Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2013)

"3-4-5 Erken Eğitimi Seç!" ile En Dezavantajlı Durumda Olan 12.000 Çocuk Daha Ücretsiz Okul Öncesi Eğitime Kazandırıldı!


İstanbul, 4 Ekim 2013- Maddi imkansızlıklar nedeniyle nitelikli erken çocukluk eğitiminden faydalanamayan 12.000 çocuğa bu eğitimden faydalanma imkanı yaratıldı. 80 ilde 23.000 eğitmen güncel "Okul Öncesi Eğitim Programı Uygulayıcı Eğitimleri"ne tabi tutuldu.
?3-4-5 Erken Eğitimi Seç!? ile En Dezavantajlı Durumda Olan 12.000 Çocuk Daha Ücretsiz Okul Öncesi Eğitime Kazandırıldı!
 

İletişim Kampanyasıyla hem yetkililerde hem de ailelerde farkındalığı artırmayı amaçlarken, bir yandan da “Ayda 25 TL ile Bir Çocuk Okul Öncesi Eğitimde” bağış teşviki kampanyası yürütüldü. Projenin başladığı tarihlerde zor koşullarda yaşayan 3.000 çocuğun ücretsiz eğitimden yararlanması hedeflenirken, proje sonunda bağış teşvikinden yararalanan çocuk sayısı 11.000’i aştı.

32 pilot ildeki ilköğretim okulları bünyesindeki okul öncesi eğitim sınıfları ve anaokullarına ekipman, eğitim materyali ve mobilya desteği sağlandı. 90 anaokulu-399 anasınıfı bu bileşenden faydalandı. Ayrıca 81 ile açılan hibe programından 38 ilde toplam 75 proje hibe almaya hak kazandı.

Türkiye’nin 10 pilot ilinde (Adana, Ağrı, Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, İzmir, Mersin, Şanlıurfa, Van) “3, 4, 5 Erken Eğitimi Seç” sloganıyla yürütülen proje kapsamında Türkiye’de okul öncesi eğitim müfredatı yenilendi ve AB standartlarına yükseltildi.

Formal eğitimden faydalanamayan çocuklar için alternatif eğitim yöntemleri geliştirilirken; STK’lar, özel sektör ve kamu kurumlarının işbirliğiyle esnek çalışma saatlerine sahip gündüz bakım ve okul öncesi eğitim hizmeti veren kuruluşların sayılarını artmasına destek verildi. 

Proje süresince Türkiye’deki okul öncesi eğitimde okullaşma oranı %38’den %64’e yükseltildi. Projenin kazanımları sayesinde, önümüzdeki yıllarda bu oranın %100’e çıkması hedefleniyor.

Yukarıda kazanımlarından sadece bazılarını gördüğümüz “Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi”,  12 Mart 2010 günü başladı, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin malî, UNICEF’in teknik desteği ile yürütüldü.

Proje bugün, Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’nın katılımıyla İstanbul’da düzenlenen toplantıyla sona erdi. Bakan Avcı, yaptığı konuşmada, kapanış törenini bir son olarak değil, Okul Öncesi Eğitimin güçlendirilmesine ışık tutacak nitelikte, edinilen deneyimlerin paylaşıldığı bir platform olarak görülmesi gerektiğini belirtti. UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban ise projenin gündüz bakım ve okul öncesi eğitim alanlarında yeni yaklaşımlar geliştirdiğini ve bu yeniliklerin uygulanmasının devamlılığına dikkat çekti. 

Toplantıya ayrıca Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Muhsin Altun, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bèla Szombati katılarak birer konuşma yaptılar.

Toplantının devamında proje süresince elde edilen başarıların hikayelerinden bazılarına yer verildi. Toplantı, okul öncesi eğitim çağındaki çocukların da katılımıyla renklenirken Bakan Avcı çocuklarla fotoğraf çektirerek onlara hediyeler dağıttı.

3.5 yıldır yoğun bir tempoyla Türkiye’nin dört bir yanında sürdürülen proje, öncelikli olarak dezavantajlı koşullarda yaşayan çocukların okul öncesi eğitim ve gündüz bakım hizmetlerinden faydalanmasını artırma hedefiyle için yola çıktı.

ERKEN EĞİTİMİN TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ

2015 yılında Türkiye nüfusunun üçte birinin 15 yaş altında olması bekleniyor. Bu yaştaki  insan kaynağına yapılacak her türlü yatırımın, bir yandan özellikle de dezavantajlı koşullarda dünyaya gelen çocukların hayatında olumlu değişimlere yol açarken, bir yandan da uzun vadede ülke ekonomisine büyük yararlar sağlar.