Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2013)

3. ULUSLAR ARASI SUÇ VE CEZA FİLM FESTİVAL


Bu yıl 13 – 19 Eylül 2013 tarihleri arasında üçüncüsü yapılacak olan “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali” bu sene de ülkemizde ve dünyada güncel ve ciddi sorunlardan biri olan “Suça Sürüklenen Çocuklar” konusunu ana tema olarak belirlenmiştir.

Ülkemizdeki suça sürüklenen çocuk sorununun ne kadar ciddi boyutlarda olduğu bilinmektedir. Bu soruna ilişkin verilmesi gereken ilk cevap, şu soruya ilişkin olmalıdır: Çocuklar neden suç işler? Şüphesiz bunun sosyolojik, kriminolojik, psikolojik birçok nedeni vardır. Suça sürüklenen çocuklar bağlamında ele alınması gereken diğer sorun suça sürüklenen çocukların adli mercilerde yaşadıklarına ilişkindir. Öyle ki her yıl 200.000 civarında çocuk adli makamlar karşısına çıkmakta ve hem kolluk hem adliye hem de infaz aşamalarında psikolojik açıdan tahrip edici birçok sorunla yüz yüze gelmektedir. Bu süreçler göz önüne alındığında bu çocukların topluma kazandırılması mı sağlanmakta yoksa toplumda damgalanarak dışlanmasına mı neden olunmaktadır? Çünkü bütün bunlar yanında sorun teşkil eden bir diğer husus da suça sürüklenen çocuklara uygulanan yaptırımlar bakımından karşımıza çıkmaktadır. Bu yaptırımların ne derece etkin ve işlevsel olduğu hem hukuk hem de diğer bilim dallarınca son derece tartışmalıdır.

İşte bütün bu sorunlar, 7 gün sürecek Festival kapsamında çeşitli boyutlarıyla masaya yatırılarak farklı perspektiflerden tartışmaya açılacaktır. Bu geniş bakış açısını sağlayabilmek için 27 ülkeden gelecek uzmanlar tarafından konuya ilişkin ülke raporları sunulacak; bunlara ilaveten hukukçular başta olmak üzere kriminologlar, psikiyatrlar, sosyologlar, STK temsilcileri, film yapımcıları, yönetmenler, oyuncu ve eleştirmenlerin katılımıyla paneller gerçekleştirilecektir. Panellerde çocukların suça sürüklenme nedenleri ve önlenmesi, suça sürüklenen çocuğun kolluk ve yargı makamlarıyla yüzleşme süreci, yaptırımların infazı ve çocukların rehabilitasyonu ile suç tekrarının önlenmesi, sinema sanatının filmler aracılığıyla oluşturduğu algı çerçevesinde çocukların suça sürüklenmesindeki etkisi eşzamanlı olarak tartışılacaktır.

Festival kapsamında son dönem Dünya ve Türk sinemasının hukuk, toplum ve adalet ilişkisini işleyen en iyi örneklerinin yer aldığı yaklaşık 100’ü aşkın filmden oluşan bir seçki sinemaseverlerle buluşacaktır. Bu film gösterimleri sonrasında ise, filmlerin yönetmenleri ve oyuncuları ile sinemaseverleri ve hukukçuları bir araya getirecek olan söyleşiler düzenlenecektir.

Daha fazla bilgi için:

www.icapff.com
muratyildirim@icapff.com
program@icapff.com