Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2017)

Kıtlık, kuraklık ve savaş milyonlarca kişiyi tehdit ederken çocuklar için zaman tükeniyor


Güney Sudan'ın Thonyor kasabasında UNICEF'in beslenme çalışanı, beslenme yetersizliği tedavisi gören 2 yaşındaki Nyalel'in kolunu ölçüyor. Fotoğraf: © UNICEF/UN055444/Modola

Kuzeydoğu Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen’de acil ihtiyaçların karşılanması için 255 milyon dolarlık yardım çağrısında bulanan UNICEF, çocuklar için daha fazla bekleyecek zaman olmadığını belirtti  

NEW YORK/DAKAR/NAİROBİ/AMMAN, 28 Mart 2017 –UNICEF, Güney Sudan’da kıtlık ilan edilmesinin üzerinden bir aydan fazla süre geçmesinin ardından, kuraklık ve silahlı çatışmalar nedeniyle büyük bir tahribata uğrayan kuzeydoğu Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen’de yaşayan bir milyondan fazla çocuk için artık zamanın tükendiğini belirtti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan UNICEF Acil Durum Programları Direktörü  Manuel Fontaine “Çocukların, harekete geçmemiz için yeni bir kıtlık ilanını bekleyebilecek durumu yok” ifadelerini kullandı.  Fontaine, “2011 yılında Somali’de kıtlık ilan edildiğinde gördük ki, sayısız çocuk çoktan yaşamını yitirmişti. Bunun bir daha tekrarlanmasına izin veremeyiz,” dedi.

UNICEF tarafından yapılan açıklamaya göre yukarıda belirtilen dört ülkede yaklaşık 22 milyon çocuk aç, hasta, evini terk etmiş ve okula gidemiyor. Yaklaşık 1,4 milyon çocuk da bu yıl ileri seviyede beslenme yetersizliği nedeniyle ölümün eşiğine gelmiş durumda.

Yeni güncellenen yardım çağrısına göre  UNICEF önümüzdeki aylarda bu çocuklara yiyecek, su, eğitim ve koruma hizmetleri verebilmek için yaklaşık 225 milyon dolara ihtiyaç duyuyor.

Bu yardımın önemli bir bölümü (81 milyon dolardan fazlası) yetersiz beslenme teşhisi ve tedavi amaçlı gıda dağıtılmasını kapsayan beslenme programlarında kullanılacak.  

Yardımlardan toplanacak 53 milyon dolar, aşı dâhil sağlık hizmetlerine ayrılırken, 47 milyonun üzerinde bir miktar ise ihsalden kaynaklanan ölümcül olabilecek hastalıkların önlenmesi amacıyla su, sanitasyon ve hijyen programlarında kullanılacak.

Yardımın geri kalan kısmı ise çatışmalardan etkilenen ve evlerini terk eden çocukların korunmasına ve onlara eğitim hizmetleri sağlanmasına katkıda bulunacak. En zor koşullarda bulunan ailelere nakit yardımlar da sunulması öngörülüyor.

Önümüzdeki birkaç ay için gerekli olan kaynaklar 2017 yılı için toplam 712 milyon dolar tutarındaki yardım çağrısının bir bölümünü oluşturuyor. Bu rakamda, geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu dört ülke için ihtiyaç duyulan yardımla kıyaslandığında yüzde 50’lik bir artış olduğu görülüyor.

UNICEF, bu dört ülkede kıtlık tehdidine karşı ve kıtlığın yaygınlaşmasını önlemek için ortaklarıyla birlikte çeşitli çalışmalar yürütüyor:
  • UNICEF bu yıl, Kuzeydoğu Nijerya’da 3,9 milyon kişiye acil temel sağlık hizmetleri ulaştıracak, ileri seviyde beslenme yetersizliği teşhisi konan beş yaşının altında 220 bin çocuğu tedavi edecek ve 1 milyonu aşkın kişiye temiz su sağlayacak.
  • UNICEF Somali’de beş yaş altı 1,7 milyon çocuğa destek veriyor. Bu kapsamda, yerleşik ve gezici sağlık ve beslenme hizmetleriyle ileri seviyede beslenme yetersizliği teşhisi konan 277 bin çocuğa tedavi uygulanıyor.
  • UNICEF ortaklarıyla birlikte, Güney Sudan’daki kıtlık tehdidi altındaki bölgelerde beş yaş altı 30 bin çocuk da dâhil 128 bin kişiye hayati yardımlar ulaştırıyor.
  • Yemen’de UNICEF ileri seviyede beslenme yetersizliğine karşı çalışmalarını genişleterek ücra bölgelerde yaşayan ve evlerini terk eden ailelere gezici ekipleri, halk sağlığı çalışanları ve gönüllüler aracılığyla yardım götürüyor. UNICEF ayrıca ileri seviyede beslenme yetersizliği teşhisi konan çocuklara ve ailelerine nakit yardımlarla birlikte su ve sanitasyon hizmetleri ulaştırıyor. Temiz su, yardım malzemeleri ve hijyen teşviki de bu yardımlar arasında yer alıyor.
Yaşanan bu krizin başlıca tetikleyicisinin silahlı çatışmalar olduğunu belirten UNICEF, yardıma muhtaç durumdaki çocuklara koşulsuz, engelsiz ve sürekli erişim sağlanması ve bu durumdan etkilenen ülkelerde çocuk hakları ihlallerine son verilmesi çağrısında bulundu. 

UNICEF ayrıca komşu ülkelerde de beslenme koşullarının daha da kötüleşmekte olduğu konusunda uyardı.  

Fontaine, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri yer verdi “Şiddet, açlık ve susuzluk insanların ülkelerinin sınırları içinde ve dışında göç etmesine sebep olurken, yetersiz beslenme oranları yalnızca bu dört ülkede değil, Çad Gölü havzasında ve büyük Afrika Boynuzu’nda artmaya devam edecek. İnsani yardım kuruluşlarının en zor koşullarda yaşayanların gerekli yardımlara erişimlerini sağlayamaması çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine yol açabilir.”

###

Fotoğraf ve video indirmek için:
http://weshare.unicef.org/Package/2AMZIFDD22Q

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en zor koşullarda yaşayan ve toplumdan dışlanan çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.

Daha fazla bilgi için:
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804, nmekki@unicef.org
Patrick Rose, UNICEF Bölge Ofisi, Dakar, +221 786 380 250, prose@unicef.org
James Elder, UNICEF Bölge Ofisi,  Nairobi, +254 71558 1222, jelder@unicef.org
Tamara Kummer, UNICEF Bölge Ofisi, Amman, +962 797 588 550, tkummer@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Ankara, + 90 312 454 1010, shosta@unicef.org