Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2013)

Haiyan tayfunundan etkilenen çocukların sayısı 4 milyona çıkarken UNICEF acil yardımlarını artırıyor


MANİLA/NEW YORK/KOPENHAG, 10 Kasım 2013 - UNICEF, 8 Kasım'da Filipinlerde Haiyan olarak bilinen büyük tayfunun yıkıma uğrattığı yörelere yardım malzemeleri yetiştirmeye çalışıyor. En son tahminler, bu büyük felaketten 4 milyon civarında çocuğun etkilenmiş olabileceğine işaret ediyor.
Haiyan tayfunundan etkilenen çocukların sayısı 4 milyona çıkarken UNICEF acil yardımlarını artırıyor
© AP Photo/Nelson Salting

 Tayfundan etkilenen yörelerdeki 3 bin kadar aileye yönelik çocuklar için tedavi amaçlı gıda maddeleri, sağlık, su ve hijyen malzemeleri ülkedeki merkezlerden bu yörelere sevk edilmiş bulunmaktadır. Dağıtımda öncelik buraya erişim mümkün olur olmaz Tacloban bölgesine tanınacaktır.

UNICEF Filipinler Temsilcisi Tomoo Hozumi  konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı: "Kritik yardım malzemelerinin bu krizden en fazla etkilenen kesim olan çocuklara ulaştırılması için çaba harcıyoruz. Tayfundan en fazla etkilenen yörelere erişim çok güç; çünkü felaket altyapı ve iletişim hatlarına da zarar vermiş durumda. Gene de bu yardımların koşullar çerçevesinde en kısa sürede çocuklara ulaşabilmesi için aralıksız çalışıyoruz.”

UNICEF’in Kopenhag’daki deposundan 1,3 milyon değerinde bir başka parti yardım malzemesi uçakla ülkeye sevk edilecek. Bu yardımların hedefi ise, Bohol’deki son depremden etkilenenleri de kapsamak üzere 10 bin civarındaki aile. Gönderilen yardım malzemeleri arasında su arıtma tabletleri, sabun, ilk yardım çantaları, branda ve mikronütriyen takviyeleri bulunuyor.

Haiyanın korkunç zararından canlarını kurtarabilen çocuklar şimdi tayfun sonrasında yaşamlarını sürdürebilmek için acil yardıma ihtiyaç duyuyor. Tayfunun su ve sanitasyon şebekelerine verdiği zarar nedeniyle sağlık alanında yaşanabilecek olumsuzluklar başlıca kaygılardan birini oluşturuyor. Bu arada, yetişkinler evlerini ve geçimlerini yeniden sağlama çabası içindeyken çocukların da oyun oynayıp derslerine çalışabilecekleri güvenli ve korunaklı mekanlara ihtiyacı var.

Hozumi’nin sözleriyle: "Bu yıkıcı krizin etkileri konusunda daha net bir tablo belirdikçe, durumdan ilk başta sanılana göre çok daha fazla çocuğun etkilenmiş olduğu da ortaya çıkacak. UNICEF, önümüzdeki güç günlerde bu çocukların sağlığını, güvenliğini ve iyiliğini korumak için gerekli kritik yardım malzemelerini mümkün olan en kısa sürede ulaştırmak için elinden gelen her şeyi yapıyor.”

###

b-roll ve fotoğraf dâhil her tür medya materyali için: http://weshare.unicef.org/mediaresources

UNICEF hakkında

UNICEF, dünyanın 190 ülke ve bölgesinde erken çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların hayatta kalması ve gelişmeleri için onlara destek olmaktadır. Dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yönelik en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve temizlik hizmetlerini, tüm erkek ve kız çocuklar için kaliteli temel eğitimi ve çocukların şiddet, istismar ve AİDS’ten korunmasını desteklemektedir. UNICEF tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bireyler, işletmeler, vakıflar ve hükümetler tarafından finanse edilmektedir. UNICEF hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin

Daha fazla bilgi için:
Zafrin Chowdhury, UNICEF Filipinler, Tel:+632 901 01 77, Cep: +63 917 867 8366,zafrinchowdhury@gmail.com
Chris de Bono, Manila’daki Bölge Danışmanı, +63 929 768 2367, cdebono@unicef.org
Marge Francia, UNICEF Filipinler, Tel: +632 901 01 73, Cep: +62 917 858 9447,mfrancia@unicef.org
Marixie Mercado, UNICEF Cenevre, Cep: +41 79 756 7703, mmercado@unicef.org
Kate Donovan, UNICEF New York, Tel: + 1 212 326 7452, Cep: +1 917 378 2128,kdonovan@unicef.org
Sarah Crowe, UNICEF New York, Cep: + 1 646 209 1590, scrowe@unicef.org