Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2017)

Suriyeli çocuklar zorluklara rağmen soğuk kış aylarında para kartları sayesinde ısınabiliyor


Ranya Türkiye'nin güneyindeki Kilis kentinde çocuklarına giysi almak üzere bir mağazada bekliyor. Fotoğraf: © UNICEF Türkiye/2017/Feyzioğlu
Donatella Lorch / UNICEF

KİLİS, 5 Nisan 2017 –
Ranya yaklaşık bir yıl önce Suriye’den ayrılıp, Türkiye’nin Kilis kentine geldi. O zamandan beri beş küçük çocuğuyla birlikte dört kez yer değiştirdi. 
Birkaç ay aile büyüklerinin yanında yaşadılar, ama ev çok kalabalıktı. Kocası bir yıl önce Suriye’de kaybolan 34 yaşındaki Ranya’nın talih kısa bir süre için yüzüne güldü ve bir Türk aile onlara bir oda kiraladı. Ardından bir arkadaşının yanına yerleşti. Şimdi üç erkek çocuğu sokaklarda dilenirken, Ranya günlerini bu dairede geçiriyor.

Arkadaşının evinde mutfakta otururken: “Evimiz yok, hiçbir şeyimiz yok. Çocuklar okula gidemiyor. Kış geldi, kışlık giysiye, battaniyeye ihtiyacımız var.” diyor Ranya.

Ranya ve ailesi, Türkiye’nin güneydoğusunda, Suriye sınırına birkaç kilometre mesafede bulunan Kilis’te yaşayan 120 bin Suriyeliden yalnızca biri. Buradaki mültecilerin büyük bölümünü Halep’ten gelenlerle sınırın hemen öte tarafındaki çiftçiler oluşturuyor.

Çocuklarının ayakları soğuktan çatlamış ve ve kirli, gömlekleri lekeli ve buruşuk… Ranya’nın yedi yaşındaki kızının ayağında ise eskimiş beyaz sandalet var. 13 yaşındaki ağabeyi Ahmed ise spor ayakkabılarını artık kendisine küçük geldiği için arkasına basarak terlik gibi kullanıyor.

Danimarka Mülteci Konseyi ile işbirliği içinde UNICEF, Kilis’te güç durumdaki 3.670 mülteci aileye destek sağladı. Kış mevsimiyle durumları daha da güçleşen bu ailelerin arasında Ranya ve çocukları da yer alıyor. Ne var ki, ailelerin ihtiyaçları farklılık gösterdiğinden UNICEF tarafından sağlanan bu kış yardımları önceden nakit transferi yapılmış olan kartlarla gerçekleştirildi. Böylece aileler daha önceden belirlenmiş 20 mağazadan kendi önceliklerine göre alışveriş yapabildiler. Yardımdan yararlananların en fazla rağbet ettikleri ise kışlık giysi, battaniye, kömür ve evde yemek pişirmek için tüp gaz oldu.

Sağlanan yardımın parasal karşılığı ailedeki kişi sayısına göre farklılık gösteriyor. Örneğin dört kişilik bir aile için 500 TL’den, sekiz kişilik bir aile için 900 TL’ye kadar değişebiliyor. UNICEF’in desteklediği para kartlardan bu kış Kilis’te yaklaşık 20 bin Suriyeli mülteci yararlandı. Nakit transferi programı sayesinde Ranya gibi yardıma daha çok ihtiyacı olan kişiler tespit edilebildi. UNICEF ve ortakları çocuklarının okula kaydolmasında ve aşılarının yapılması içinde Ranya’ya yardımcı olacak.

Para kartını alan Ranya’nın alışveriş için önceliği giyeceklere verdi. Harcayabileceği 700 lirası vardı ve nereye gitmesi gerektiğini de biliyordu. Yanında Aliya ve 14 yaşındaki Mohammed’le ön cephesi cam, iki katlı, girişte UNICEF para kartının logosu olan mağazanın çocuk bölümüne gitti. Aliya yüzünde gülücüklerle etrafta dolaşıyor, giysileri okşuyor, gömleklere bakıyor, ve sonra pembe bir montu üzerinde deniyor, keyifle dönüp duruyordu. Daha sakin duran Mohammed ise kendisi ve iki kardeşi için alınacak üç kot pantolonu seçerken Ranya’ya yardım ediyordu (her biri 9 TL). Mohammed sonra dev bir aynanın bulunduğu deneme odasına elindeki süveterle girdi ve süveterinin kapüşonunu yanağına sürerken “Çok yumuşak” diye fısıldadı: “Çok hoş…”

Çıkışta hesap ödenirken Ranya ve çocukları ellerinde nakit transfer kartları olan başka Suriyeli mülteci kadınlarla karşılaştı. Aliya kasanın etrafında dolaşırken annesi kot pantolonlar, pembe mont, süveter, çorap ve gömlekler için 255 TL (70 USD) ödeme yaptı. Kasiyer kadınlar dâhil çevredeki herkes gülümsüyordu.

Mağazanın yöneticisi Mehmet Tek şöyle diyor: “Para kartı mağazamız açısından da iyi bir uygulama. Kartların faal hale gelmesinden sonraki ilk iki gün çok canlı geçti. Satışlarımız iyi gidiyor.”
Ellerinde dolu poşetlerle Ranya mağazanın merdivenlerinden inerek ana caddeye çıkıyor. Aliya, eskimiş beyaz sandaleti topuklarına vururken öne geçip yürümeye başlıyor.

Ranya: “Yarın da çocuklarımın hepsine ayakkabı alacağım. Kendime ait kalacak bir yerim olmayabilir, ama şimdi çocuklarımın onları sıcacık tutan giysileri var.

ÇOCUKLAR İÇİN ORTAKLIK

Sözkonusu kışlık yardım programı Avrupa Birliği’nin Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları(ECHO) Biriminin finansal desteğiyle gerçekleşti.