Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2014)

UNICEF Güney Sudan'daki çocuklar için zamanın çok daraldığını belirtti


Çatışmalar neredeyse 100 günü doldururken insani yardımlara erişimin sınırlılığı ve yağışlar yardım çabalarını tehdit ediyor NEW YORK, 25 Mart 2014- UNICEF bugün yaptığı açıklamada, Güney Sudan’daki insani krizin çocuklar ve aileler açısından hızla ve köklü biçimde aşılmaması durumunda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık bir milyon insanın hem Güney Sudan’da hem de komşu ülkelerde daha ağır bir krizin pençesine düşeceğini belirtti. 
Güney Sudan’dan yeni dönen UNICEF Acil Durum Programları Direktör Yardımcısı Dr. Yasmin Haque duruma ilişkin şunları söyledi: “Yağış mevsimi hızla yaklaşırken, saat Güney Sudan’daki çocukları bekleyen insani bir felaketin habercisi olarak daha hızlı çalışmaya başladı.” 

“Unity Eyaletinde, Nyal’de karşılaştığımız insanlar sularla çevrili küçük adalara sığınmışlardı. 75 gündür doğru dürüst yemek yememişler; palmiye, yabani otlar, bitki gövdeleri ve kökleriyle hayatta kalmaya çalışmışlardı. Aralarında balık tutmak için ağ örenler de vardı. Küçük çocuklar çaresiz durumdaydılar; kimi canını kurtarmak için kaçmış, bu arada ailesinden ayrı düşmüştü. Bütün bunlara tanık olmak gerçekten çok üzücü…”

Çatışmalardan kaçıp yardım bulmak için Uganda, Etiyopya, Sudan ve Kenya gibi komşu ülkelere sığınan Güney Sudanlıların sayısı daha şimdiden 250 bini bulmuş durumda.  Ülke içinde evinden yurdundan olan 700 bin kişi var. En muhtaç durumda olanların büyük çoğunluğunu çocuklar ve kadınlar oluşturuyor. Etiyopya’nın Gambella sınır bölgesindeki
Güney Sudanlı sığınmacıların arasında çok az sayıda yetişkin ve çocuk erkek var. 

Yağmurların başlaması ülkenin büyük bölümünü karadan ulaşılamaz hale getiriyor. Yollar bu yüzden geçit vermez olunca yaşam kurtarıcı yardım malzemelerinin insanlara hava yoluyla ulaştırılması da çok daha güç ve masraflı hale geliyor. Barınma imkânlarının sınırlılığı, yetersiz sanitasyon ve sudan geçen hastalıklar, gerek Güney Sudan’ın gerekse çevredeki ülkelerin aşırı kalabalık yörelerinde durumu daha da güçleştiriyor. 
 
Dr. Haque’un sözleriyle, “Çocukların yaklaşık 100 gündür maruz kaldıkları şiddet ve ihlaller yetmiyormuş gibi şimdi karşılarına çıkan hastalık ve beslenememe riski eskisine göre çok daha büyük. Dünyanın bu en genç ülkesindeki çocuklar için artık zaman tükeniyor. Daha fazla kaynağa, daha iyi erişime, barışa ve güvenliği ihtiyacımız var. Çocuklar bekleyemez." 

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımızı, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin

Daha fazla bilgi için:                                                                               
Sarah Crowe, Sözcü, UNICEF New York, Cep: + 1 646 209 1590, scrowe@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, Tel: +90 312 4541000 shosta@unicef.org