Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2013)

UNICEF Suriye'de 10 milyon kişi için su arıtma malzemesi sağlıyor


AMMAN, 4 Şubat 2013 UNICEF, Suriye'de 10 milyondan fazla kişi için, ki bu nüfusun yarıya yakını demektir, güvenli su kaynaklarını korumak amacıyla büyük çaplı bir çalışma başlattığını açıkladı. 80 ton sodyum hipoklorit su klorlama maddesi taşıyan ilk dört tır Pazar günü Suriye'nin Humus, Halep, Hama ve İdlip kentlerine gitmek üzere Ürdün sınırını geçti. Önümüzdeki haftalarda, UNICEF Suriye'nin 14 şehrine 1,000 ton klor ulaştıracaktır.

Bu çalışma 23 aylık çatışmanın su pompalama istasyonları ve diğer hayati altyapıya - özellikle de çocukların sağlığına etkileri üzerine endişelerin arttığı bir sırada başlatıldı. Raporlar su kaynaklarının kalite ve miktarının ülkenin çeşitli yerlerinde kötüye gitmeye devam ettiği, bazı yerlerde durumun çok ciddi olduğunu söylüyor.

UNICEF Suriye temsilcisi Yusuf Abdulcelil “Bu teslimat Suriye’deki klor stokunun aşırı seviyede düşmesiyle birçok ailenin güvenli suya ulaşmasının zorlaştığı bir anda yapılmaktadır. Bu durum başta çocuklar olmak üzere halkın ishal ve diğer su kaynaklı hastalıklara yakalanma riskiyle karşı karşıya kalmasına sebep olmaktadır” dedi.

Klor temini Su Kaynakları Bakanlığının teknik dairesi ve Suriye Arab Kızılayı koordinasyonuyla yürütülmektedir.

Suriye’de su, hijyen ve sanitasyon alanında yapılan insani yardımlar çerçevesinde, UNICEF su şebekesinin işletme ve bakımı için malzeme ve klor sağlamaktadır. Ayrıca, UNICEF yarım milyon insanın sanitasyon imkanlarına ulaşımını artırmak ve 750,000 kişiye hijyen malzemesi ve hijyen eğitimi vermek için ortaklarıyla çalışacaktır.

UNICEF su ve sanitasyon alanlarında hayat kurtaran yardımlar yapabilmek için Ocak-Haziaran 2013 arasında 22,5 milyon ADB dolarına ihtiyacı duymaktadır. Şu ana kadar sadece 4,8 milyon ABD doları alabilmiştir.

UNICEF hakkında

UNICEF, dünyanın 190 ülke ve bölgesinde erken çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların hayatta kalması ve gelişmeleri için onlara destek olmaktadır. Dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yönelik en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve temizlik hizmetlerini, tüm erkek ve kız çocuklar için kaliteli temel eğitimi ve çocukların şiddet, istismar ve AİDS’ten korunmasını desteklemektedir. UNICEF tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bireyler, işletmeler, vakıflar ve hükümetler tarafından finanse edilmektedir. UNICEF hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Daha fazla bilgi için:

Simon Ingram, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Tel. +962-79-590-4740, singram@unicef.org

Juliette Touma, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Tel. +962-79-867-4628,  jtouma@unicef.org