Anasayfa > Basın Merkezi > 2019 > Ocak > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (1/2019)

Süper kahraman 'Cipta' okullarda şiddete son verilmesinde UNICEF'e yardımcı olacak


Endonezya’lı 17 yaşındaki Rizka Raisa Fatimah Ramli yarattığı yeni karakterle küresel çizgi roman karakteri yarışmasını kazandı 

İlgili fotoğrafları indirmek için: tıklayınız
 
JAKARTA/NEW YORK,10 Ocak 2019 – Endonezya Makassar’dan 17 yaşındaki öğrenci Rizka Raisa Fatimah Ramli yarattığı ve çocuklarla gençlerin okullardaki ve okul çevresindeki şiddetten korunmasına yardım eden çizgi karakterle UNICEF ile Ulusları Birleştiren Çizgi Romanlar yarışmasının kazananı oldu.
 
Hikayede çocuklar, hayali bir süper kahraman olan ‘Cipta’ adlı ana karakterin verdiği defterlere daha sonra canlanarak şiddeti ve zorbalığı durduran objeler çiziyor.
 
Rizka Raisa Fatimah Ramli şöyle diyor:  “’Cipta’ karakterini, gerek Endonezya’da gerekse dünyanın başka yerlerinde yaşayan çocukların günlük hayatta karşılaştıkları şiddet ve zorbalığa dikkat çekmek için yarattım. Çizim yoluyla, karakterimi canlıymış ve zorbalar üzerinde kontrolü varmış gibi hissediyorum. Umarım bu yolla başta çocuklar olmak üzere pek çok kişiye ilham verebilirim, böylece onlar da kendi öykülerini doğrudan, doğrudan olmasa bile çizim yoluyla anlatabilirler.”
 
UNICEF ve Ulusları Birleştiren Çizgi Romanlar ortaklığında Ekim 2018’de başlatılan Çizgi Roman Yarışması, çocuklara ve gençlere sahip olduğu güçleri kullanarak çocukları okul ve çevresindeki şiddete karşı söz söylemekten ve harekete geçmekten alıkoyan doğaüstü bir karakter olan“Sessizliği” yenilgiye uğratacak bir çizgi süper kahraman yaratmaları çağrısında bulunmaktadır. Bu yılki çağrıya 130’dan fazla ülkeden genç yaklaşık 3.600 yanıt vermiş, kazananın belirlenmesi için yarışma web sayfasında 23 binden fazla oy kullanılmıştır.
 
Rizka, önümüzdeki günlerde profesyonel bir ekiple birlikte ‘Cipta’nın başrolde olduğu tam bir çizgi roman hazırlayacak. Ortaya çıkan ürün 2019 yılı Temmuz ayında Birleşmiş Milletler’de düzenlenecek olan “Sürdürülebilir Kalkınmayla ilgili Üst Düzey Siyasal Forum”da dünya liderlerine sunulacak ve ayrıca tüm dünyadaki okullara ve çocuklara dağıtılacak.
 
UNICEF İletişim Bölümü Direktörü Paloma Escudero: “Aldığımız inanılmaz gönderilerin sayısı çocukların ve gençlerin okullarda şiddet ve zorbalık konusundaki sessizliği artık bozmak istediklerini gösteren güçlü bir mesaj anlamı taşıyor. Yarışmayı kazanan tasarımı için Rizka’yı kutluyoruz. Bu karakter binlerce öğrenciye seslerini yükseltip okullarda ve çevresinde #ŞiddeteSON kampanyasına destek için esin kaynağı olacaktır.”  
 
Kavgadan zorbalığa, cinsel tacizden bedensel ceza uygulamalarına kadar okullardaki ve çevresindeki şiddet çocuklar açısından yıkıcı ve kalıcı sonuçlara yol açabilmektedir. Süper kahraman çizgi roman yarışması, çocukları ve gençleri UNICEF’in küresel ölçekte yürüttüğü bir kampanyaya katılmalarını özendirmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu kampanyanın amacı, çizgi roman tasarımı gibi yaratıcı bir araçla okullardaki şiddete ilişkin gerçeklerin ortaya konulması ve bu konuda harekete geçilmesidir.
 
Süper kahraman betimlemeleri ve çizimler için yarışmaya ait web sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://uni.cf/school-superhero
 
 
Editörlere notlar:

UNICEF’in #ŞiddeteSON küresel kampanyası hakkında daha fazla bilgi için: tıklayınız.
UNICEF hakkında
UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, her çocuk ve her insan için daha iyi bir dünya kurmak için çalışıyoruz.
UNICEF ve çocuklara ilişkin çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için:www.unicef.org.
UNICEF’i  Twitter ve Facebook’tan izleyin.

 
Ulusları Birleştiren Çizgi Romanlar

Ulusları Birleştiren Çizgi Romanlar (CUN) UNICEF ile PCI Medya, “Dünyanın En Büyük Dersi” ve “Resimlerle Okumak” tarafından oluşturulan bir ortaklıktır. Ortaklığın amacı, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini (SKH) çizgi romanlar aracılığıyla her yaştan dünya vatandaşı için erişilebilir kılmaktır. Geniş bir sanatçı ve içerik oluşturucu kesimi ile birlikte çalışan CUN, evrensel görsel dili ve çizgi romanın dönüştürücü gücünü insanları SKH konusunda eğitmek ve kendi topluluklarında ve dünya ölçeğinde pozitif ve kalıcı değişiklikler yaratacak güce ulaştırmak amacıyla kullanmaktadır: www.comicsunitingnations.org

Daha fazla bilgi için:

Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90312 454 1010, shosta@unicef.org
Helen Wylie, UNICEF New York, Tel:+1 917 244 2215, hwylie@unicef.orgKinanti Pinta Karana, UNICEF Endonezya, Tel: +62-815-880-5842, kpkarana@unicef.org