Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2013)

Dünya Kız Çocukları Günü: İnovasyon daha çok kız çocuğun okula gitmesini ve öğrenmesini sağlıyor


NEW YORK, 11 Ekim 2013 - UNICEF, ikinci Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla bugün yaptığı açıklamada daha çok kız çocuğunun okula gitmesinde ve öğrenimin kalitesinin tüm çocuklar için artırılmasında inovasyonun gücünü vurguladı. Okul dışı kız çocuğu sayısındaki azalmaya rağmen bugün dünyada çok sayıda kız çocuğu kaliteli eğitim alamıyor ve potansiyelini tam gerçekleştirme fırsatı bulamıyor. Kanıtlar, bir kız çocuğunun ortaöğretime sadece bir yıl devam etmesinin bile gelecekteki kazancını yüzde 25 artıracağını ortaya koymaktadır. Ancak bugün, 31 milyonu ilkokul çağında olmak üzere milyonlarca kız çocuğu okula gidemiyor.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake “Eğitim kız çocuklarının hayatlarını dönüştürebilir ve onların içinde bulundukları toplumları güçlendirebilir. İnovasyon, eğitimi dönüştürmemizi sağlayarak her bir kız çocuğuna ulaşmamıza yardım edebilir” diye belirtmiştir.

UNICEF, ortaklarıyla birlikte, teknolojinin okula gitmeyen kız çocukların eğitime erişimlerini artırmada ve her çocuğun kaliteli eğitim almasını sağlamada nasıl işlevli olabileceğini araştırıyor.

Güney Afrika’da UNICEF, hükümet ve 100’den fazla şirketten oluşan TechnoGirls ortaklığı 10,000 ergen yaşlardaki kız çocuğunun beceri ve işe hazırlık durumlarını artırmak üzere teknoloji sektöründen mentorlarla bağlantısını kuruyor. 

İnovasyon, okul dışı kalma riski en yüksek olan, ulaşılması en güç çocuklara ulaşılmasında hükümetlere ve ortaklarına da yardımcı oluyor. Uganda’da EduTrack, okulları ve öğrencileri UNICEF’le ilişkilendirmede SMS mesajlarından yararlanıyor; böylece öğrenimleri, öğretmen kalitesi ve okullardaki şiddet gibi konularda bilgi verebiliyorlar.

İnovasyon, yalnızca teknolojiyle ilgili değildir. Aynı zamanda, kız çocuklarını okuldan uzak tutan diğer engellerin aşılmasını sağlayacak yeni yolları da içerir. Örneğin, okullardaki tuvalet gibi imkânların geliştirilmesi ve kızların okullarına güvenli biçimde gidip gelebilmelerinin sağlanması gibi.

Lake sözlerine şöyle devam etti: “İnovasyon bizlere daha öncesine göre çok daha fazla sayıda kız çocuğuna ulaşmada ve onlara eğitim sağlamada yeni ve güçlü araçlar veriyor. Daha çok sayıda kız çocuğunun okula gitmesine, okulda kalmasına ve eğitimini tamamlamasına yardım etmek için kendimizin de öğrenmeyi sürdürmesi gerekiyor. Bu yeni araçları kullanarak, yeni fikirler yaratarak ve en fazla umut vadeden yenilikleri yaygınlaştırarak…”

Editörlere not:

UNICEF Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlemiştir. Bunlar arasında Google Hangout’ta, Brooklyn International School öğrencileri ile UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake’i kız çocuklarının eğitimini tartışmak üzere bir araya gelmesi ve ekran başındakilerin çocuk fabrika işçilerinin görüntüsünü “sildiklerinde” ödüllü aktris Frieda Pinto’nun sınıftaki öğrenciler görüntüsünün belirdiği özel bir interaktif panonun açılışı da bulunuyor.

UNICEF daha önce Intel ile birlikte “Code for Good Hackathon” adlı bir etkinlik düzenlemişti. Bu etkinlikle bir araya gelen Stanford Üniversitesi ve Contra Costa Koleji öğrencileri 24 saat süreli bir kodlama maratonda Güney Sudanlı kızların kaliteli eğitime erişimlerini artıracak yeni yollar bulmaya koyulmuşlardı – buradaki sorun, UNICEF’in Güney Sudan’daki İnovasyon Laboratuarı tarafından ortaya atılmıştı. Dünyanın bu en yeni ülkesinde sadece 800 kız ortaöğretimin son sınıfına kadar gelebilmektedir.

UNICEF, ikinci Dünya Kız Çocukları Günü öncesinde dünyaca tanınmış Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Katy Perry ile bir video hazırlamıştır. Bu yılın teması kız çocukların eğitimi için inovasyondur. Kate Perry’yi, bugünün kızlarının yarının şampiyonları olmalarına yardım etmek için ‘kükrerken’ izleyin http://www.youtube.com/watch?v=3wzjYpUMCKY

Fotoğraflar, video ve diğer materyaller için:  http://weshare.unicef.org/mediaresources

UNICEF hakkında

UNICEF, dünyanın 190 ülke ve bölgesinde erken çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların hayatta kalması ve gelişmeleri için onlara destek olmaktadır. Dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yönelik en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve temizlik hizmetlerini, tüm erkek ve kız çocuklar için kaliteli temel eğitimi ve çocukların şiddet, istismar ve AİDS’ten korunmasını desteklemektedir. UNICEF tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bireyler, işletmeler, vakıflar ve hükümetler tarafından finanse edilmektedir. UNICEF hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin

Daha fazla bilgi için:

Kate Donovan, UNICEF Medya; Tel: +1 212 326 7452; kdonovan@unicef.org

Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı +90 312 454 1000, shosta@unicef.org