Anasayfa > Basın Merkezi > 2019 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2019)

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore'un Mali'deki bir köye yönelik saldırıya ilişkin açıklaması


DAKAR/BAMAKO/NEW YORK, 24 Mart 2019 – “Gelen haberlere göre Mali’nin orta kesimindeki Mopti’de bir köye yönelik saldırıda 130’dan fazla insan yaşamını yitirmiştir. Ölenlerin arasında çocukların da bulunması UNICEF’in derin üzüntüsüne ve öfkesine yol açmıştır. 


“Olayda yaralanan çocukların çoğu tedavi için sağlık kurumlarına götürülmüştür. UNICEF halen olay yerinde ilk yardım, ilaç ve tedavi amaçlı besin maddeleri sağlama çalışmaları içindedir. 

 

“Çocuklar, Mali’nin orta kesiminde giderek yoğunlaşan şiddet olaylarında en ağır bedeli ödeyen kesimdir. 2017 yılından bu yana giderek yaygınlaşan güvensizlik sonucunda çocuklar öldürülmekte, yaralanmakta ve silah altına alınmaktadır. Toplumsal cinsiyet temelli şiddet de yaygınlaşmaktadır. 

 

“Bunların yanı sıra, şiddet yüzünden okullar kapandığından ve sağlık merkezlerine erişim güçleştiğinden çocuklar eğitim ve temel sağlık hizmetlerinden de yoksun kalmaktadır.

 

“UNICEF tüm taraflara şiddete son vermeleri ve çocukların zarar görmemelerini sağlamaları çağrısında bulunur. Çocukların şiddetin her biçimine karşı korunmaları her zaman birinci derecede gözetilmelidir.”

 

######

 

UNICEF hakkında
UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.

UNICEF’i Twitter ve Facebooktan izleyin

Daha fazla bilgi için:
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804, nmekki@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Turkey, 03124541010, shosta@unicef.org