Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2014)

BM Nüfus Fonu Uyarıyor: Suriye'de 200.000 Hamile Kadının Acil Bakıma İhtiyacı Var


AMMAN, 19 Mart 2014 - Suriye'deki savaş dördüncü yılına girerken BM Nüfus Fonu (UNFPA), günde 1.480 kadının olumsuz şartlar altında doğum yaptığı ülkede tahminen 200.000 hamile kadının korunması için acil yardım çağrısında bulunuyor. Savaş nedeniyle bu hamile kadınlar yetersiz beslenme, sağlık hizmetlerine erişim eksikliği ve olumsuz şartlarda doğum yapma gibi çeşitli sorunlarla karşılaşmakta.

UNFPA Suriye Bölge ve Acil Müdahale Danışmanı Daniel Baker, "Suriye'deki hamile kadınların büyük bir kısmı psikolojik zorluklar, jinekolojik sorunlar, yetersiz beslenme ve erken gebelikten kaynaklanan komplikasyonlar gibi çeşitli sorunlarla mücadele ediyor. Felaket zamanlarında hamile ölümleri artış gösteriyor ancak zamanında acil önlemler alınabilirse bu ölümlerin önüne geçilebilir." diyor.
 
Hala devam etmekte olan savaş sebebiyle sağlık hizmetleri sistemi çökmüş durumda olup nitelikli sağlık personeli sayısı yetersiz kalmakta ve üreme sağlığı malzemelerinin tedariğinde aksamalar yaşanmakta. Kuşatma altındaki bölgelerde yaşayan kadınlar hijyenik olmayan ortamlarda ve gerekli vasıflara sahip ebelerin yardımı olmadan doğum yapıyor. 
 
Binlerce kadının savaş sebebiyle göç etmek zorunda kalması ve güvenliklerinin tehdit altında olması sebebiyle hamile kadınlar, doğumda doktor bulunması için giderek artan bir şekilde sezaryen doğumu tercih etmekte. UNFPA, Suriye'de 2011 yılında %19 olan sezaryen doğum oranının 2013'te %45'e yükselmesi üzerine harekete geçti. Küresel ilkeler sezaryen doğum oranının %15'in üzerine çıkmaması tavsiye edilmektedir. Bu şekilde gerçekleştirilen doğumlar, zaten aşırı yüklenilen sağlık sisteminin maliyetlerini arttırarak sistemi daha da zora sokmakta ve kadınların sağlığı üzerinde daha büyük riskler oluşturmaktadır. 
 
Pek çok hamile kadın, evin yönetimini üstlenmek durumunda kaldığı için günlük yaşamlarında daha fazla strese maruz kalmaktadır. Aile içi şiddetin yanı sıra cinsel taciz ve erken yaşta evlilik gibi cinsiyete dayalı diğer şiddet biçimlerinde de savaşın doğrudan etkilediği bir artış yaşanmaktadır. 
 
Krizin ortaya çıktığı ilk günden bu yana UNFPA ve paydaşları, yaklaşık 240.000 bebeğin güvenli şartlar altında dünyaya gelmesine katkı sağlamıştır. Sadece 2013 yılında 1,9 milyondan fazla kadın, UNFPA tarafından desteklenen üreme sağlığı hizmetlerinden faydalanırken 26 adet üreme sağlığı kliniği kurulmuş ve 267 adet sağlık merkezi ve mobil kliniğe doğrudan yardım ulaştırılmıştır.
 
Yardıma ihtiyaç duyan hamile kadın sayısının 2014 yılında da artması beklenirken UNFPA, hayati öneme sahip bu çalışmaları sürdürebilmek için gereken finansman hususunda ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıyadır. Daniel Baker, UNFPA’in hamile kadınlara koruma sağlamak, bu kadınların onurlu bir yaşam sürmelerine yardım edebilmek ve temel üreme sağlığı hizmetleri, güvenli ortamlar, temel temizlik malzemeleri, eğitim ve anne sağlığı desteği sağlayabilmek için tüm paydaşlarının maddi ve manevi yardımlarına ihtiyaç duyduğunu belirterek "İstenmeyen hamileliklerden kaçınmaları ve sağlıklarını riske atmamaları için bu kadınların aile planlaması hizmetlerine erişiminin sağlanması gerekiyor" diyor.

Daha fazla bilgi almak veya görüşme talebinde bulunmak için: 
 
New York:
Alexandra Sicotte-Levesque: sicotte-levesque@unfpa.org; +1 212 297 5077 or +1 646 309 6836 
Omar Gharzeddine: gharzeddine@unfpa.org, +1 212 297 5028
 
Ürdün:
Ruba Hikmat: hikmat@unfpa.org , +962 79 509 6066