Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2013)

BM misyonunun ardından UNICEF, Suriye'nin Humus kentinde 210,000 çocuğun acil insani yardıma ihtiyacı olduğunu belirtti


CENEVRE/AMMAN, 1 ŞUBAT 2013 - Suriye'nin batısındaki Humus kentine düzenlenen, UNICEF'in de yer aldığı, Birleşmiş Milletler ortak misyonu, yarısını çocukların oluşturduğu, acil insani yardıma muhtaç 420,000 kişiyle karşılaştı. Çalışmalarını tamamlayan 1 aylık misyon, kentte aralarında evlerinden ayrılan 635,000 kişi, geri dönenler, başkalarına evlerini açanların da olduğu 700,000 kişinin devam eden çatışmalardan ağır bir şekilde etkilendiğini ortaya koydu.

Misyonda yer alan UNICEF Acil Durumlar Uzmanı Mark Choonoo “En kötü etkilenenler çocuklar;gördüğüm çocukların çoğunda stres bozukluğu belirtileri vardı. Yaşadıkları travmayla başa çıkabilmelerinde ihtiyaçları olan desteği verebilmek için ulaşabildiğimiz kadar çok sayıda çocuğa ulaşmak çok önemli” dedi.

Humus’taki 1,500 okuldan yaklaşık 200’ü çatışmalarda hasar görmüş – 65’inde ise çocuk ve aileler kalıyor. Bu durum öğrencilerin okula devamı ve eğitim kalitesine doğrudan etkiliyor.

Misyonun son gününde, UNICEF geçen yıl ağır çatışmaları yaşandığı Homs kentinin 30 km kuzeyindeki Talbiseh kasabasını ziyaret etti.

UNICEF’in Humus kentindeki yardımları battaniye, yorgan, aile hijyen kiti ve çocuk elbiseleri dağıtımı ile iyileştirici eğitimlerden oluştu.

Sadece Talbiseh’te UNICEF 1,000 yorgan, 1,000 hijyen kiti ve çocuklar için 2,000 elbise sağladı. Psikolojik destek programlarının sağlanması, eğitim olanaklarının artırılması ve su şebekesinin onarımı diğer önemli faaliyetler arasında yer aldı.

Geçtiğimiz günlerde UNICEF Suriye içerisinde hayat kurtaran programları yürütülebilmek amacıyla 2013 yılının ilk altı ayı için 68,5 milyon Amerikan Doları çağrısında bulundu. Şu ana kadar bunun küçük bir kısmını -8 milyon doların biraz üzerinde - alabildi.


 UNICEF hakkında                                                                                                                

 UNICEF, dünyanın 190 ülke ve bölgesinde erken çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların hayatta kalması ve gelişmeleri için onlara destek olmaktadır. Dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yönelik en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve temizlik hizmetlerini, tüm erkek ve kız çocuklar için kaliteli temel eğitimi ve çocukların şiddet, istismar ve AİDS’ten korunmasını desteklemektedir. UNICEF tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bireyler, işletmeler, vakıflar ve hükümetler tarafından finanse edilmektedir. UNICEF hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Daha fazla bilgi için:

Simon Ingram, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, singram@unicef.org, +962-79-590-4740
Juliette Touma, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, jtouma@unicef.org, +962-79-867-4628