Anasayfa > Basın Merkezi > 2018 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2018)

Yemen: Hudaydah hastanesindeki çocuklar ölümün eşiğinde


Yemen: Hudaydah hastanesindeki çocuklar ölümün eşiğinde

NEW YORK, 6 Kasım 2018 - “Yemen’deki liman kenti Hudaydah’da sürmekte olan yoğun çatışmalar tehlikeli biçimde Al Thawra hastanesinin yakınlarına ulaşmış, bu sebeple 25’i yoğun bakımda olmak üzere hastanedeki 59 çocuk ölümle yüz yüze kalmıştır.
 
“Hastanedeki personel ve hastalar ağır bombardıman ve silah sesleri duyduklarını belirtmektedir. Bölgede hizmet veren tek sağlık kurumu olan hastaneye giriş çıkışlar şu an tehdit altında bulunmaktadır. 
 
“Al Thawra’daki özellikle çocuk hastaların çatışmaların ortasında kalmaları kabul edilemez. Ülkedeki akut beslenme yetersizliğine maruz 400 bin çocuğun yüzde 40’ı Hudaydah ve çevresindeki yaşamaktadır. Çocukların arasından durumları en kötü olanlar acil bakım için hastaneye kaldırılmıştır. 
 
“Bildirildiğine göre çatışmaların özellikle yoğunlaştığı yerlerden biri de Hudaydah limanı ve çevresidir. Oysa Yemen’e yönelik insani yardımların, yakıt ve diğer ihtiyaç maddelerinin yüzde 80’i ülkeye buradan ulaşmaktadır. Limanın hasar görmesi, tahrip edilmesi ya da ablukaya alınması durumunda can kayıplarının katastrofik boyutlara ulaşması mümkündür. 
 
“UNICEF’in saha ekipleri, akut beslenme yetersizliğine maruz çocukların tedavisi için ilaç, içme suyu ve tedavi amaçlı besin maddeleri gibi yardım malzemelerini halka ulaştırmayı sürdürmektedir. Çatışmaların daha da tırmanması halinde bu çabalar da tehlikeye düşecektir. 
 
“UNICEF tüm taraflara hastane yakınlarındaki ve çevresindeki çatışmalara ara vermeleri, hangi taraftan olurlarsa olsunlar sivillerin hastaneye güvenli biçimde ulaşabilmelerini sağlama ve Hudaydah limanı dâhil olmak üzere sivil altyapıya yönelik saldırılara son verme yasal yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulunmaktadır.” 

###

Editörlere notlar:
Multimedya materyalleri için: https://weshare.unicef.org/Package/2AM40805FSQX 
UNICEF’in Yemen’deki çocuklara yönelik çalışmaları için: http://uni.cf/yemencrisis

Daha fazla bilgi için:
Najwa Mekki, UNICEF New York, nmekki@unicef.org