Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2017)

KIZLAR DEVRALIYOR: BEYONCÉ 'ÖZGÜRLÜK' ADLI ŞARKISIYLA, DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ'NDE KIZLAR İÇİN ÖZGÜRLÜK TALEP EDEN KÜRESEL HEDEFLER KAMPANYASI FİLMİNE DESTEK VERDİ


Dünya liderlerinin 2015 yılında üzerinde anlaşmaya vardıkları Küresel Hedefler arasında yer alan Küresel Hedef 5, 2030 yılına kadar toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve tüm kadınlarla kız çocukların güçlendirilmesi taahhüdünü içermektedir. 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü  dolayısıyla Project Everyone (Küresel Hedefler kampanyasının ortaya çıkartan kuruluş) UNICEF ve Bill & Melinda Gates Vakfı ve Yönetmen MJ Delaney ile birlikte Beyoncé’un ‘Freedom’ (özgürlük) şarkısının da yer aldığı yeni bir film hazırladı.


#FreedomForGirls (Kız Çocuklara Özgürlük) kampanyası tüm dünyadaki kız çocukların karşılaştıkları güçlükleri ortadan kaldırmak üzere farkındalık yaratılmasını ve harekete geçilmesini, bu alandaki Küresel Hedeflerin gerçekleştirilmesini amaçlamaktadır. 
Dünya Kız Çocukları Günü; ONE Campaign, UNICEF, Malala Fonu ve Equality Now eliyle gerçekleştirilecekler de dâhil olmak üzere bir dizi etkinliğe tanıklık edecek. Ayrıca Plan International öncülüğündeki “kızlar devralıyor küresel girişimi” etkinliği çerçevesinde kız çocuklar liderlik mevkilerine geçecektir. 
Kampanya;  Beyoncé, Melinda Gates, Graça Machel ve Muzoon Almellehan’ın da aralarında bulunduğu önde gelen kadın ve kız çocuklar tarafından desteklenmektedir. 
 
LONDRA 11 EKİM 2017:  Dünya liderlerinin 2015 yılında üzerinde anlaşmaya vardıkları Küresel Hedefler arasında yer alan Küresel Hedef 5, 2030 yılına kadar toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve tüm kadınlarla kız çocukların güçlendirilmesi taahhüdünü içermektedir. 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü  dolayısıyla Project Everyone ( Küresel Hedefler kampanyasının ortaya çıkartan kuruluş) UNICEF ve Bill & Melinda Gates Vakfı ve Yönetmen MJ Delaney ile birlikte Beyoncé’un ‘Freedom’ (özgürlük) şarkısının da yer aldığı yeni bir film hazırladı.
 
Küresel Hedeflere ulaşmak isteniyorsa, öncelikle aşağıdaki sorunların çözülmesi gerekmektedir: 
 
Kız Çocuklara Yönelik Şiddet: Her 5 dakikada bir kız çocuk uğradığı şiddet nedeniyle ölüyor 
Çocuk Evlilikleri: 4 kızdan biri çocukken evlendiriliyor 
İnsan Ticareti: İnsan ticareti mağduru kişilerin %71’ini kadınlar oluşturuyor 
Kadınlarda Genital Mutilasyon: FGM uygulamasına maruz kalmış 63 milyon kız çocuk bulunuyor
Eğitime Erişim: 130 milyon kız çocuk okula gitmiyor
HIV/AIDS: Kız çocukların HIV enfeksiyon riski iki kat daha fazla 
 
Film bu konuları öne çıkarmakta ve insanlardan  #FreedomForGirls’ün kendileri açısından ne anlama geldiğini paylaşıp anlatmalarını istemektedir. Bu çerçevede BeyGood4Burundi, CHIME FOR CHANGE, Donor Direct Action, Equality Now, Freedom United, Girls Not Brides, Global Citizen,  ONE Campaign, Plan International, Save  Children, UNAIDS, UNICEF, With and For Girls gibi küresel ve yerel düzeyde örgütlü çeşitli kuruluşlara destek verilmesi de mümkündür:  
 
Film,  Bill ve Melinda Gates tarafından Eylül 2017’de New York’ta gerçekleştirilen ilk “Goalkeepers” etkinliğinden birkaç hafta sonra gösterime girmiştir. Konuşmacılar arasında Başkan Obama, Başbakan Trudeau ile birlikte Nobel ödüllü  Leymah Gbowee ve Malala Yousafzai dâhil önde gelen kadın hakları savunucuları yer almıştır. Dünyadaki kadın ve kız çocuk hareketlerinin desteklenmesine yönelik yeni taahhütlerde bulunulmuş, toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik sürecin hızlandırılması çağrısı yapılmıştır. 
 
Filmin gösterime girmesi konusunda konuşan Bill & Melinda Gates Vakfı Eş Başkanı Melinda Gates şunları söyledi: 
 
“Güçlenmiş kız çocukların toplumları dönüştürebileceğine inanıyorum. Gelecekleri imkânlarla doludur; ancak sürekli ilerlemenin güvencesi yoktur. Milyonlarca kız çocuk bugün de yalnızca cinsiyetleri nedeniyle sağlık, eğitim ve refah alanlarında engellerle karşılaşmaktadır. Ama yine de umutluyum; çünkü kendi toplumlarında değişim için mücadele eden çok sayıda kız gördüm.  Onlar eşit bir dünyanın herkes için daha büyük bir dünya olduğunun bilincindeler; filmde onlardaki bu ruhu ve kararlılığı yansıtıyor.” 
 
#FreedomForGirls, yönetmenliğini yine MJ Delaney’in yaptığı 2016 Küresel Hedefler  #WhatIReallyReallyWant filminin devamı niteliğindedir. Film toplamda 200 milyon izleyiciye ulaşmış ve etkili pek çok kesimin desteğini almıştır. 
 
#FreedomforGirls ve #WhatIReallyReallyWant Yönetmeni MJ Delaney: 
 
“Kadınlara odaklanan geçen yılki film keyifli ve iyimserdi.  Ancak küresel siyasi manzara geçen yıl köklü biçimde değiştiği için kadın dayanışmasının kutlanması artık yeterli olmayacaktır. Bu yılki film ise meydan okuyan ve değişiklik isteyen bir içeriğie sahip. Çok daha genç yaşlardaki kızlar Küresel Hedeflerin 2030 yılına kadar gerçekleşmesi kendileri için bir zorunluluk olan tüm bir kuşağın sesini yansıtmaktıyor. Geçen yıl Kız Çocuk Gücünün yirminci yılıydı. Bu yıl da güçlü kızların oluşturduğu yeni ve farklı bir kuşağı kutluyoruz ve bunun için anın protesto müziği olarak Beyoncé’un Freedom’ını kullanıyoruz – çünkü şu anda bize gereken eyleme geçmektir.”
 
Eylül ayında “Goalkeepers” etkinliğinde söz alan UNICEF İyi Niyet Elçisi Muzoon Almellehan: 
 
“Benim için kız çocukların özgürlüğü demek kriz ortamında olsalar bile her kız çocuğun iyi bir eğitimden yararlanabilmesi demek. Ülkemdeki, Suriye’deki iç savaş okula gitmemi engellediğinde 13 yaşındaydım. Şimdi Birleşik Krallıkta bir okula gidiyorum. Her kız çocuğun okula gidebilmesi ve düşlerini gerçekleştirebilmesi için daha fazlasını yapmamız gerekiyor.” 
 
Plan International’ın #GirlsTakeover girişimi kapsamında 10 Ekim’de Gine Başbakanı’nın yerine geçen Gineli gençlik aktivisti Fatoumata: 
 
"Irkı, dini ya da kültürü ne olursa olsun her kız çocuğun düşlerini gerçekleştirebilecek güçte olduğunu dünyaya göstermek istiyorum. Kız çocuklar için, ne olmak istiyorlarsa bunu gerçekleştirmeleri için daha somut fırsatlar yaratmanın ve kız çocukların özgürleşmiş potansiyellerinin inanılmaz gücünü dünyaya göstermenin tam zamanıdır.” 
 
 
EDİTÖRLERE NOTLAR
 
#FreedomForGirls
Film resmi YouTube sayfasından izlemek için buraya tıklayınız. Film 11 Ekim’de yayına girecek, ayrıca Facebook’tan da paylaşılacaktır: Global Goals page
İzleyicilerden istenilen, filmin ve #FreedomForGirls’ün kendileri açısından ne anlama geldiğini paylaşmalarıdır. Bir başka istek ise belirtilen aşağıda yer alan adres aracılığıyla kampanyanın ortak kuruluşlarından biriyle birlikte harekete geçmeleridir: www.globalgoals.org/dayofthegirl
 
Küresel Hedefler Hakkında
25 Eylül 2015 tarihinde New York’ta Birleşmiş Milletler Merkezinde bir araya gelen 139 dünya lideri 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (ya da Küresel Hedefler) için taahhütte bulunmuştu. Bunlar, 2030 yılına kadar aşırı yoksulluğa son verilmesi, eşitsizlik ve adaletsizliklere karşı mücadele ve iklim değişikliğine karşı mücadele konularını kapsamaktadır. Daha fazla bilgi için: http://www.globalgoals.org/ 
 
Project Everyone, (Goalkeepers’in eş yaratıcıları) yazar, yönetmen ve SKH savunucusu Richard Curtis tarafından geliştirilmiştir.  Amaçlanan farkındalık yaratarak, liderlerin hesap verebilir olmalarını sağlayarak ve hareketi sürükleyerek Küresel Hedeflere ulaşılmasına yardımcı olmaktır. Daha fazla bilgi için: www.project-everyone.org 
 
Goalkeepers Hakkında  
Goalkeepers  Bill & Melinda Gates Vakfının Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (ya da Küresel Hedefler) doğrultusundaki ilerlemenin hızlandırılmasını amaçlayan ilk küresel rapor ve etkinliktir.  Vakıf, Hedeflerin ardındaki öyküleri ve verileri paylaşarak ilerleme konusunda farkındalık yaratan, liderlerini sorumlu tutan ve hedeflere ulaşmak için hareketi sürükleyen yeni bir liderler kuşağuına esin vermeyi hedeflemektedir. Açılış töreni 19-20 Eylül’de New York’ta gerçekleştirilmiştir. 
 
 
İstatistikler
Her 5 dakikada bir kız çocuk uğradığı şiddet nedeniyle ölüyor (UNICEF, 2017)
4 kızdan biri çocukken evlendiriliyor (UNICEF, 2017) 
İnsan ticareti mağduru kişilerin %71’ini kadınlar oluşturuyor (UNODC, Global Report on Trafficking in Persons, 2016)
FGM uygulamasına maruz kalmış 63 milyon kız çocuk bulunuyor (UNICEF, 2017)
130 milyon kız çocuk okul gitmiyor (UNESCO, Leaving no one behind: How far on  way to universal primary and secondary education, 2016)
Kız çocukların HIV enfeksiyon riski iki kat daha fazla (UNAIDS, 2016)
 
Basından gelecek sorular için: