Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2013)

UNICEF Ortadoğu Ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Calivis'in Suriye İle İlgili Açıklaması


AMMAN, 26 Şubat 2013 - UNICEF 18 ve 22 Şubatta Halep'te yerleşim yerlerini vuran füze saldırılarının en az 70 çocuğun ölümüne yol açmasından dehşete düşmüştür.UNICEF bu saldırıları şiddetle kınamakta ve bir kez daha bütün tarafları sivillerin ve özellikle çocukların çatışmadan daima korunmaları gerektiğini hatırlatmaktadır.

Cebel Bedru, Tarik el-Bab ve Erd el-Hamra mahalleleriyle Halep çevresindeki Tel Rifat’ı vuran dört ayrı füze saldırısında siviller hayatını kaybetmiştir. 

Bu arada 21 Şubatta Şam’ın Mezra’a semtinde düzenlenen bombalı saldırıda aralarında Abdullah Bin Zübeyir İlkokulunda derse giren en az 20 çocuğun da bulunduğu 60 kişinin öldüğü açıklandı.

Bu son saldırılar çatışmanın siviller ve özelliklede çocuklar üzerindeki korkunç etkisini gözler önüne sermektedir. Saldırılar neredeyse iki yıldır süren ve adım adım toplumun yapısını parçalayan krizin bir an önce sonlandırılmasının önemini vurgulamaktadır.


UNICEF hakkında

UNICEF, dünyanın 190 ülke ve bölgesinde erken çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların hayatta kalması ve gelişmeleri için onlara destek olmaktadır. Dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yönelik en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve temizlik hizmetlerini, tüm erkek ve kız çocuklar için kaliteli temel eğitimi ve çocukların şiddet, istismar ve AİDS’ten korunmasını desteklemektedir. UNICEF tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bireyler, işletmeler, vakıflar ve hükümetler tarafından finanse edilmektedir. UNICEF hakkında daha fazla bilgi için: http://www.unicef.org

Bizi Twitter ve Facebook ta takip edin.

Daha fazla bilgi için:

Simon Ingram, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Tel. +962-79-590-4740, singram@unicef.org

Juliette Touma, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Tel. +962-79-867- 4628, jtouma@unicef.org

Peter Smerdon, UNICEF New York, Tel + 1 212 303 7984, Cep: + 1 917 213 5188, psmerdon@unicef.org