Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2013)

UNICEF ve Rihanna Haiyan Tayfunundan Etkilenen Çocuklara Yardım Amacıyla "Filipinler İçin Varız" Kampanyasını Başlattı


Aralarında Skylar Diggins, Robinson Cano, Vanessa Hudgens'in de bulunduğu ünlüler UNICEF'in yardım ve toparlanma çabalarına destek veriyor NEW YORK (26 Kasım 2013) -  UNICEF Süper Tayfun Haiyan!ın yıkıcı etkilerine maruz kalan çocuklara yönelik acil ve uzun dönemli yardım çalışmalarının desteklenmesi amacıyla bugün "Filipinler İçin Varız" adıyla yeni bir kampanya başlattı. UNICEF destekçisi Rihanna kampanyanın başlatılmasına ve UNICEF'in Filipinlerdeki çalışmaları hakkında sosyal medya aracılığıyla farkındalık yaratılmasına yardımcı oldu. Kendisi ayrıca UNICEF ABD Fonu'na 100.000 dolarlık bağışta bulundu. Amerika Kadınlar Basketbol Ligi (WNBA)'dan Skylar Diggins, Amerikan Beyzbol Ligi (MLB) yıldızı Robinson Cano ve aktris Vanessa Hudgens de kampanyaya katılanlar arasında yer alıyor.

UNICEF ABD Fonu Başkanı ve CEO’su Caryl Stern şunları söyledi: “Bu kriz sırasında yapılan yardımlara büyük bir minnet duyuyoruz. Bugüne dek karayı vuranların en güçlüsü olan bu fırtınanın etkileri gerçekten yıkıcı oldu ve yeniden inşa da öyle hemen gerçekleşebilecek gibi değil. Çocukların ve ailelerin eski hallerine dönmeleri için ne kadar süre gerekiyorsa UNICEF de orada olacak.”

Rihanna’nın sözleri ise şöyle:  "Acil durumlar manşetlere çıkar, ancak telafi ve eskiye dönüş kameralar olay yerinden ayrıldıktan sonra da uzun sure devam eder. Yıllardır UNICEF’in çalışmalarının bir hayranı ve destekçisi olarak Haiyan Tayfunundan etkilenen çocuklara yardım çalışmalarına katılmaktan onur duyuyorum. Filipinler’de 5 milyondan fazla çocuk yardımımıza muhtaç. UNICEF bugün ve daha uzun bir süre nasıl onlar için oradaysa, ben de öyle olacağım.”

Dijital “Filipinler İçin Varız” kampanyası insanlardan, felaketten en ağır biçimde etkilenen yörelerde güç durumdaki çocukların ihtiyaçlarına ilişkin mesajları paylaşarak ve bağışta bulunarak UNICEF’in yardım çalışmalarına katkıda bulunmalarını istemektedir. Bu çerçevede katılımcılar Facebook’taki profil resimlerini değiştirebilirler ya da destek mesajlarını tweet edebilirler.

Süper Tayfun Haiyan’dan 5,5 milyonu çocuk olmak üzere yaklaşık 13 milyon insan etkilenmiştir. UNICEF bölgeye acilen yaşam kurtarıcı yardımlar ve malzemeler ulaştırma çabası içindedir. Yardım malzemeleri arasında temel ilaçlar, beslenme yardımları, temiz su ve hijyen malzemeleri bulunmaktadır. UNICEF ayrıca çocukların aileleriyle yeniden bir araya gelmeleri için çalışmakta, çocukların oyun oynayıp eğitimlerine devam edebilecekleri, böylece bir “normallik” duygusunun yerleşebileceği güvenli ve korunmalı mekânlar oluşturmaktadır.

“Filipinler İçin Varız” kampanyasına bağışta bulunmak ya da katılmak için: https://www.thereforthephilippines.org/. Twitter: @unicefusa, #ThereAfterHaiyan; Facebook: UNICEF-USA.

Daha fazla bilgi için:
Andrea Sioris, UNICEF ABD Fonu, 212.880.9136, asioris@unicefusa.org