UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2013)

Orta Asya'da Hükümetler Kapsamada Kararlı


Duşanbe, Tacikistan: Beş Orta Asya ülkesinin hükümeti - Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan - UNICEF destekli Çocuk Koruma Forum'unda engelli çocukların kapsanması için ulusal politika ve uygulamalarda reform yapma konusunda güçlü taahhütlerde bulundular. Erken tanı ve rehabilitasyon için sistem ve politikaların güçlendirilmesi, engelli çocukların ailelerine yönelik toplum temelli destek hizmetlerinin oluşturulması, engelli çocuklar da dahil olmak üzere bütün çocukların haklarının hayata geçirilmesinin önüne bariyerler koyan damgalama ve ayrımcılığa karşı mücadele edilmesi için hemen harekete geçme kararlığını gösterdiler.

Orta ve Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Direktörü Marie Pierre Poirier “Toplantı beklediğimizden de iyi geçti. Beş Orta Asya ülkesi, sadece çocukları düşünüp; yapıcı konuşmalar yaparak, deneyimlerini ve aldıkları dersleri paylaşarak üç gün geçirdi. Sivil toplumun sesinin Duşanbe’de ilgi ve saygıyla dinlenmesi görmek de çok cesaret vericiydi. Ve en etkileyicisi ise,  hepimizden daha kapsayıcı toplumlar yaratmamızı isterken engelli çocukların ailelerinin söyledikleri, onların kararlılık ve tutkularıydı. Bu bir ilkti” diye konuştu.

Duşanbe’deki Forum’da sağlık, eğitim, çalışma ve sosyal koruma bakanlıklarından üst düzey hükümet temsilcileri, parlamenterler, ombudspersonlar, Engelli Çocukların Aileleri Derneği, Engelliler Örgütü, engellilik alanında çalışan sivil toplum örgütleri, uluslararası bağışçılar ve BM kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan 130’dan fazla katılımcı yer aldı.

Poirier “Tacikistan, toplantıya ev sahipliği yaptığı ve Engelli Hakları Sözleşmesinin onaylanmasına yönelik plan geliştirmek üzere bir hükümet çalışma grubu oluşturulmasına öncülük ettiği için özellikle takdir edilmelidir” dedi.

Katılımcı ülkeler, ekonomik ve sosyal engellere rağmen, engelli çocukların topluma tam katılımının ertelenmemesi gerektiği konusunda anlaştı.

Katılımcılar, verilen sözlerin eyleme geçirilmesi ve gerçek pozitif değişimin sağlanması için kapsayıcı politika, sistem ve hizmetlerin geliştirilmesi ve uygulanması ile reformların engelli çocukların hayatına katkılarının izlenmesinde birçok farklı tarafın birlikte çalışması gerektiğini gördüler.

Tacikistan Otizmli Çocuklar Merkezi Direktörü Lola Nasriddinova Forum’da şunları söyledi: “Başkalarının bize acımasına ihtiyacımız yok. Çocuklarımızın yardım veya ‘tıbbi’ yaklaşımlara ihtiyacı yok. Bizim, çocuklarımızın etkinlik ve yeteneklerinin kabul edilmesine; okul, eğlenme ve dinlenme alanları ve günlük hayatta karşılaştıkları bariyerlerin hemen kaldırılmasına ihtiyacımız var. Ve çocuklarımızın isteği de bu.”

Marie-Pierre Poirier, Orta Asya’daki Hükümet ve tarafların kararlılığının değişim için bir ivme ve UNICEF’in güçlü bir şekilde destekleyeceği reformlar için bir temel oluşturduğunu belirtti.