Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2013)

UNHCR'den Guterres: Suriyeli mültecilerin sayısı bir milyona ulaştı


Basın Açıklamaları, 6 Mart 2013 UNHCR'nin Suriye bölgesindeki ofislerinden alınan verilere göre mülteci olarak kaydı yapılan veya bu durumda görülüp yardım edilen Suriyelilerin sayısı bir milyona ulaşmış bulunuyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri António Guterres konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Ülke dışına kaçan bir milyon insan, kendi ülkelerinde yerlerinden olan daha milyonlarcası ve halen başka ülkelere geçmekte olan binlerle kişiyle Suriye tam boy bir felakete doğru sürükleniyor. Yardım için elimizden geleni yapıyoruz; ne var ki uluslararası insani yardımların bu basıncı kaldıramaması tehlikeli bir durum ortaya çıkarıyor. Bu trajedinin bir son bulması gerek.” 

Ülkelerini terk eden Suriyeli mülteci sayısı bu yılın başından bugüne çarpıcı bir artış gösterdi. 1 Ocak 2013 tarihinden bu yana 400 binden fazla insan ülkesini terk etti. Bu insanlar, travma içinde, yanlarında hemen hiçbir şey olmadan ve yakınlarını kaybederek başka ülkelere geçmektedir. Mültecilerin yaklaşık yarısı çocuktur ve bunların da çoğunluğunu 11 yaşın altındakiler oluşturmaktadır. Mültecilerin çoğu Lübnan, Ürdün, Türkiye, Irak ve Mısır’dadır. Ayrıca, Kuzey Afrika ve Avrupa’ya giden Suriyelilerin sayısı da artmaktadır.

Guterres ortada “kendilerine ev sahipliği yapan ülkelerin imkânlarına, insani yardım kuruluşlarının çalışmalarına, hükümetlerin ve şahısların maddi yardımlarına bel bağlamış 1 milyon insan olduğuna” dikkat çekmiştir.

Guterres, komşu ülkelere sığınan bu çok sayıdaki insanın durumunun kritik olduğunu belirtmiştir. Örneğin Suriye’den gelenlerle birlikte Lübnan’ın nüfusu yüzde 10 artmıştır. Ürdün’ün enerji, su, sağlık ve eğitim hizmetleri büyük bir basınç altına girmiştir. Türkiye inşa ettiği 17 mülteci kampı için 600 milyon dolar harcamıştır ve halen yeni kamplar yapılmaktadır. Kendi ülkelerinde yerlerinden olmuş 1 milyon insanıyla Irak kendi kriziyle baş etmeye çalışırken geçtiğimiz yıl içinde yüz bin kadar Suriyeli bu ülkeye sığınmıştır.

"Bu ülkeler, sınırlarını Suriyeli mültecilere açık tutma yönündeki kesin kararlılıkları dolayısıyla övülmenin ötesinde ayrıca ciddi biçimde desteklenmelidir.”

BM Suriyeli Mülteciler Bölgesel Yardım Planı tarafından geçtiğimiz Aralık ayında yapılan tahminlere göre 2013 yılı Haziran ayı sonuna kadar komşu ülkelere 1,1 milyon Suriyeli mülteci gelmiş olacak. UNHCR şimdi yeni rakamların ışığında bu planda gerekli değişiklikleri yapma süreci içindedir. Hâlihazırda planın gerektirdiği kaynakların yalnızca yaklaşık yüzde 25’i karşılanmıştır.

Guterres, soruna siyasal bir çözüm bulunamadığı sürece “en azından insani yardım kuruluşlarının yaşam kurtarmak ve katlanılan acıları hafifletmek için gerekli kaynakları bulmaları gerektiğine” işaret etmiştir.

Suriye krizi gelecek hafta ikinci yılını doldurmuş olacaktır. Yüksek Komiser Guterres Türkiye, Ürdün ve Lübnan’daki UNHCR çalışmalarını incelemek üzere bu hafta sonu bölgeye gidecektir.

Basın için irtibat: