Anasayfa > Basın Merkezi > 2018 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2018)

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore'nin Güvenli, Düzenli ve Yasal Göç Küresel Anlaşması görüşmelerinin sonuçlanmasıyla ilgili açıklaması


NEW YORK/CENEVRE, 13 HAZİRAN 2018 – “Güvenli, Düzenli ve Yasal Göç Küresel Anlaşmasıyla ilgili hükümetler arası görüşmelerin bugün sonuçlanması çocuklar açısından büyük bir kazanımdır.

 
“ Bu anlaşmanın uluslararası göçe yönelik küresel tutumun daha iyi yönlendirilmesine yardımcı olması ve dünyanın çeşitli yerlerinde hareket halindeki hemen hemen 50 milyon çocuğun karşılaştığı güçlükleri ele alması beklenmektedir.
 “ Anlaşma çocuğun yüksek yararını gözetmekte ve aile birliğinin önemini vurgulamaktadır. Bu anlaşmaya üye devletler, çocuk ölümlerini önleyecek, onları istismar ve sömürüden koruyacak, aileden ayrı düşme, gözaltına alınma ya da zorla yerinden edilme gibi olayların travmasını yaşatmayacak ve göçün yararlarını çocuklar için azamiye çıkaracak araçlarla donanmış olacaklardır.
 “UNICEF, Küresel Anlaşma’nın Aralık ayında Marakeş’te resmi olarak benimsenmesini beklemekte, bu belgenin göç yollarındaki çocuklar için yaşama geçirilmesinde üye devletler, BM kuruluşları, yerel yetkililer, sivil toplum ve dinsel inanç kuruluşlarıyla birlikte çalışmaya hazır olduğunu ifade etmektedir.
 “Bunlar kadar önem taşıyan diğer bir husus olarak, haklarına saygı gösterilmesini ve anlaşmanın uygulanmasıyla ortaya çıkacak sonuçlardan eksiksiz yararlanmalarını sağlamak için çocukların ve gençlerin kendi enerjilerinden, fikirlerinden ve kendine özgü deneyimlerinden de yararlanacağız.
 “Tüm bu süreçteki UNICEF çalışmaları göçün temeldeki nedenlerinin daha iyi anlaşılmasına ve ele alınmasına yönelik olacaktır.”

 #######

UNICEF hakkında

UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz. UNICEF hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org. UNICEF’i Twitter, FacebookveInstagram’dan izleyin

Daha fazla bilgi için:

Sema Hosta, UNICEF Turkey, +90 312 454 1010, shosta@unicef.org
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804, nmekki@unicef.org