Anasayfa > Basın Merkezi > 2018 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2018)

İnsani ve Acil Durum Yardımlarından Sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock ve UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore'nin Yemen'deki Durumla ilgili Ortak Açıklaması


New York, 22 Kasım 2018 - “Hudaydah’taki çatışmaların son günlerde hafiflemesi kentte yaşayan yüz binlerce sivil için soluklanma fırsatı yaratmıştır. Tüm tarafları bu durumu sürdürmeye çağırıyoruz. 

“Bununla birlikte, sivillerin ve sivil altyapının güvenliği ve korunması konusunda hala derin kaygılar taşıyoruz. Hudaydah ‘da geçtiğimiz haftalarda yaşanan çatışmaların yol açtığı ağır tabloda çatışmalar sırasında doğrudan hasar gören ya da silahlı gruplar tarafından işgal edilen sağlık kuruluşları da yer almaktadır.

“Özellikle kentte ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetleri verebilecek donanıma sahip tek tesis olan Al Thawrah Hastanesi’nin durumu endişe vericidir. Bu tesis, Hudaydah şehrindeki milyonlarca insan için kritik bir öneme sahiptir. Hastane tarafından verilen hizmetler arasında  beslenme yetersizliği tedavi bölümü, yeni doğan bebekler dâhil acil durumlarda yoğun bakım hizmeti veren iki yoğun bakım birimi ve Ağustos 2018’den bu yana 1.616 hastayı tedavi eden bir kolera tedavi merkezi yer almaktadır. Hastane 2017 yılında 81 binden fazla çocuğu tedavi etmiş ve bu sayı bu yıl 45 bini bulmuştur. 

“Al Thawrah Hastanesi, çatışmaların hafiflediği bu günlerde hala ulaşılabilir durumda ve hizmet vermeye devam etmektedir. Ne var ki çatışmalardaki ön safların tesisin çok yakınlarında konumlanması nedeniyle çatışmaların yeniden tırmanması durumunda tesisin kısa sürede kullanılmaz hale gelme ihtimali oldukça yüksektir. Al Thawrah çatışmalar nedeniyle daha önce de birkaç kez hasara uğramıştır. Hudaydah’daki diğer hastaneler çalışmalarını sürdürmesine rağmen bunların hiç biri Al Thawrah düzeyinde bakım ve hizmet verebilecek donanıma sahip değildir. Hastanenin hizmet vermeye devam etmesi kent ve çevresi açısından yaşamsal önem taşımaktadır.

“Çatışmanın tüm taraflarına, ayrı tutma, orantılılık, sivil nüfusun ve El Thawrah Hastanesi ve diğer tüm sağlık tesisleri de dâhil olmak üzere sivil altyapının her durumda ve sürekli gözetilmesi yükümlülüklerini hatırlatırız. Taraflara ayrıca Al Thawrah ve benzeri sivil tesisleri işgalden ve buraları askeri amaçlarla kullanmaktan kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz. Çatışmanın tarafları, hastaların, aile üyelerinin ve tıp personelinin hastaneye her durumda güvenli şekilde girip çıkabilmelerini sağlamalıdır.

 “Beş önlemden oluşan paketin bir parçası olarak çatışmaların kalıcı biçimde kesilmesi atılacak olumlu ilk adım olacaktır. Beş adımın hepsinin tam olarak uygulanması (çatışmaların kesilmesi, gıda maddelerinin ve temel ihtiyaç maddelerinin temininin sürdürülmesi, ekonomiye destek, yardımlar için daha fazla kaynak sağlanması ve tarafların çatışmayı sona erdirmek üzere Özel Temsilci ile teması sürdürmeleri) maruz kalınabilecek bir felaketin önlenmesi açısından mutlaka gereklidir.”

Daha fazla bilgi için:

Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 312 454 1000, shosta@unicef.org
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804, nmekki@unicef.org