UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2013)

UNHCR /UNICEF ORTAK BASIN AÇIKLAMASI Suriye krizinde utanç verici bir aşama: Bir milyon mülteci çocuk


CENEVRE/NEW YORK, 23 Ağustos 2013 - Suriye'deki savaşın üçüncü yılına girmesiyle birlikte, mülteci olarak ülkelerinden kaçmak zorunda kalan Suriyeli çocuk sayısı bir milyona ulaştı. UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake yaptığı açıklamada, "Bir milyonuncu mülteci çocuk yalnızca bir rakam değil. Bu çocuk evinden, hatta belki ailesinden kopartılmış bizim yeni yeni idrak etmeye başladığımız korkularla yüz yüze gelmiş gerçek bir çocuk." dedi.

Lake ayrıca şunları ekledi: “Hepimiz bu utancı paylaşmalıyız. Çünkü bizler krizden etkilenenlerin acılarını hafifletmeye çalışırken, küresel toplum bu çocuğa olan sorumluluğunu yerine getiremedi. Durup, elimizi vicdanımıza koyup kendimize bir sormalıyız, nasıl Suriyeli çocukları yüz üstü bırakmaya devam edebiliriz.”

UNHCR Yüksek Komiseri António Guterres ise açıklamasında, “Söz konusu olan, masumlardan oluşan bir neslin hayatta kalma ve refah mücadelesinden başka bir şey değildir. Suriyeli gençler evlerini, ailelerini ve geleceklerini kaybediyorlar. Sınırı aşıp güvenliğe ulaştıktan sonra bile, travma geçirmiş, ruhen çökmüş durumdalar ve umut etmek için bir nedene ihtiyaç duyuyorlar.” dedi.

Her iki kuruluşa göre, çocuklar Suriye’deki savaş nedeniyle ortaya çıkan tüm mültecilerin yarısını oluşturmaktadır. Çoğu Lübnan, Ürdün, Türkiye, Irak ve Mısır’da bulunuyor. Artan sayıda Suriyeli ise Kuzey Afrika ve Avrupa’ya kaçıyor.

Son rakamlara göre, 740,000’den fazla Suriyeli mülteci çocuk 11 yaşın altındadır.  

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisine göre, Suriye içerisinde yaklaşık 7,000 çocuk çatışmalar sırasında hayatını kaybetmiştir. UNHCR ve UNICEF’e göre ise, 2 milyondan fazla çocuk Suriye içerisinde yerinden edilmiştir.

Çok sayıda çocuğun yaşadığı fiziksel değişim, korku, stres ve travma insani krizin yalnızca bir boyutunu oluşturmaktadır. Her iki kuruluş da çocuk işçiliği, erken yaşta evlilik, potansiyel cinsel istismar ve insan ticareti konularında mülteci çocuklara yönelik tehditlere dikkat çekmiştir. Ürdün, Lübnan ve Irak’taki 3,500’den fazla çocuk Suriye sınırlarını refakatsiz veya ailelerinden ayrı geçmiştir.

Tarihteki en büyük insani operasyon ile UNHCR ve UNICEF, etkilenen milyonlarca aile ve çocuk için destek seferber etmiştir.

Örneğin, bu yıl UNICEF ve ortaklarının desteğiyle komşu ülkelerdeki mülteci ve ev sahibi toplumdaki 1.3 milyondan fazla çocuğa kızamık aşısı yapılmıştır. Yaklaşık 167,000 mülteci çocuk psikososyal yardım almış; 118,000’den fazla çocuk resmi okullar içinde ve dışında eğitimlerini sürdürmüş ve 222,000’den fazla kişiye de su temin edilmiştir. 

UNHCR, 1 milyon çocuğun hepsini kayıt altına alarak onlara kimlik belgesi vermiştir. Kuruluş, ülkeleri dışında doğan bebeklere doğum belgesi verilmesine ve böylece onların vatansız konumuna düşmesinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. UNHCR aynı zamanda tüm mülteci ailelerin ve çocukların güvenli bir barınakta yaşamasını sağlamaktadır.

Ancak iki kuruluş da daha yapılacak çok şey olduğunu söylüyor. Bu yılın Aralık ayına kadar akut ihtiyaçların karşılanması için 3 milyar dolarlık yardım çağrısının yapıldığı Suriye Bölgesel Müdahale Planının halihazırda yalnızca yüzde 38’i finanse edilebilmiştir. 

Çocukların ve ev sahibi toplumun çocuk bireylerine yönelik eğitim, sağlık ve diğer hizmetlerle ilgili kritik ihtiyaçlar konusunda Suriye krizine yanıt verebilmek için 5 milyar dolardan fazla yardım çağrısında bulunulmuştur. Risk altındaki mülteci çocukların tespit edilmesi ve onlara, ve ev sahibi topluma destek verilmesi amacıyla daha güçlü ağlar geliştirilmesi için daha fazla kaynağa ihtiyaç duyulmaktadır.

Ancak daha fazla fon çocukların ihtiyaçlarına yönelik müdahale için ihtiyaç duyulanın yalnızca bir kısmıdır. 

Suriye krizine yönelik siyasi bir çözüm bulunması için yoğunlaştırılmış çabalara ihtiyaç duyulmakla birlikte, çatışmanın taraflarının sivilleri hedef almaya ve çocukları asker olarak kullanmaya son vermesi gerekmektedir. Çocukların ve ailelerinin Suriye’den güvenli şekilde ayrılması mümkün olmalı ve onların sınırı güvenli şekilde geçebilmeleri için sınırlar açık tutulmalıdır.

İki kuruluş da, uluslararası insancıl hukuk kapsamında bu yükümlülükleri yerine getirmeyenlerin eylemlerinden tümüyle sorumlu tutulmaları gerektiğini belirtmiştir.

Daha fazla bilgi için:

UNHCR:

Peter Kessler, UNHCR Amman, Cep +962796317901, e-posta: Kessler@unhcr.org

Adrian Edwards, UNHCR Cenevre, Cep +41795579122, e-posta: Edwards@unhcr.org

Dan McNorton, UNHCR Cenevre, Cep : +41795572173011, e-posta: McNorton@unhcr.org

Selin Ünal, UNHCR Türkiye: Cep: 05302827862 e-posta: unal@unhcr.org

UNICEF:

Simon Ingram, UNICEF Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Tel: +962795904740, singram@unicef.org

Kent Page, UNICEF New York, Tel +1 2123267605.

Peter Smerdon, UNICEF New York, Tel +12123037984, Cep: +19172135188,

psmerdon@unicef.org

Tülay Güler, UNICEF Türkiye Tel: 05327737196 e-posta: tguler@unicef.org