Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2013)

Suriye, Ürdün, Lübnan, Irak ve Türkiye'deki kızamık salgınına karşı kitlesel aşı kampanyaları


AMMAN/CENEVRE, 30 Nisan 2013 - Suriye'deki krizden etkilenen milyonlarca kişiye insani yardım sağlanmaya çalışılan bölgede UNICEF ve ortakları Suriye, Ürdün, Lübnan, Irak ve Türkiye'de görülen kızamık salgınlarına karşı aşı kampanyalarını hızlandırdı. UNICEF Bölge Sağlık Danışmanı Mahendra Sheth "Suriye'de çok sayıda insanın yer değiştirmesi ve sağlık hizmetlerinin çökmesi nedeniyle, nerede olursa olsunlar çocukların kızamık gibi öldürücü hastalıklara karşı korunması için ek önlemlerin alınması gerekiyor. Aşılama, sahip olduğumuz en ucuz maliyetli yöntemlerden birisi" dedi.Buna ek olarak, neredeyse yarısı çocuk 4,25 milyon kadar Suriyeli de ülke içinde yer değiştirdi. Çoğu hastalıkların kolayca yayılabileceği zor ve sağlıksız koşullarda yaşıyor. Devam eden çatışma rutin ulusal aşı programı da dahil, sağlık sistemine ciddi zararlar verdi. 

Krizin başladığı 2 yıldan bu yana, şu anda ortalama günlük 8,000 kişi olmak üzere, 1,4 milyon Suriyeli komşu ülkeler Ürdün, Lübnan, Irak, Türkiye ve Mısır’a sığındı.  

Irak’ta, 2012 Aralık ayından bu yana, kuzeydeki Domiz mülteci kampında yaklaşık 332 kızamık vakası rapor edildi. Lübnan’da Ocak ayından beri Sağlık Bakanlığı tarafından 300 kızamık vakası bildirilirken; Suriye’de 133 vaka tespit edildi. Ürdün’ün yoğun nüfuslu Zaatari mülteci kampındaki Suriyeli mülteciler arasında en az 5 vaka belirlendi. Bu arada son bir yıl içinde Türkiye’de, 300’ünü Suriyeli’lerin oluşturduğu 3000-4000 kızamık vakası ortaya çıktı.

Bütün ülkelerde, UNICEF, Sağlık Bakanlıkları, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve diğer ortaklarıyla hastalığa karşı bütün çocukların korunmasını sağlamak amacıyla aşılama kampanyalarını artırdı. Suriye’de, yakın zamanda, UNICEF ve WHO desteğiyle 2,5 milyon çocuğu hedefleyen ulusal kampanyanın bir parçası olarak 550,000 kadar çocuk Sağlık Bakanlığı ekiplerince aşılandı. Lübnan’da, sadece bu yıl, 462,000 Suriyeli, Lübnanlı ve Filistinli çocuk aşılandı.

Ürdün’ün Zaatari kampındaki kitlesel aşı kampanyasında 60,000 mülteci kızamığa karşı aşılandı. Ulusal bir aşı kampanyasının kısa sürede başlaması bekleniyor.

Bu arada, Irak’ın Domiz kampında 6 aylıktan 30 yaşına kadar değişen yaklaşık 19,300 mülteci UNICEF’in desteğiyle aşılandı. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı yaklaşık 292,000 Suriyeli’nin yoğun olarak bulunduğu 8 ilde aşı çalışmalarını hızlandırdı.

Bu kampanyalar çocukları ölümcül hastalıklardan korumada en etkili yöntemlerden biri olarak küresel aşılamayı öne çıkaran Dünya Aşı Haftasıyla aynı zamana rastladı.

UNICEF hakkında

UNICEF, dünyanın 190 ülke ve bölgesinde erken çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların hayatta kalması ve gelişmeleri için onlara destek olmaktadır. Dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yönelik en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve temizlik hizmetlerini, tüm erkek ve kız çocuklar için kaliteli temel eğitimi ve çocukların şiddet, istismar ve AİDS’ten korunmasını desteklemektedir. UNICEF tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bireyler, işletmeler, vakıflar ve hükümetler tarafından finanse edilmektedir. UNICEF hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin

Daha fazla bilgi için:

Simon Ingram, UNICEF Bölge Ofisi, Tel: +962-79-590-4740, singram@unicef.org

Juliette Touma, UNICEF Bölge Ofisi, Tel: +962-79-867-4628, jtouma@unicef.org

Malene Jensen, UNICEF Bölge Ofisi, Tel: +962-79-708-9007, mjensen@unicef.org

Marixie Mercado, UNICEF Cenevre, Tel: 4179 756 7703; mmercado@unicef.org