Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Ocak > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (1/2017)

UNICEF: 2016 yılında deniz yoluyla İtalya'ya ulaşan refakatsiz ya da ailelerinden ayrılmış çocuk sayısı iki kat arttı


Ablie, Sicilya adasındaki Pozallo kentinde refakatsiz çocukların kaldığı bir merkezden dışarı çıktıktan sonra sahilde yürüyor, Mayıs 2016. Fotoğraf: UNICEF/UN020031/Gilbertson VII

Son derece güç durumdaki bu çocukları kaçakçılık, sömürü ve istismardan korumak için acilen özel önlemlerin alınmalı

LAMPEDUSA, İtalya, 13 Ocak 2017 – 2016 yılında refakatsiz ya da ailelerinden ayrılmış 25 bin 800 çocuk deniz yoluyla İtalya’ya ulaştı. Bu rakam, 12 bin 360 çocuğun denizden İtalya’ya geçtiği 2016 yılına oranla iki katın üzerinde. Bu çocuklar, 2016 yılında mülteci ya da göçmen olarak İtalya kıyılarına ulaşabilen toplam 28.200 çocuğun tam yüzde 91’ini oluşturuyor.
 
UNICEF Acil Durumlar Yöneticisi Lucio Melandiri konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu rakamlar, Avrupa’ya ulaşabilmek için hayatlarını riske atan zor durumdaki çocuk sayısının alarm verici biçimde arttığını gösteriyor. Hâlihazırda oluşturulmuş olan sistemler, kendilerini tamamen yabancı bir ortamda yapayalnız bulan bu çocukların korunmasında ise yetersiz. Çocuklar hareket halinde olduklarından, onları güvenliğini sağlamak için Avrupa’nın eşgüdümlü bir çözüm sunması gerekiyor.”
 
Geçtiğimiz yıl İtalya’ya ulaşan bu refakatsiz ya da ailelerinden ayrı çocukların çoğunluğu dört ülkeden geliyor: Eritre, Mısır, Gambiya ve Nijerya. Çocukların çoğunluğunu 15-17 yaş arasındaki erkekler oluşturmakla birlikte, aralarında daha küçük yaşlarda çocuklar ve kız çocukları da bulunuyor. Özellikle kız çocukları, suç çeteleri tarafından ticari amaçlı cinsel sömürü de dâhil olmak üzere cinsel sömürü ve istismar riski altında. Bu yılın başında Palermo’da UNICEF personelinin görüştüğü bazı kız çocukları Libya’da Akdeniz’de yapacakları yolculuğun “karşılığı olarak” fuhşa zorlandıklarını ifade ediyor. Libya’ya gelen çok sayıda erkek çocuk ise el işçiliğine zorlanıyor.
 
Orta Akdeniz’de Kuzey Afrika’dan İtalya’ya uzanan rota, mülteci ve göçmenler arasında refakatsiz ve ailelerinden ayrılmış çocukların oranının son derece yüksek olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Bu rotaya kıyasla, yetişkin bir aile üyesi veya bir vasi tarafından refakat edilmeyen çocuklar 2016 yılında deniz yoluyla Yunanistan’a ulaşan mülteci ve göçmenlerin sadece yüzde 17’sini oluşturuyor.
 
“Orta Akdeniz’den geçen rotada bu kadar çok sayıda refakatsiz ya da ailelerinden ayrılmış çocuğun yolculuk yapması daha önce görülmemiş bir durum” olduğunu vurgulayan Melandri, açıklamasını şu ifadelerle sürdürüyor: “Önümüzde ciddi ve giderek ağırlaşan bir sorun olduğu çok açık. Bu çocukları evlerinden ayırıp yalnız başlarına yola çıkmaya zorlayan nedenlerin ele alınmasının yanı sıra, korunmalarını sağlamak için de kapsamlı bir koruma ve izleme sisteminin geliştirilmesi gerekiyor.”
 
UNICEF, yerlerinden edilen, mülteci ve göçmen çocukların korunmasına ve bu çocuklara yardım edilmesine yönelik altı somut icraatın hayata geçirilmesini savunmayı sürdürüyor:
  • Çocuk mültecilerin ve göçmenlerin, özellikle de refakatsiz çocukların sömürü ve şiddetten korunması;
  • Bir dizi pratik alternatif geliştirerek mülteci statüsü talep eden ya da göç eden çocukların gözaltında tutulmaları uygulamasına son verilmesi;
  • Çocukları korumanın ve onlara hukuki bir statü kazandırmanın en iyi yolu olarak ailelerin bir arada tutulması;
  • Tüm mülteci ve göçmen çocukların eğitimlerine devam etmesi ile sağlık ve diğer alanlardaki kaliteli hizmetlere erişiminin sağlanması;
  • Kitlesel ölçekte mülteci ve göçmen hareketlerinin temeldeki nedenleri konusunda harekete geçilmesi;
  • Yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve dışlanmaya karşı mücadele için gerekli önlemlerin yaygınlaştırılması.
###
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.  UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.
 
Daha fazla bilgi ya da mülakatlar için:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 312 454 1010, shosta@unicef.org
Sarah Crowe, UNICEF Cenevre, +41 79 543 8029, scrowe@unicef.org
Christopher Tidey, UNICEF New York +1 917 340 3017, ctidey@unicef.org