Anasayfa > Basın Merkezi > 2019 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2019)

Yalnızca kaliteli eğitim ve şiddete son verilmesi Honduras'taki çocuklar için umut ve daha iyi fırsatlar getirebilir


Honduras ziyaretinin ardından UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan açıklama


Fotoğraf ve broll indirmek için: https://weshare.unicef.org/Package/2AM408T0IEKC
 
TEGUCIGALPA/NEW YORK, 3 Nisan 2019 – “Honduras’ta her gün 18 yaşından küçük bir çocuk şiddet nedeniyle yaşamını yitirmektedir.  Fiilen savaş halinde olmayan bir ülke için bu sayı şaşırtıcıdır. 
 
“Şiddeti azaltmak ve gençleri korumak için sergilenen çabalara rağmen bugün Honduras pek çok çocuk ve genç için tehlikeli bir yerdir.  Çeteler ülkedeki yerleşimleri terörize etmekte, gençlere imkânsız bir seçenek sunmaktadır: Ya bize katıl ya da öl.
 
“Ortaöğretim çağında olan yarım milyonu aşkın çocuk okula gitmemektedir. Bu durum, ortaöğretimin alt kademesinde her iki ergenden biri, üst kademesinde ise her 3 ergenden ikisi anlamına gelmektedir. Özellikle okula gidiş gelişlerin çete kontrolü altındaki bölgelerden yapılmak zorunda olduğu durumlarda okuldan ayrılmak, gençler açısından çete tehditlerinden, tacizlerden ve bir yerlere zorla dâhil edilmekten kurtulmanın çoğu kez tek yolu olmaktadır.  
 
“Şiddet, yoksulluk ve eğitimsizlik bir araya geldiğinde binlerce çocuk ve aile evlerini terk etmek zorunda kalmaktadır. Korunma ve güvenli göç yolu imkânları olmadığında çoğu şiddet, sömürü ve istismar gibi risklerin çok yakın olduğu tehlikeli yolları izlemektedir.
 
Paujiles, San Pedro Sula’da tanıştığım genç bir kadının sözleriyle: ‘Daha iyi bir yaşam için göç etmiyoruz, hayatta kalabilmek için göç ediyoruz.’
 
“Bu çocukların ve gençlerin eğitime, korunmaya ve diğer hizmetlere daha fazla yatırım yapılmasına ihtiyacı vardır. Bu yatırımlar yapılmalıdır ki çocuklar ve gençler daha iyi bir geleceğe doğru yol alabilsinler ve kendilerini göç etmeye zorlayan nedenlerde bir azalma olabilsin.
 
“UNICEF, eğitim alanında dönüştürücü yatırımlar yapılabilmesi için hükümetlerle, özel sektörle ve uluslararası finans kuruluşlarıyla birlikte çalışmaya kararlıdır. Bu gereklilik özellikle Orta Amerika’nın kuzey kesimleri için söz konusudur ve amaç da yeni teknolojilere ağırlık verilmesiyle eğitime katılımın, devamlılığın ve öğrenme sonuçlarının artırılmasıdır.

“UNICEF ayrıca çocuklara ve gençlere oyun oynayıp öğrenebilecekleri ve eğitim görebilecekleri güvenli yerler sağlanmasında da Honduras’taki ortaklarıyla çalışmalar gerçekleştirmektedir. Honduras’a geri gönderilenlere danışmanlık hizmetleri verilmekte, okullarına dönmelerine yardım edilmekte ve mevcut hizmetlere ulaşmalarında kendilerine rehberlik yapılmaktadır.  
 
“Göçün temelindeki nedenler ele alınmadıkça, çocuklar ve aileler tehlikeli göç yollarına koyulmaya devam edecektir. Şiddete son verilmesine, beceri geliştirilmesine ve eğitim fırsatları yaratılmasına yönelik programlara kaynak sağlanması, bu çocukların geleceklerini kendi bulundukları yerde inşa etmeleri için gerekli ortamların oluşturulmasına yardımcı olacaktır.” 

UNICEF hakkında
UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.
UNICEF ve çocuklara ilişkin çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için:www.unicef.org.
UNICEF’i  Twitterve Facebook’tan izleyin.


Daha fazla bilgi için:
Najwa Mekki, +1917 209 1804, nmekki@unicef.org