Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2017)

'Mutluluğum' Merkezi: Mutluluk için güvenli bir liman


Adnan'ın 9 yaşındaki kız kardeşi Nahed UNICEF tarafından desteklenen Çocuk Koruma ve Destek Merkezi?nin düzenli ziyaretçilerinden biri. Fotoğraf: UNICEF Turkey/2016/Ozcer
Işıl ışıl parlayan gözleri ve kocaman gülümsemesi ile Nahed’in mutluluğu adeta yüzünden okunuyor.  Nahed, Ankara’da UNICEF tarafından desteklenen “Mutluluğum” Çocuk ve Aile Destek Merkezi’nin minik ziyaretçilerinden biri. Ona merkezi sevip sevmediğini sorduğumuzda, yüzünde bir anda güller açıveriyor. 

“Merkeze devamlı geliyor,” diyor annesi Hana Abdullah. “Burayı çok seviyor. Gelebilmek için yapmayacağı hiçbir şey yok!” Bulunduğu sıcacık ve sevimli oda ders masaları, çeşit çeşit oyunlar ve rengârenk minderlerle döşenmiş. Duvarlarda da birbirinden şirin resimler asılı. Odada yaklaşık 10 kadar çocuk jenga gibi oyunlar oynuyor. Nahed 9 yaşında ve tıpkı diğer arkadaşları gibi, yaşadıkları şehirleri ve evlerini yerle bir eden, arkadaşlarının ve ailelerinin yaşamlarını yitirdiği veya sakat kaldığı bir savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli bir mülteci. Çocukların oyun oynadığı bu az eşyalı oda aslında mültecilere yardım ve destek sağlayan Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin (SGDD) yönettiği büyük bir merkezin sadece bir parçasından ibaret. Ancak Nahed ve arkadaşları için burası hem yaşadıklarını unutabildikleri hem de yeniden çocuk olabildikleri bir yer. Ve Nahed kendini burada güvende hissedebiliyor.

“Resim yapmayı çok seviyorum, en çok da Dora’nın resmini yapmayı,” diyor Nahed. O da belki sırt çantası ve maymunuyla dünyayı keşfe çıkan bu sevimli çizgi film kahramanı gibi olmak istiyor. Ama Dora’nın aksine, Nahed’in yeni dünyası ona bir hayli yabancı. 
 
Ailesi, yaklaşık iki yıl önce ağabeyi Adnan’ın bacağına şarapnel isabet edip ciddi biçimde yaralanması üzerine 2015’te Halep’i terk etmiş. Nahed, ağabeyinin dondurma yemek için ısrarla dışarı çıkmak istediğini anımsıyor. Nahed patlamadan hemen önce ıslığa benzer bir ses duyduğunda, ağabeyi ise dış kapının önünde duruyormuş. “Patlama olduğunda dondurmasını yiyordu,” diye anlatıyor annesi tüm ailenin o günden beri yinelediği yürek burkan ayrıntıyı. Sinirden titreyen bir sesle ekliyor: “Dondurmasını bitiremedi ve bunun yerine ağır yaralandı.” Patlamanın ardından Adnan Halep’te dört ay boyunca tedavi görmüş ve üç başarısız ameliyat geçirmiş.  15 yaşındaki büyük oğlunun iyileşemediğini gören Hana, Halep’ten ayrılıp üç çocuğuyla birlikte Türkiye’ye kocasının yanına gitmeye karar vermiş. Kocası ise o ayrılmadan birkaç hafta önce Türkiye’nin yolunu tutarak iş aramaya koyulmuş.

Ankara’ya geldiklerinde akrabalarından Avrupa Birliği Suriye Bölgesel Yardım Fonu’nun (Madad) maddi katkısı ve SGDD ile UNICEF’in desteğiyle kurulan Merkezi duymuşlar. Geçen süre zarfında merkezin Adnan’a büyük yararı dokunmuş. Aileye Adnan’ın tedavi gördüğü hastanede idari işlerde yardımcı olması için bir tercüman sağlamış.  Adnan, burada iki ameliyat daha geçirmiş. Ameliyatların ardından da merkez Adnan’ın yeniden yürümeye başlarken ihtiyaç duyacağı koltuk değnekleri temin etmiş.

Ülkelerinden ayrılmak çocuklar için hiç de kolay olmamış. “Okullarını, evlerini, oyuncaklarını hep orada bıraktılar,” diye anlatıyor annesi Hana. Merkezin ailelere yardımcı olduğu konulardan biri de bu. Burada çalışan sosyal hizmet görevlileri sadece çocukların fiziksel sağlıklarını takip etmekle kalmıyor, gerek çocuklara gerekse anneleri Hana’ya psiko-sosyal destek de veriyor. Bunun yanı sıra, merkez çocuklar için çeşitli eğitim etkinlikleri de düzenliyor. Bu da çok zor koşullarda yaşayan pek çok aile açısından bulunmaz bir nimet. Nahed’in ağabeyi Adnan’a çok değer verdiği her haliyle belli oluyor. O kadar ki ağabeyinin ameliyatı ve tedavisi ile ilgili sorular sorulduğunda bazen annesinden önce atılarak soruları yanıtlıyor. Adnan’ın yeniden yürüyebilmek için gösterdiği çaba Nahed için de ilham kaynağı olmuş. “Büyüyünce ne olmak istiyorsun” diye sorulduğunda “Doktor olup insanlara yardım etmek istiyorum” diye cevap veriyor. Merkezde yepyeni şeyler keşfederek o ilk adımını attı. Sırada da yeniden hayal etmeyi öğrenmek var. 

*Kimliklerini korumak adına hikâyede adı geçen kişilerin isimleri değiştirilmiştir. Fotoğraf ailenin yazılı onayıyla kullanılmıştır.

###

Türkiye’deki Mülteciler için Avrupa Birliği Mali Yardım Programı Hakkında
Türkiye’deki Mültecilere için AB Mali Yardım Programı, AB’nin çeşitli finansal araçlarını ve üye devletlerin katkılarını, 1 milyar Euro hedefi olan tek bir esnek ve hızlı mekanizmada bir araya getirerek AB’nin Suriye krizine müdahalesini daha tutarlı, hızlı ve bütünlüklü olmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Fonun başlıca kullanım amacı komşu ülkelerdeki Suriyeli mültecilerin uzun dönemli ihtiyaçlarını karşılamak ve ev sahibi toplumlar ile hükümetlerini desteklemektir.

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en zor koşullarda yaşayan ve toplumdan dışlanan çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.