Anasayfa > Basın Merkezi > 2019 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2019)

Hudaydah'da beş çocuğun şiddet sonucu ölümü savaşın Yemen taahhüt konferansı sonrasında da can almaya devam ettiğini acı bir biçimde hatırlatıyor


UNICEF/UN0284441/ Alaidroos
UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’un açıklaması

NEW YORK, 2 Mart 2019– “Yemen’de çocuklar tüm çocukların yapmayı çok sevdikleri şeyleri artık yapamıyor: Okula gitmek ya da dışarda arkadaşlarıyla vakit geçirmek gibi… Savaş, her yerde, evlerinde bile onları etkileyebilmektedir.


“İki gün önce, Hudaydah’ın güneyindeki Tahita ilçesinde evde oyun oynayan beş çocuk bir saldırı sonucunda yaşamını yitirdi. 


“Ülkede savaşın fiilen sürdüğü 31 bölgede her gün sekiz çocuk öldürülüyor ya da yaralanıyor.
 
“Geçen yıl Stockholm’de çatışmanın taraflarınca varılan anlaşmaya ve Cenevre’de gerçekleşen taahhüt konferansında yapılan insani yardım taahhütlerine rağmen çocuklar halen savaşın acımasız bedelini ödemeye devam ediyor.
 
“Bugüne kadar yapılan görüşmeler ve konferanslar çocuklar açısından gerçeği pek fazla değiştirmedi. Yemen’deki çocukları şiddetin ve savaşın pençesinden yalnızca ihtiyaçları olan ve hak ettikleri kapsamlı bir barış anlaşması kurtarabilir.”
 
#####
 
 
UNICEF hakkında
UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.
UNICEF ve çocuklarla ilgili çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: http://www.unicef.org.

Daha fazla bilgi için:
Christopher Tidey, UNICEF New York, +1 917 340 3017, ctidey@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, 0312 454 10 10, shosta@unicef.org