UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2013)

Orta Asya Çocuk Koruma Forumu engelli çocukların kapsanması yolunu açıyor


DUŞANBE, 1 Ağustos 2013 - Bugün başlayan Çocuk Koruma Forumu, hükümetlerin ve ortakların, toplumda en güç durumdaki, dışlanmış ve görünmez kesimleri oluşturan engelli çocukların haklarının yaşama geçirilmesi için almaları gereken yolu tartışacak. 1-3 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek Orta Asya Dördüncü Çocuk Koruma Forumu'nun ev sahipliğini Tacikistan Hükümeti ile UNICEF yapıyor. Forum, aile desteğinin ve duruma uygun yardımların güçlendirilmesi yoluyla engelli çocukların kapsanmasına yönelik üst düzey bir platform olarak işlev görüyor. Bu kapsama, engelli olsun olmasın tüm çocuklara, ailelerine ve toplumlarına yarar sağlayacaktır.

Tacikistan Hükümeti Başbakan Yardımcısı ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Ruqiya Qurbonova Forum'un açılışı dolayısıyla yaptığı konuşmada “Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin, bağımsızlığını kazandıktan sonra Tacikistan Cumhuriyeti’nin onayladığı ilk uluslararası sözleşmelerden biri olduğunu” belirtti.

“Tacikistan şimdi Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi’nin onaylanmasına yönelik adımlar atıyor. Bu adımlar, engelli çocukların diğer çocuklar gibi haklarından yararlanabilmeleri amacıyla kapsayıcı hizmetler, politikalar ve sistemler oluşturma yönünde almakta olduğumuz önlemleri daha da güçlendirecek. "

UNICEF Orta ve Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Direktörü Marie-Pierre Poirier ise ''Kapsayıcı politikalar, sistemler ve hizmetleri güçlendirmek üzere sektörler arası çözümler geliştirilmesi ailelere ve topluluklara gerekli desteği vermenin ve böylece engelli her çocuğun kendi potansiyelini gerçekleştirebilmesini sağlamanın en iyi yoludur” dedi ve hükümetlere Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi’ni imzalamaları, onaylamaları ve eksiksiz uygulamaları çağrısında bulundu.

''Engelli çocukların yaşamlarını sürdürmeleri, büyüyüp gelişmeleri ve korunmaları için hep birlikte çalışıp bu çocukların ilk yıllarından başlayarak kapsayıcı hizmetlere erişebilmelerini ve sahiplenici aileleriyle birlikte büyümelerini sağlamamız gerekiyor. Engelli çocukların haklarını yaşama geçiren, bu haklara saygı gösteren ve koruyan toplumlar gelişirler ve refaha ulaşırlar.”

Dile getirilen başlıca tavsiyeler arasında şunlar da yer alıyor:

  • Engelli çocuklarına bakım ve koruma sağlayabilmeleri için uygun sağlık, eğitim, güvenlik ve sosyal hizmetlerin ailelere ulaştırılması.
  • Genel kamuoyunu, karar vericileri ve kamu hizmetleri sunanları da katarak engelli çocuklara yönelik ayrımcılığa karşı mücadelenin yükseltilmesi.
  • Planlamaya ve kaynak tahsisine yol gösterecek güvenilir ve karşılaştırılabilir veriler üretilmesi. Çocukların görünür kılınabilmesi için önce nüfusa kaydettirilmeleri gerekir.

Bölgedeki hükümetler, Devlet yönetimindeki kurumlara yerleştirmek yerine, ailelerin kendi çocuklarını korumalarına ve gerekli bakımı sağlamalarına destek olacak uygun sosyal politikaları geliştirmeye başlamıştır. Bu tür sosyal politikaların kapsamı engelli çocuklara ve ailelerine de uzanacak şekilde genişletilmelidir.

Orta Asya ülkeleri Forum’da umut verici uygulamalarını paylaşacak ve bu alandaki taahhütlerini dile getireceklerdir. Diğer ülkelerden seçilmiş örneklerin sunumu yapılacaktır. Forum’un esin kaynaklarından biri de engelli çocuklar, aileleri ve engelli çocuklarla çalışma sonucu doğrudan deneyim sahibi profesyoneller olacaktır.

İki yılda bir yapılan Forum’da, aralarında üst düzey yetkililer de bulunmak üzere şu kesimler yer alacaktır: Başbakan yardımcıları; sosyal güvenlik, sağlık, eğitim ve çalışma bakanları ile diğer üst düzey görevliler; kamu denetçileri, parlamenterler, BM temsilcileri, Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi Komitesi, uzmanlar, engelli çocuklar ve aileleri, engelli kuruluşları, STK’lar ve uluslararası kuruluşlar.

MEDYA İRTİBAT:

Parveena Muhammedkhajaeva, UNICEF Tacikistan (o) +992-446000190 (m) +992-918310071,pmuhammedkhajaeva@unicef.org

John Budd, UNICEF ODA/BDT Bölge İletişim Şefi (o) +41 909 5429, mediaceecis@unicef.org