Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2013)

Küresel El Yıkama Gününde UNICEF: Kalıcı yararlar için basit bir çözüm - güç ellerimizde


NEW YORK, 15 Ekim 2013 - Dünya Küresel El Yıkama Günlerinin altıncısını beklerken UNICEF'ten gelen yeni haberlere göre her gün 5 yaşından küçük 1.400 çocuk, temiz su, sanitasyon ve temel hijyen eksikliğinden kaynaklanan ishal nedeniyle ölmektedir. UNICEF'in Su, Sanitasyon ve Hijyen (WASH) programlarının küresel başkanı Sanjay Wijesekera konuya ilişkin şunları söyledi: "Ellerin sabunla yıkanması gibi basit bir iş çocukların yaşamını kurtarmanın en etkili yollarından biridir. Yemek yemeden önce ve tuvaletten sonra ellerin yıkanması ishalin yaygınlaşmasını önlemekte, çocukların ve toplumun yaşamı ve refahı üzerinde kalıcı olumlu etkiler yaratmaktadır."

UNICEF tarafından yapılan açıklamaya göre ishal tüm dünyada beş yaş altı çocuk ölümlerinin ikinci büyük nedenidir. Her yıl 600 bin çocuk bu yüzden ölmektedir ve yıllık ishal vakası sayısı 1,7 milyarı bulmaktadır. İshal ayrıca bodurluk (yaşa göre düşük kiloluluk ve gelişim gecikmesi) riskini de artırmakta ve toplumlara pahalıya mal olmaktadır. Oysa enfeksiyonu engelleyecek an basit ve masrafsız yollardan biri ellerin sabunla yıkanmasıdır.

Dünyadaki Küresel El Yıkama Günü etkinlikleri ey yıkamanın yaygınlaşmasını sağlamakta, bu alışkanlığın çocuk yaşatma ve halk sağlığı alanlarındaki son derece önemli rolü hakkındaki farkındalığı artırmaktadır.

Etiyopya’da yaklaşık 5 milyon çocuk ülkenin çeşitli yerlerindeki el yıkama gösterilerine ve çalıştaylara katılacaktır.

Yemen’de Küresel El Yıkama Günü kutlamaları 3.300 okulda gerçekleştirilecek, bu etkinliklere 1,4 milyon çocuk katılacaktır. Ayrıca, kamuoyunu el yıkama konusunda duyarlılaştırma amacıyla bir kitle iletişim kampanyası da gerçekleştirilecektir. 

Viet Nam’da bin öğrenci, Sierra Leone ve Mali’de 450 ilkokul, Gambiya’da 50 topluluk, Endonezya’da 12 kent ve Bolivya’nın çeşitli belediyelerinde 22 eğitim kurulu Küresel El Yıkama Günü etkinliklerinde yer alacaktır.

İçinde UNICEF’in de yer aldığı Sabunla El Yıkama Küresel Kamu-Özel Ortaklığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yılın ana teması “Güç ellerinizde” olacaktır. Çünkü ortaklığa göre herkes ellerini sabunla yıkayarak daha sağlıklı topluluklar yaratma gücüne sahiptir. 

Wijesekera’nın sözleriyle: “Kanıtlar nettir. Herkes, her anne, her çocuk, her öğretmen, her topluluğun her üyesi sadece ellerini yıkayarak herkesin sağlığına olumlu katkıda bulunabilir. Dünyaya yararı olacak anıtsal bir şey biliyorsanız, bunu yerine getirirsiniz. Herkes bu güce sahiptir; yalnızca ıslatmanız, köpürtmeniz ve sonra da kurulamanız yeter.”

Küresel El Yıkama Günü hakkında:

Küresel El Yıkama Günü her yıl 15 Ekim’de kutlanmaktadır. Sabunla El Yıkama Küresel Kamu-Özel Ortaklığı Küresel El Yıkama Gününü 2008 yılında başlatmıştır ve bu girişim tüm dünyada hükümetler, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, HDK’lar, özel şirketler ve kişiler tarafından benimsenmiştir: www.globalhandwashingday.org

UNICEF hakkında

UNICEF, dünyanın 190 ülke ve bölgesinde erken çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların hayatta kalması ve gelişmeleri için onlara destek olmaktadır. Dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yönelik en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve temizlik hizmetlerini, tüm erkek ve kız çocuklar için kaliteli temel eğitimi ve çocukların şiddet, istismar ve AİDS’ten korunmasını desteklemektedir. UNICEF tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bireyler, işletmeler, vakıflar ve hükümetler tarafından finanse edilmektedir. UNICEF hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi izleyin:

www.facebook.com/unicef ve www.twitter.com/UNICEF

Görüşmeler ya da küresel ölçekteki etkinliklerin ayrıntılı listesi dâhil daha fazla bilgi için:

Rita Ann Wallace, UNICEF New York, Tel: 1 212-326-7586, Cep: 1 917-213-4034, rwallace@unicef.org

Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı +90 312 454 1000, shosta@unicef.org