Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2013)

UNAIDS ve UNICEF dünyaya geldiğinde HIV taşıyan bebeğin tedavi edildiği haberini memnuniyetle karşılamakta


Ve bulguların çoğaltılabileceği diğer araştırmaları merakla beklemektedir. Cenevre, 4 Mart 2013 - Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) ve UNICEF yaşamının ilk 30 saatinde virüs ilaçlarıyla tedavi edilen ve 18 ay HIV tedavisi uygulanan bebeğin iyileştiğinin görüldüğü yeni örnek çalışmayı memnuniyetle karşılamaktadır.

Bulgular bugün Atlanta, Georgia, Amerika Birleşik Devletlerinde, Retrovirüsler ve Fırsatçı Enfeksiyonlar Konferansında ele alınmıştır.

Araştırmacılara göre doğum esnasında HIV’le yaşayan anne virüs ilacı almadı; doğum öncesi tedavi görmedi. Araştırmacılar, 10 Haziran 2012 tarihinde çocuğun Mississippi eyaletinde prematüre doğduğunu söyledi. Yüksek HIV riski nedeniyle, araştırmacılar doğumdan 30 saat sonra, henüz enfeksiyon kanıtı doğrulanamadan virüs ilaçlarıyla bebeğe üçlü terapi rejimi uygulanmaya başlandığını söyledi. Bebeğin HIV pozitif teşhisi sonradan birçok kez gerçekleştirilen yüksek duyarlı polimeraz zincirleme tepkimesi testleriyle doğrulandı.

Örnek vaka çalışmasında, bebeğin bir hafta sonra hastaneden taburcu edildiği ve virüs ilacı tedavisinin 18 aya kadar devam ettiği belirtildi. Tedavinin durdurulma sebebi açıklanmadı.  Ancak, çocuk yaklaşık 6 ay sonra doktorlar tarafından muayene edildiğinde, kan örnekleri tespit edilemeyen HIV seviyelerini gösterirken; HIV antikoru çıkmadı.

Bulgular doğrulanırsa, bu çalışma HIV pozitif bir çocuğun HIV tedavisi durdurulmasına rağmen virüsün tespit edilemeyen seviyede olduğunun görüldüğü kanıtlanmış ilk çalışma olacaktır.  

UNAIDS Genel Direktörü Michel Sidibe “Bu haber bize, çocuklar için HIV tedavisinin mümkün olabileceği ve AIDS’siz bir nesle bir adım daha yaklaşabileceğimiz konusunda büyük bir umut vermiş, özellikle erken tanı alanında araştırma ve yeniliklere olan ihtiyacımızı göstermiştir.” dedi.

2011 yılında, UNAIDS ve ortakları 2015 yılına kadar çocuklar arasında yeni HIV enfeksiyonlarının önlenmesi ve annelerinin yaşatılması için küresel bir plan ortaya koymuştur. Önemli gelişmeler kaydedilirken, desteğin ve araştırmaların devam etmesi gerekmektedir.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake “Bu sonuçların diğer çalışmalarla teyit edilmesini bekliyoruz, potansiyel olarak harika bir haber. Bu vaka zaten bildiğimiz bir şeyi de gösteriyor: Risk taşıyan yeni doğan bebeklere en kısa zamanda test yapılması hayati önem taşıyor” diye belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF verilerine göre 2010 yılında HIV’e maruz kalan bebeklerin sadece % 28’ine doğumdan sonraki ilk 6 ayda HIV testi yapılıyor. Erken teşhis ve tedavinin önündeki başlıca engelleri teşhisin yüksek maliyeti, sonuçları erken almanın zorluğu ile hizmet ve ilaçlara sınırlı erişim oluşturuyor. 2011 yılında yeni HIV enfeksiyonlu 330 000 çocuk vardı. 2011 yılı sonunda, HIV’le yaşayan 15 yaş altı çocukların % 28’i tedavi görürken bu oran yetişkinlerle % 54 idi.

Şimdi iki buçuk yaşında olan çocuk, virüs ilacı tedavisi olmaksızın büyürken, HIV tespit edilemeyen seviyededir. Ancak, sonuçların anlaşılabilmesi için daha fazla çalışmanın gerçekleştirilmesi ve şimdiki bulguların çoğaltılmasının mümkün olup olmadığının görülmesi gerektiği için UNAIDS habere temkinli yaklaşmaktadır.

İletişim

UNAIDS Cenevre, Saya Oka, Tel. +41 22 791 1552, okas@unaids.org

UNICEF, Sarah Crowe, Tel. +1 646 209 1590, scrowe@unicef.org

UNAIDS

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) paylaşılan sıfır yeni HIV enfeksiyonlu, sıfır ayrımcılık ve sıfır AIDS kaynaklı ölüm vizyonuna ulaşmak için dünyaya liderlik eder ve dünyayı teşvik eder. UNAIDS 11 BM organizasyonu UNHCR, UNICEF, WFP, UNDP,  UNFPA, UNODC, UN Women,  ILO, UNESCO, WHO ve Dünya Bankasının çabalarını birleştirir; küresel ve ulusal ortaklarla AIDS’e karşı verilen mücadelenin sonuçlarını artırmak için birlikte çalışır. Daha fazla bilgi için: www.unaids.org

UNICEF

UNICEF, dünyanın 190 ülke ve bölgesinde erken çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların hayatta kalması ve gelişmeleri için onlara destek olmaktadır. Dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yönelik en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve temizlik hizmetlerini, tüm erkek ve kız çocuklar için kaliteli temel eğitimi ve çocukların şiddet, istismar ve AİDS’ten korunmasını desteklemektedir. UNICEF tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bireyler, işletmeler, vakıflar ve hükümetler tarafından finanse edilmektedir.