Anasayfa > Basın Merkezi > 2018 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2018)

'Mavi' Millie Bobby UNICEF'in Dünya Çocuk Günü için hazırladığı yeni video ile yıldızlara öncülük ediyor


Stranger Things dizisinin yıldızı Brown dünyanın en dezavantajlı konumdaki çocuklarını desteklemek üzere Orlando Bloom, Dua Lipa, Liam Neeson, Lilly Singh ve Blue Man Grubuyla birlikte ‘maviye bürünüyor’ 

Videoyu izlemek için: https://youtu.be/WPPxjP_LQbE
 
NEW YORK,15 Kasım 2018 – Aktris Millie Bobby Brown 20 Kasım’da kutlanacak Dünya Çocuk Günü öncesinde UNICEF tarafından hazırlanan yeni videoda UNICEF İyi Niyet Elçileri Orlando Bloom, Liam Neeson veLilly Singh, şarkıcı-söz yazarı Dua Lipa ve performans sanatçılarından oluşan Blue Man Grubuyla bir ekip oluşturdu.  
 
Kısa videoda, bu özel gün dolayısıyla adını sembolik olarak ‘Mavi’ Millie Bobby yapan 14 yaşındaki yıldız küresel ‘maviye bürünme’ harekatını yönlendiriyor. Genç yardımcılarıyla birlikte Millie, UNICEF İyi Niyet Elçilerini ve destekleyicilerini maviye bürünerek çocuk haklarını desteklemeye çağırıyor.
 
Millie Bobby Brown: “Dünya Çocuk Günü ciddi mesajı olan eğlenceli bir gün. O gün tüm çocuklar kendileri açısından önem taşıyan eğitim, öğrenme ve güvenli ortamda oyun oynama gibi konulardan söz edecek. O gün UNICEF ile çocuk haklarını desteklemek için maviye bürünerek, dünyanın her yerindeki çocuklar için daha parlak bir gelecek sağlanmasını talep edeceğiz"dedi.
 
Öykü geliştikçe izleyiciler gündelik yaşantılarında Millie’nin çağrısına yanıt veren yıldızları görüyor. Örneğin Liam Neeson kült filmi 96 Saat’ten (Taken) ünlü bir sahneyi tekrarlarken mavi kek pişiriyor; Dua Lipa stüdyoda küresel hit parçası The One’un sözlerindeki kırmızıyı mavi yapıyor, Orlando Bloom bir film setinde yeni adı Orlando ‘Bluem’le birlikte görünüyor ve Lilly Singh de evinde ‘mavi tek boynuz’ meyve püresi hazırlıyor.
 
UNICEF’in her yıl 20 Kasım’da kutladığı Dünya Çocuk Günü, aynı zamanda Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin kabul edildiği tarih. Bu küresel günde okula gidemeyen, korunmasız ve köklerinden koparılmış milyonlarca çocuğun durumu hakkında farkındalık yaratılıyor, bu çocuklar için büyük önem taşıyan kaynaklar sağlanıyor. Bu yıl UNICEF tüm çocukların ve gelecek kuşakların haklarının hayata geçirilmesi için liderlere sunulacak bir imza kampanyası başlatıyor. Ve herkesi maviye bürünerek 20 Kasım günü çocuk haklarını desteklemeye çağırıyor.
 
Brown sözlerini şöyle sürdürüyor: “20 Kasım’da mümkün olduğu kadar çok sayıda kişinin gerek mavi bir giysi giyerek gerekse o güne mavi bir renk katarak maviye bürünmesini istiyoruz. Dünya Çocuk Günü maviye bürünmenin iyi hissetme ve iyi bir iş yapma anlamına geldiği gündür.”
 
Daha fazla bilgi için: https://uni.cf/worldchildrensday2018
 
###

Editörlere Notlar:

Dünya Çocuk Günü hakkında
20 Kasım’da kutlanan Dünya Çocuk Günü Auckland’dan Amman’a, New York’tan Nijerya’ya dünyanın her yerinde ‘çocuklar için ve çocuklar tarafından’ küresel eylem günüdür. 20 Kasım günü çocuklar çevrimiçi ya da dışı olarak bir araya gelip dünyanın en dezavantajlı ve güç durumdaki çocuklarıyla dayanışma adına seslerini yükseltirler. UNICEF bu günde kamuoyunu her çocuğun okula gidebilmesini, korunmasını, potansiyelini gerçekleştirebilmesinive gelecek kuşakların haklarının hayata geçirebilmesini talep eden dijital imza kampanyasına katılmayaçağırmaktadır.
 
Daha fazla bilgi için: https://uni.cf/worldchildrensday2018
 
UNICEF hakkında

UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.
UNICEF ve çocuklara ilişkin çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için:www.unicef.org.
UNICEF’i  Twitterve Facebook’tan izleyin.

Daha fazla bilgi için:

Sema Hosta, UNICEF Türkiye, Tel: +90 312 454 1010, shosta@unicef.org
Helen Wylie, UNICEF New York, Tel:+1 917 244 2215, hwylie@unicef.org