Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2017)

UNICEF: Son bir yılda Orta Akdeniz göç yolunda 150'nin üzerinde çocuğun yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor


İtalya'ya refakatsiz göç eden bir çocuk Trabya sahiline bakıyor, Mayıs 2016. Fotoğraf: © UNICEF/UN019996/Gilbertson VII
NEW YORK / CENEVRE, 21 Nisan 2017 – UNICEF’in tahminlerine göre, son bir yılda 150’nin üzerinde çocuk Kuzey Afrika’dan İtalya’ya Orta Akdeniz üzerinden geçiş yaparken yaşamını yitirdi. Ancak göç yolundaki çok sayıda çocuk refakatsiz olduğundan ölümleri çoğu zaman bildirilmediği için, yaşamını yitiren çocukların gerçek sayısının daha yüksek olduğu düşünülüyor.

Bu yılın başından bu yana, yüzde 13’ü çocuk olmak üzere yaklaşık 37 bin mülteci ve göçmen Orta Akdeniz üzerinden İtalya’ya ulaştı. Bu rakam 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 42’lik bir artış ifade ediyor. Geçişlerin, Orta Akdeniz’in dünyanın en tehlikeli göç yollarından biri olmasına rağmen artmış olması dikkat çekiyor. Ocaktan beri en az 849 kişi göç ederken denizde kayboldu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan UNICEF Bölge Direktörü ve Avrupa Mülteci ve Göçmen Krizi Özel Koordinatörü Afshan Khan şu ifadeleri kullandı: “Binlercesi çocuk olmak üzere zor koşullar altında yaşayan bu kadar insanın Avrupa kıyılarına ulaşmak amacıyla bu son derece riskli yolu kullanarak hayatlarını tehlikeye atması çok endişe verici. Bu durum aynı zamanda güvenli ve yasal göç yollarının kesilmesi sonucu çaresiz çocukların ve ailelerinin çatışma, yoksulluk ve mahrumiyetten kaçmak için her şeyi yapacaklarının da bir kanıtı.”   

Son birkaç günde dahi Akdeniz’de suların daha sakin olması ve havanın ısınmasıyla birlikte denizden göç etmeye çalışan mülteci ve göçmen sayısında bir artış yaşandı. Sadece Paskalya Bayramı’nın kutlandığı hafta sonunda 8 bin 300’ü aşkın kişi Libya ile İtalya arasındaki denizden kurtarıldı.

Daha fazla kişinin göç etmeye çalışması daha fazla kişinin ölümüne yol açıyor: Hafta sonu boyunca sekiz göçmenin boğulduğu bildirildi. Orta Akdeniz göç yolunda ölenlerin oranı 2017 yılı için yüzde 3’lerde seyrediyor.

Orta Akdeniz’de hayatlarını tehlikeye atan refakatsiz ve ailelerinden ayrı çocukların sayısı da çarpıcı bir şekilde yükseldi. Sadece bu yılın Ocak ve Şubat aylarında geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 40 artışla bin 875 çocuk İtalya’ya ulaştı.

###

Editörlere Notlar

UNICEF, GÖÇ YOLUNDAKİ ÇOCUKLARA İLİŞKİN KÜRESEL POLİTKASI KAPSAMINDA ŞU TALEPLERDE BULUNUYOR:

1. Çocuk mülteci ve göçmenlerin, özellikle de refakatsiz çocukların sömürü ve şiddetten korunması;
2. Mülteci statüsü talep eden veya göç eden çocukların gözaltına alınmasına son verilmesi;
3. Çocukları korumanın en iyi yolu olarak ailelerin birbirlerinden ayrılmaması ve çocuklara yasal statü verilmesi;
4. Tüm mülteci ve göçmen çocuklara eğitim, sağlık ve diğer kaliteli hizmetlere erişim verilmesi;
5. Kitlesel mülteci ve göçmen hareketlerinin altında yatan sebeplerinin çözüme kavuşturulması için baskı yapılması;
6. Transit ve varış ülkelerinde yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve dışlanma ile mücadele edilmesi için gerekli önlemlerin savunulması.

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en zor koşullarda yaşayan ve toplumdan dışlanan çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.

Daha Fazla Bilgi İçin:
Christopher Tidey, UNICEF New York, +1 917 340 3017, ctidey@unicef.org   
Sema Hosta, UNICEF Ankara, +90 312 454 1010, shosta@unicef.org