Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2013)

Suriye konusunda UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Calivis'in Açıklaması


AMMAN,1 Ekim 2013 - UNICEF 29 Eylül'de Suriye'nin kuzeydoğusundaki Rakka'da bir ortaokula yapılan hava saldırında en az 12 çocuğun öldüğünün bildirilmesiyle dehşete düşmüştür. Olay yerinden gelen haberler yeni okul yılının ilk günü olan Pazar sabah saat 8 civarında gerçekleşen İbn Tufail Ticaret Ortaokulu saldırısında çoğu öğrenci toplam 14 kişinin öldüğünü söylemektedir.

Bu tür olaylar çatışmalar esnasında eğitimlerine devam etmeye çabalayan çocukların karşı karşıya kaldığı tehlikelerin altını çizmekte ve birçok ailenin çocuklarını neden okula gönderme riskini almayacağını açıklamaya yardımcı olmaktadır.

UNICEF sürekli olarak çatışmanın bütün taraflarını okulları hedef almayı bırakmaya ve onları çocukların destek arayıp sığınabilecekleri “barış bölgeleri” olarak tanımaya çağırmaktadır.

UNICEF bu saldırıyı en şiddetli biçimde kınamakta ve Suriye Hükümeti de dahil olmak üzere bütün tarafları bir kez daha çocukları çatışmanın etkilerinden daima korumaya çağırmaktadır.


UNICEF hakkında

UNICEF, dünyanın 190 ülke ve bölgesinde erken çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların hayatta kalması ve gelişmeleri için onlara destek olmaktadır. Dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yönelik en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve temizlik hizmetlerini, tüm erkek ve kız çocuklar için kaliteli temel eğitimi ve çocukların şiddet, istismar ve AIDS’ten korunmasını desteklemektedir. UNICEF tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bireyler, işletmeler, vakıflar ve hükümetler tarafından finanse edilmektedir. UNICEF hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi Twitter ve Facebook'ta izleyin.

Daha fazla bilgi için:

Simon Ingram, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, +962-79590-4740, singram@unicef.org  

Juliette Touma, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, +962-79-867-4628, jtouma@unicef.org

Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, +90 312 454 1000, shosta@unicef.org