Anasayfa > Basın Merkezi > 2018 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2018)

UNICEF Genel Direktörü Henrietta H. Fore'nin Kandahar'da 11 çocuğun ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin açıklaması


NEW YORK/KABİL, 30 Nisan 2018 – “Bu sabah Afganistan’ın güneyinde bulunan Kandahar şehrinde dini eğitim veren bir okulda ders sırasında gerçekleştirilen ve bildirildiğine göre 11 çocuğun ölümüyle sonuçlanan saldırıyı en sert biçimde kınıyorum." "Saldırı, patlayıcı yüklü bir aracın o sırada bölgeden geçmekte olan askeri konvoyun üzerine sürülmesiyle gerçekleşmiştir.

"Meydana gelen patlamanın şiddeti nedeniyle yakında bulunan ve o sırada içinde çocukların bulunduğu bina ciddi şekilde hasar görmüştür.

"Ölen 11 çocuğun 6 - 11 yaşları arasında olduğu belirlenmiştir.

"Çocuklar öğrenmeye çalışırken ölümle karşı karşıya kalmamalıdır.  Anne babalar çocuklarının eğitimi ile güvenliği arasında tercihte bulunmak zorunda kalmamalıdır.

"Çatışmanın tüm taraflarına ülkenin dört bir yanında sürüp giden şiddete karşı çocukları korumaları, okulların güvenli yerler olarak kalmalarını sağlamaları çağrısında bulunuyorum.”

###

UNICEF hakkında


UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.
UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin

Daha fazla bilgi için:

Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804, nmekki@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +903124541010, shosta@unicef.org