Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2017)

AB ve UNICEF Şartlı Nakit Transferiyle Türkiye'de binlerce sığınmacı çocuğa ulaşacak


Suriyeli öğretmen Esma Tabit, Şanlıurfa, Yenice'deki bir Geçici Eğitim Merkezi'nde sınıfında öğrencileriyle çalışıyor, Ekim 2016. Fotoğraf: UNICEF Turkey/2016/Rich
ANKARA, 16 Mart 2017 - Avrupa Birliği ve UNICEF arasında imzalanan Acil Durumlarda Eğitim için 34 milyon Euro tutarındaki anlaşma yürürlüğe girdi. Anlaşma, AB’nin bu alanda bugüne kadar yapmış olduğu en büyük katkıyı sağlayacak. Eğitim için Şartlı Nakit Transferi projesi, Türkiye'deki mülteci çocukların örgün eğitime kayıt ve devamlılıklarını artırmayı amaçlıyor. 

İmzalanan yeni anlaşma, Suriye'deki çatışmalardan etkilenen çocukların okula gidebilmesi ve diğer temel hizmetlerden yararlanabilmesini amaçlayan "Kayıp Kuşak Olmasın" girişimi çerçevesinde belirlenen hedefleri yansıtıyor. Söz konusu proje, aynı zamanda, Türkiye hükümetinin mülteci çocukları desteklemek için göstermekte olduğu önemli çabalar üzerine geliştiriliyor.

Türkiye’deki yaklaşık 3 milyon Suriyeli mülteciden 1,3 milyonunu çocuklar oluşturuyor. Bu çocukların halihazırda yarısı okullara kayıtlı. Ancak, bu başarıya ve Türkiye hükümetinin kararlılığına rağmen tüm sığınmacı çocukların okula gitmesinin önünde bazı engeller bulunuyor.

Eğitim için Şartlı Nakit Transferi projesi, Avrupa Komisyonu tarafından 2016 yılının Eylül ayında başlatılan Acil Durum Sosyal Güvenlik Ağı’nı (Kızılay Kart projesini) temel alarak geliştirildi. Bu proje aracılığıyla yaklaşık 230 bin çocuğun düzenli olarak okula gidebilmesini teşvik etmeye yönelik olarak nakit transferi sağlanacak.

Avrupa Birliği’nin İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Komisyon Üyesi ChristosStylianides konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:"AB, Türkiye ve diğer ülkelerdeki sığınmacı çocukların desteklenmesine yönelik taahhüdünü yinelemektedir. Acil ve insani yardım durumlarında eğitim, AB’nin en önemli önceliklerindendir.  Bu kuşakları korumak ve onların geleceğine yatırım yapmak bizlerin ahlaki görevidir. Bu programı gerçek bir başarıya dönüştürmek için deneyimli insani yardım kuruluşları ile biraraya geldik.”
  
UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Çocukların eğitime acil durumlarda ‘bile’ değil, bir gün hayatlarını ve ülkelerini yeniden inşa edebilmeleri için acil durumlarda ‘özellikle’ ihtiyaçları vardır. AB’nin cömert yardımı ve Türkiye’nin liderliği sayesinde UNICEF olarak ortaklarımızla birlikte yüz binlerce çocuğun okula gitmesine ve öğrenmesine yardımcı oluyoruz. Eğitim için Şartlı Nakit Transferi 230 bin çocuğa ulaşmamızı sağlayarak kayıp bir kuşak oluşmasını engellemede önemli bir adım olacak.”

Eğitim için Şartlı Nakit Transferi projesi ile, sığınmacı ve zor koşullar altında yaşayan çocuklar, Türkiye’de hem devlet okullarında hem de Geçici Eğitim Merkezlerinde (GEM) verilen eğitime erişimi artırmak amacıyla yürütülen ulusal programa dahil edilecektir. Mevcut Şartlı Nakit Transferi programı 2003 yılından bu yana Türkiye dışında doğmuş olan çocukları da kapsamaktadır.

Mayıs 2017’den itibaren çocukları düzenli olarak okula devam eden ve ekonomik olarak zor durumda olan sığımacı ailelere iki ayda bir şartlı nakit transferi yapılmaya başlanacaktır.

Proje aynı zamanda en zor durumdaki sığınmacı çocukların okula kayıtlarını ve devamlılığını sağlamak ve, bunun yanı sıra, gerektiğinde bu çocukları koruma hizmetlerine yönlendirmek için stratejik bir çocuk koruma bileşeni de içeriyor.

Eğitim için Şartlı Nakit Transferi projesi Türkiye hükümeti, UNICEF ve Türk Kızılayı ortaklığında hayata geçiriliyor.

Kızılay Kartı’nın misafirimiz olan Suriyeli çocukların hayatlarını değiştirdiği için büyük mutluluk duyuyorum,” diyenTürk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık açıklamasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’deki Suriyeli öğrenciler için gösterdikleri ortak çabalardan dolayı Avrupa Birliği’ne ve UNICEF’e teşekkür ediyorum. Bölgemizde kayıp bir kuşağın ortaya çıkmasına izin vermemek için tüm dünya elinden geleni yapmalıdır. Bu açıdan, projenin büyük önem taşıdığını düşünüyorum.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu alandaki uzmanlıklarını ve sistemlerini temel alarak geliştirilen proje, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın eşgüdümünde yürütülecek. Eğitim için Şartlı Nakit Transferi projesinin uygulamasında ana omurgaı Türkiye’nin Sosyal Yardımlar Bilgi Sistemi olacak. Eğitim için Şartlı Nakit Transferi projesi, ülke çapındaki sürdürülebilir yönetim sistemlerine bağlı olarak insanlık, tarafsızlık ve bağımsızlık gibi ilkeleri gözetecek şekilde tasarlandı.

Projenin Arka Planı
Türkiye halen neredeyse yarısı çocuk olmak üzere 3 milyonu aşkın mülteciye ev sahipliği yapıyor. En önemli zorluklardan birini ise okul çağındaki çocukların eğitimi oluşturuyor: Yaklaşık 500 bin çocuk ülkenin çeşitli bölgelerindeki örgün eğitim kurumlarına (devlet okulları ve Geçici Eğitim Merkezleri) kayıtlıyken, 370 bin çocuğun ise okula gidemediği tahmin ediliyor.

Eğitim için Şartlı Nakit Transferi projesi, AB ve Üye Ülkelerin Türkiye’deki mültecilere ve ev sahibi topluluklara yardım amacıyla başlattıkları Türkiye’deki Mülteciler için Avrupa Birliği Mali Yardım Programı (2016-2017) kapsamında sağlanan 3 milyon Euro ile finanse ediliyor. Proje, okula kayıtları ve okul devamlılığını artırmak üzere Avrupa Sivil Savunma ve İnsani Yardım Operasyonları (ECHO) tarafından 2016’nın Eylül ayında başlatılan Acil Durum Sosyal Güvenlik Ağı (Kızılaykart Projesi) kapsamındaki çok amaçlı transfer sisteminin üzerine geliştirilecek şekilde tasarlandı.

UNICEF ile imzalanan anlaşma, Türkiye’deki sığınmacılara insani yardım amaçlı olarak gerçekleştirilmiş olan 517 milyon Euro tutarındaki sözleşmeye ek olarak yapıldı. Bu anlaşmayla birlikte AB’nin insani ve diğer yardımlar olarak Türkiye’deki sığınmacılara yönelik desteği çerçevesinde sözleşmeye bağlanan tutar 1,5 milyar Euro’ya ulaştı. Bu kapsamda bugüne yapılan ödemeler ise 777 milyon Euro’yu buldu.  

Daha fazla bilgi için:

BİLGİ NOTU: Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı
BİLGİ NOTU: AB'’nin Türkiye’ye insani yardımları
Web sayfasıTürkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en zor koşullarda yaşayan ve toplumdan dışlanan çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.

Basın için iletişim (Türkiye):
Mathias Eick (ECHO): +90 533 412 56 63
Miray Akdag-Uluc (ECHO): +90 536 866 01 59 
Sema Hosta (UNICEF): +90 312 454 10 10