Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2013)

UNICEF yoğunlaşan çatışmalar ve fon açığına rağmen, Suriyeli çocuk ve ailelere yönelik acil durum yardımlarını artırıyor


CENEVRE/ŞAM, 19 Şubat 2013: Şiddetin giderek yoğunlaşmasına ve önemli fon açıklarına rağmen UNICEF Suriye'ye yönelik insani yardımlarını artırmaktadır. Bu çabalarda hedef, şu anda 4 milyondan fazla olan ve sayıları giderek artan, yardıma muhtaç insanlardır.

Ülkede durumdan etkilenen nüfusun en az yarısını çocuklar oluşturmaktadır. Çoğu sürüp giden çatışmalar yüzünden evlerinden olmuş ve yanlarında pek bir şeyler olmadan, en temel ihtiyaçları bile karşılanmaksızın toplu barınma merkezlerinde kalmaktadır. 

UNICEF Suriye Temsilcisi Youssouf Abdel-Jelil konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yapmıştır: “Durumun giderek daha da kötüleşmesine rağmen UNICEF battaniye, çocuk elbisesi, temizlik malzemeleri, naylon örtü ve yüksek enerjili bisküvi gibi temel yardımları ulaştırmaya devam etmektedir. Bu yardım malzemelerinin çoğu son dönemdeki sınır ötesi operasyonlarla yerlerine ulaştırılmıştır.”

“Ülkede bugün hüküm süren ortamda kimi yörelere ulaşmak büyük bir sorundur. Ancak, ortaklarımızın ve sahada görev yapan kendi personelimizin çabaları sayesinde bu alanda gerçekten ilerleme kaydetmiş bulunuyoruz.”

Yakın bir zamanda UNICEF çeşitli kuruluşlarca ortaklaşa yürütülen bir çalışmada yer almış, Cumartesi günü Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib kentinin Karameh bölgesinde yerlerinden olmuş 6 bin kişiye yaşamsal malzemelerin ilk partisi teslim edilmiştir.

Geçtiğimiz üç hafta içinde ulaşılan kentlerden bazılarında uzun ve şiddetli çatışmalar yaşanmıştır. Örneğin ülkenin kuzeyindeki Halep’te UNICEF ve yerel ortakları 45 bin battaniye ve şilte dağıtmıştır. Bunlar, sürmekte olan kış mevsimi düşünüldüğünde en çok ihtiyaç duyulan malzemelerdir.

Bu arada, Der Ez-Zor, Al-Hasaka, Humus, İdlib, Al-Raqqa ve Şam’da çocuklara ve ailelerine 90 bin battaniyeyle birlikte 14 bin naylon örtü ve 10 binden fazla çocuk giysisi dağıtılmıştır. UNICEF Tartus ve Humus’ta (Talbiseh dahil) 7 bin çocuk için eğitim materyalleri içeren 176 kutuda-okul kiti ulaştırmıştır.

Bu son yardım kampanyasına 1.000 ton su arıtma malzemesinin dağıtımı çalışmaları eşlik etmektedir. Ülkenin farklı yörelerinde tahminen 10 milyon insanın temiz içme suyu bulabilmesi ve suyla bulaşan hastalıklardan korunabilmesi için klor gerekmektedir. UNICEF’in tahminlerine göre şu şebekelerinin tahrip olması nedeniyle kimi yörelere verilebilen su kriz öncesi dönemdekinin üçte birine kadar düşmüştür.

Fon yetersizliği UNICEF’in yardım çalışmalarını daha geniş kapsamda sürdürmesinin önündeki başlıca engel olmaya devam etmektedir. UNICEF, Birleşmiş Milletlerin geçen yıl Aralık ayında yaptığı çağrı çerçevesinde, Suriye’ye yönelik su ve sanitasyon, sağlık ve beslenme, eğitim ve psikolojik destek alanlarında yardımlar için acilen 68 milyon dolar sağlanmasını talep etmektedir. Bugüne dek, sözü edilen bu miktarın yüzde 20’sinden azı sağlanabilmiştir.

Mart 2011’de Suriye’de krizin başlamasından bu yana UNICEF 1,3 milyon çocuğa kızamık aşısı yapmış, 35 bin çocuğu çeşitli eğitim programlarına dahil etmiş, 26 binden fazla kişiye içme suyu sağlamış ve 32 bin çocuğa psikososyal destek vermiştir.

###

UNICEF hakkında                                                                                                                

UNICEF, dünyanın 190 ülke ve bölgesinde erken çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların hayatta kalması ve gelişmeleri için onlara destek olmaktadır. Dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yönelik en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve temizlik hizmetlerini, tüm erkek ve kız çocuklar için kaliteli temel eğitimi ve çocukların şiddet, istismar ve AİDS’ten korunmasını desteklemektedir. UNICEF tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bireyler, işletmeler, vakıflar ve hükümetler tarafından finanse edilmektedir. UNICEF hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

UNICEF’in artırılan yardım çalışmalarıyla ilgili video:

www.youtube.com/user/unicefmena

ya da doğrudan bağlantı için:

www.youtube.com/watch?v=BQy0rF_AG7g&list=UU93hYg2fYoOJeBHOzayneCw&index=1

Daha fazla bilgi için:

Simon Ingram, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Tel. +962-79-590-4740, singram@unicef.org

Juliette Touma, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Tel. +962-79-867- 4628, jtouma@unicef.org

Iman Morooka, UNICEF Suriye, Tel. +963-958-55-88-93, imorooka@unicef.org