Anasayfa > Basın Merkezi > 2018 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2018)

UNICEF: Her 3 bebekten 2'si babalarının bir gün bile olsa babalık izninden yararlanamadığı ülkelerde yaşıyor


UNICEF erken dönem çocuk gelişimini destekleyen aile dostu politikalar için çağrıda bulundu; bu politikalar ücretli babalık ve annelik izinlerini, ücretsiz ilkokul eğitimini ve ücretli emzirme iznini kapsıyor

NEW YORK, 14 Haziran 2018 – UNICEF tarafından yapılan yeni bir analize göre 1 yaşından küçük çocukların hemen hemen üçte ikisi (yaklaşık 90 milyon çocuk) babalarının bir gün bile olsa babalık izninden yararlanamadıkları ülkelerde yaşıyor.
 
Doksan iki ülkede, yeni baba olanlara gereken sürede ücretli izin olanağı tanıyan ulusal politikalar uygulanmıyor. Bu ülkeler arasında bebek nüfusları yüksek olan Hindistan ve Nijerya da yer alıyor. Buna karşılık, yine yüksek bebek nüfusuna sahip Brezilya ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti gibi ülkelerde süre kısıtlı da olsa babalık izni uygulamaları görülüyor.
 
UNICEF Genel Direktörü Henrietta H. Fore:  “Daha en başta anneler ve babalarla oluşacak pozitif ve anlamlı etkileşim çocuğun beyinsel ve fiziksel gelişimini yaşam boyu sürecek şekilde etkiler, onları daha sağlıklı ve mutlu kılar, öğrenme yetilerini geliştirir. O zaman anneler ve babaların böyle bir rol oynamalarını sağlamak hepimizin sorumluluğunda olmalıdır.”
 
Eldeki veriler, babaların bebekleriyle yaşamlarının başında bağ kurarlarsa çocuğun sonraki gelişiminde daha aktif rol oynama şanslarının arttığına işaret ediyor. Araştırmalara göre çocuklar babalarıyla pozitif etkileşim içine girdiklerinde bunun daha uzun dönemde psikolojik sağlık, öz saygı ve yaşamdan duyulan mutluluk gibi açılardan daha olumlu sonuçları olduğunu gösteriyor.
 
UNICEF ülkelere, babalık izni de dahil olmak üzere erken dönem çocuk gelişimine destek olacak çocuk dostu ulusal politikalar izlemeleri çağrısında bulunuyor. Bu kapsamda, ebeveynlere çocuklarıyla yeterince ilgilenebilmeleri için gerekli zaman, kaynaklar ve bilgilerin sağlanması gerektiğinin altını çiziyor.
 
UNICEF bu yılın başlarında babalık izniyle ilgili yaklaşımını yenileyerek, dünyadaki tüm ofislerinde 16 haftaya kadar ücretli babalık izni imkanı tanımaya başladı. Bu konumuyla UNICEF, standart olarak 4 hafta olan babalık iznini bu ölçüde uzatan ilk Birleşmiş Milletler Kuruluşu oldu.
 
Fore sözlerine şöyle devam etti: “Eğer ‘Her Ebeveyn İçin’ değilsek ‘Her Çocuk İçin’ de olamayız. Babalara ve annelere, özellikle doğumu izleyen ilk yıllarda çocuklarıyla ilgilenip onların gelişimlerini desteklemek üzere gerekli zamanı ve kaynakları sağlayacaksak hükümetlerden ve işverenlerden daha fazlasını istemek zorundayız.”
 
Aile dostu politikalara yönelik ivme tüm dünyada artıyor. Örneğin Hindistan’da yetkililer meclisin bir sonraki döneminde gündeme alınmak üzere Babalık Yardımları Tasarısı’nı hazırladı. Bu tasarıya göre babalar üç aya kadar ücretli babalık izninden yararlanabilecek.
 
Yine de daha yapacak çok iş var. Hemen hemen 4 milyon bebeğin olduğu Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyadaki sekiz ülkede ücretli annelik izni de babalık izni de bulunmuyor.
 
Yeni analiz, şimdi ikinci yılına girmiş bulunan UNICEF Süper Babalar kampanyasının bir parçası olarak gerçekleştirildi.  Kampanya, babaları küçük çocuklarının gelişiminde aktif rol oynamaktan alıkoyan engelleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Kampanya, Haziran ayında, 80’den fazla ülkede kutlanan Babalar Günü’ne ve küçük çocukların sağlıklı beyin gelişimi açısından sevginin, oyunun, korumanın ve iyi beslenmenin önemine odaklanıyor.
 
Nöroloji bilimindeki gelişmeler, çocukların ilk yıllarını (özellikle hamilelikten iki yaş sonuna kadar olan 1000 günü) geliştirici ve uyarıcı ortamlarda geçirdiklerinde yeni sinirsel bağlantıların optimal hızda oluştuğunu gösteriyor. Bu sinirsel bağlantılar çocuğun bilişsel yetilerinin, nasıl öğrenip düşündüğünün, stresle baş etme gücünün şekillenmesine katkıda bulunmakta, hatta yetişkinlik döneminde ne kadar gelir elde edeceğinin üzerinde bile etkili oluyor.
 
Ekim 2016’da başlatılan LancetSerisi, Erken Dönem Çocuk Gelişiminde İlerleme: Bilimden Ölçeğe, 5 yaşından küçük yaklaşık 250 milyon çocuğun bodurluk ve aşırı yoksulluk nedeniyle yetersiz gelişim riski altında olduğunu ortaya koymuştur. Bu dizi ayrıca geliştirici bakımın –sağlık, beslenme, duyarlı bakım, güven ve güvenlik ve erken öğrenme – mevcut sağlık hizmetleriyle bir arada alındığında kişi başına yılda 50 sent gibi düşük bir maliyeti olduğuna işaret etmektedir.
 
######
 
Editörlere Notlar:
UNICEF ücretli babalık iznini hak olarak tanıyan ve tanımayan ülkeler listesini Los Angeles, California Üniversitesi’ndeki WORLD Policy Analysis Center’den temin etmiştir.  Nüfusla ilgili veriler 2017 yılına ve UNPD’ye aittir. Ücretli babalık izni olmayan ülkelerin tam listesi için tıklayınız.
 
Aşağıda belirtilen ülkeler, babalara daha uzun süre ücretli izin hakkı tanıyan ya da daha uzun süre izin için gerekli finansal özendiricileri sağlayan, böylece babaların çocuklarının gelişimine daha fazla katılmalarına olanak tanıyan politikalar izlemektedir:  Almanya, Finlandiya, İzlanda, Norveç, Kore Cumhuriyeti ve İsveç.
 
UNICEF hakkında
UNICEF yaptığı her işte her çocuğun haklarını ve esenliğini gözetmekte, bunları geliştirmeye çalışmaktadır. Bu taahhüdü yaşama geçirmek için ortaklarımızla birlikte 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımızda, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararı adına durumu en güç ve en fazla dışlanmış çocuklara odaklanıyoruz. 
 
UNICEF ve çocuklara ilişkin çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için:www.unicef.org.
UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin
 
 
Daha fazla bilgi için:
 
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 312 454 1010, shosta@unicef.org
 
Georgina Thompson, UNICEF New York, + 1 917 238 1559, gthompson@unicef.org