Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2016)

Suriyeli çocuklara şarkı söylemeyi yeniden öğretmek


KAHRAMANMARAŞ, 14 Ekim 2016 - “Başparmağım, başparmağım neredesin? Buradayım, buradayım, sen nasılsın?” İkinci sınıf öğrencileri yeni öğrendikleri bu İngilizce şarkıyı hep birlikte, gururlu biçimde ve coşkuyla söylüyor. Müzik öğretmenleri Lubna da en az onlar kadar heyecanlı. Sözü edilen, Kahramanmaraş’ta okula giden Suriyeli kız ve erkek çocuklar. Hepsi daha alfabeyi sökmeden çatışma, yıkım ve kayıp gibi kelimelerin ne demek olduğunu tecrübe ederek öğrenmiş. Lubna ise ülkesinden ayrılmak zorunda kalmasına rağmen gönüllü olarak öğretmenlik yapmaya devam eden çok sayıda Suriyeli öğretmenden biri. Tıpkı öğrencilerinin aileleri gibi O’da aynı, güçlüklerle karşılaşarak buralara gelmiş.

“Türkiye’deki ilk birkaç ayın ardından bir şeyler yapmam gerektiğini düşündüm. Öğretmen olduğum için gönüllü olarak burada da aynı işi yapmaya karar verdim. Okulda olmanın çocuklar için en iyi şey olduğunu biliyorum. Ancak bu yolla geçmişte neler olduğunu unutmalarına yardımcı olabilir, onlara umut aşılayabilir ya da gelecek umutlarını canlı tutabiliriz.”

Eğitim en emel çocuk haklarından biridir. Aynı zamanda, olağanüstü durumlardan çıkıp toparlanmada sürecinde de büyük önem taşır. Ayrıca çocukların yaşamlarında normallik duygusunun ve algısının da gelişmesini sağlar. Çocukların eğitimi, ülkelerin ve toplumların dönüşmesinde, tahrip olan kurumların ve sistemlerin yerine ‘daha iyilerinin’ inşa edilmesinde de son derece önemli bir rol oynar. Öğretmenler de tüm bu süreçlerin devamlılığı için gereken en yaşamsal öğeyi oluşturur.

Ne var ki, Lubna ve diğer binlerce Suriyelinin taşıdığı bu sorumluluk duygusu çözümün sadece bir parçasını oluşturmakta. Bu çocukların travmayı atlatmalarına, özgüvenlerini kazanmalarına yardım etmek, daha iyi bir geleceğin olabileceğine inanacak güveni onlara aşılamak ve buna olanak tanımak daha fazla ve daha sürekli yardımları gerektirmektedir.
  
Yardım eli
Türkiye’deki Suriyeli gönüllü öğretmenler Ocak 2015’ten bu yana UNICEF, Milli Eğitim Bakanlığı ve PTT işbirliği çerçevesinde aylık teşvik ücreti almaktadır.  Bu teşvikler öğretmenlerin motivasyonunu arttırırken, onların yaptıkları işe önem verildiğini hissetmelerini ve böylece yaptıkları işi sahiplenip sürdürmelerine aracı olmaktadır. Hızla genişleyen program ile; teşviklerden yararlanan Suriyeli öğretmen sayısı 2015 yılı başında 2.800 iken Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki Mültecilere Yardım Programı’nın da desteğiyle bugün 12 bine ulaşmıştır. 

AB Komiseri Johannes Hahn’ın Mart 2016’da Lubna’nın Kahramanmaraş’taki okuluna yaptığı ziyaret sırasında kadın öğretmenlerden biri çocuklar için daha fazla oyuncak isteğini dile getirmişti. Hahn bunun nedenini sorduğunda, öğretmen çocukların hala savaş resimleri yaptıklarını, oysa bu çocuklara gelecek için umut kazandırılması gerektiğini ve oyuncak gibi çok küçük şeylerin bile bu anlamda yararı olabileceği yanıtını vermişti.

Lubna’nın dediği gibi: “Aldığım teşvik ücreti fazla olmayabilir; ama hiç olmazsa çocuklara yardım ederken masamda yiyecek bir şeyler olmasını sağlıyor.”

Öğretmen teşvik programı, Türkiye’deki Suriyeli mülteci çocuklara yönelik hizmetlerin kapsamını genişletmek amacıyla UNICEF’in AB ve diğer ortaklarla birlikte Türkiye Devleti ile işbirliği içinde yürüttüğü faaliyetlerden yalnızca birisidir. UNICEF “Kayıp Kuşak Olmasınlar” girişimi doğrultusunda kapsayıcı ve kaliteli eğitime yaygın ve sürekli erişim, güvenli ortamlar oluşturulması, Türk ve Suriyeli çocuk ve gençlerin daha çok bir araya gelmelerini sağlamak için fırsatlar yaratma gibi konulara odaklanmaktadır.  Ancak, tüm Suriyeli çocukların okula kaydolmalarını ve devam etmelerini sağlamak için henüz yapılacak çok iş bulunmaktadır.

UNICEF, Avrupa Birliği ve Milli Eğitim Bakanlığı ortak çalışmasının başlangıcından bu yana 20 ilde 2.650 Suriyeli gönüllü öğretmen 6 ay boyunca öğretmen teşviklerinden aylık olarak yararlanmıştır.  2017 yılı itibari ile bu sayının 5.500 ulaşması hedeflenmektedir.

Türkiye’deki Mültecilere Yardım Hakkında
Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki Mültecilere Yardım Programı, Suriye krizine daha tutarlı, hızlı ve entegre tepki verme amacıyla hazırlanmıştır. Bu bağlamda, AB’nin çeşitli finansal kaynakları ile üye devletlerin katkıları, 1 milyar Euro’yu hedefleyen tek bir esnek ve hızlı mekanizmada bir araya getirilmiştir. Sağlanan kaynak en başta komşu ülkelerdeki Suriyeli mültecilerin uzun dönemdeki ihtiyaçlarının karşılanmasında, ev sahibi ülkelerin ve hükümetlerinin desteklenmesinde kullanılmaktadır.

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.