Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2014)

Çocuk felci riskinin en fazla olduğu beş ülkede çocukların hastalığa karşı korunması için gerekli müdahaleler yapılıyor.


AMMAN/KAHİRE, 2 Mart 2014 - Bu ay içinde Orta Doğu genelindeki yaklaşık 10 milyon çocuğa yönelik çocuk felci aşısı kampanyası kapsamında ilk önce Mısır, Irak, Ürdün ve Suriye'deki çocuklar aşılanacak.  Bugün itibariyle dört ülkede toplu aşılama kampanyaları başlatılmış olup 9 Mart tarihinde Lübnan'da da bir aşılama kampanyası yürütülecek. 

Suriye'nin başkenti Şam'ın kırsal kesimlerinde yer alan Kudsiye’deki sağlık merkezinde sağlık memuru olarak çalışan Khouzama Al-Rasheed, "Her aşılama kampanyasında daha önce hangi aşıların yapıldığına bakılmaksızın beş yaş altındaki tüm çocuklara ağızdan iki damla çocuk felci aşısı yapmamız gerekiyor." dedi. "Bu aşıyı yaptığımız takdirde tek bir çocuk bile çocuk felci virüsünden etkilenmeyecek ve bu şekilde bu hastalığın önüne geçebileceğiz."
 
Farklı ülkelerde gerçekleştirilen bu aşılama kampanyası, Pakistan kaynaklı çocuk felci virüsünün Suriye'de tekrar yayılmasını önlemek için bölgede yapılan müdahalenin bir parçasını oluşturmaktadır. Orta Doğu'da yer alan yedi ülke 6 ay içerisinde 22 milyondan fazla çocuğa aşı yaparak bu aşıları tekrarlamayı planlıyor. Bu aşılama kampanyası bölgedeki en geniş çaplı koordineli bağışıklama kampanyası niteliği taşımakta. 
 
Dünya Sağlık Örgütü Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Dr. Ala Alwan konuya ilişkin olarak, "Çocuk felci virüsü sınır tanımıyor. Suriye'deki çocuk felci vakası sadece Suriye'nin sorunu değildir. Bu sorunu bölge çapında yürütülecek bir müdahale programı ile ele almak gerekiyor. Orta Doğu'daki çocukların sağlığı bizim Suriye'deki çocuk felci salgınını durdurmamıza bağlı." şeklinde bir açıklamada bulundu.
 
28 Ekim 2013 tarihinde Suriye Sağlık Bakanlığı ülkede 15 yıl sonra ilk kez çocuk felci vakası tespit edildiğini duyurdu. Aşılama kampanyasının Mart ayında yapılacak olan ayağı Suriye'de çocuk felci vakasının tespit edildiği tarihten bu yana dördüncü aşılama olacak. Ocak ve Şubat aylarında yapılan aşılama kampanyalarında ise tüm illere ulaşılmıştır. 
 
UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Clavis, "Farklı ülkelerdeki bu kadar fazla sayıda çocuğu aşılamak oldukça büyük bir iş" dedi. "Bölgedeki her ülke ve özellikle Suriye aşılama kampanyasının başarıya ulaşmasını engelleyebilecek sorunlarla mücadele ediyor. Bölgedeki çocukları bu korkunç hastalıktan koruyabilmemizin tek yolu bu engelleri ortadan kaldırmaktır." Diyerek konunun önemine dikkat çekti. 
 
Detaylı bilgi için: 
Rana Sidani, DSÖ, +201099756506, sidanir@who.int
Juliette Touma, UNICEF, +962-79-867-4628,  jtouma@unicef.org  
Bahaa Elkoussy, DSÖ, +201006019316,  elkoussyb@who.int