Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2012)

EngelSİZlik Hakkında!" Gençler Video Yarışması


Engelli çocuklarla ilgili bir dakikalık video yarışması Tüm genç film yapımcılarına çağrı! UNICEF her yıl "Dünya Çocuklarının Durumu" başlıklı bir rapor yayınlamaktadır. Gelecek yılın konusu engelli çocuklardır. Sizin de bu konuda sesinizi duymak isteriz; bunun için bize engellilik durumlarıyla ilgili görüşünüzü yansıtan bir dakika uzunluğunda bir video hazırlayıp gönderin.

Konu
Engelli çocuklar da diğer çocuklar gibi aynı haklara sahiptir: saygın bir yaşam ve potansiyellerini eksiksiz gerçekleştirmelerine olanak tanıyacak ortamlarda büyüyüp gelişme hakları vardır.

Gelgelelim, engelli çocuklar çoğu durumda kendi gelişimlerini kısıtlayan güçlüklerle karşılaşmaktadır.

Engellilik durumuna pozitif bir yaklaşım getiren “EngelSİZlik Hakkında!”dan esinlenin. Engelli çocuklar çoğu kez ihmale uğramış, zayıf veya acınması gereken kişiler olarak yansıtılır. Ancak, bu tür yansıtmalar, davranışlarımızı da etkileyen birtakım olumsuz inançları kalıcılaştırmaktan başka işe yaramaz. Bunun yerine, güçlendirici, yapıcı ve çeşitlilik karşısında gözleri açıcı bakış açıları gerekiyor. Her şey bir yana, engelli çocuklar en önce gelmesi gereken çocuklardır.

Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi’ne bir bakın ve sizin için ne anlama geldiğini düşünün. Bir engellilik durumunuz var da yaşamda hangi başarılara ulaştığınızı veya kendi özgün yanlarınızı paylaşmak mı istiyorsunuz? Engelli birini – bir arkadaş veya ailenizden bir kişi- tanıyor musunuz? Sizce bu kişiler gündelik yaşama nasıl bakıyorlar? Bu kişilerin yaşamı sizi nasıl etkiliyor?  Belki de çocuk haklarının gerçek yaşamda karşılık bulmamasına ilişkin bir örnek vermek istersiniz. Ya da tersine çocukların haklarından yararlandıklarını ve başarılı olduklarını örnekleyen bir durumu anlatmayı tercih edersiniz. 

“EngelSİZlik Hakkında!” sözünün genel olarak dünyada veya kişisel olarak size ne anlam ifade ettiğini gösterecek bir dakikalık bir video çekimi. 

Yaratıcı olun!  Görüşleri özgün ve yaratıcı yollardan aktaran videolar arıyoruz. Türü her şey olabilir: dram, komedi, kurgu veya belgesel, canlandırma veya gerçek aksiyon… 

Kimi “Esinlendirici Düşünceler”: 

  • Kimsiniz?: Bir engellilik durumunuz olabilir, ancak kişi olarak kimsiniz? İlgilendiğiniz, gururlandığınız konular nelerdir? Dünyanız neye benziyor? Gelecek için düşledikleriniz neler?
  • Çeşitlilik: Çocukların, pek çoğu toplum tarafından kolayca tanınmayan çeşitli engelleri olabilir. Ayrıca engelli çocuklar da çeşitlidir; farklı kişilikler ve tipler barındırır.
  • Yetenekler: Engelli çocuklar, kendi özel engellerine ilişkin veya genel olarak önemli dönemeçler geçmiş, başarılar kazanmıştır.
  • Engeller: Bir kişiyi topluma katılmaktan alıkoyan hangi engeller vardır? Bunlar fiziksel, toplumsal veya duygusal engeller olabilir. Kimi durumlarda küçük bir engel bile kişinin gelişmesini duraksatabilir. Bu engellerin aşılması için nelerin yapılması gerekir?
  • Temsil:  Okul müfredatında ve medyada engelli kişilerin temsilleri yer alıyor mu? Eğitim yalnızca sınıflarda gerçekleşmez; bu temsillere yer verilmesi, toplumu, engelliliği insan çeşitliliğinin bir parçası olarak görmeye teşvik eder.
  • Evrensel tasarım: İnsanlar, yaşları, yeterlilikleri ve durumları ne olursa olsun herkes tarafından mümkün olduğunca kullanılabilir mekânları ve ürünleri nasıl tasarlayabilirler?

Oylama
Videonuzu küresel ölçekte medya mensupları ve gençler tarafından oluşturulmuş bir grup değerlendirecek, finalistler ve kazananlar belirlenecektir. Finale kalanların videoları UNICEF’in ana web sayfasında gösterilecektir.

Kazanan video 2013 yılı Dünya Çocuklarının Durumu tanıtım materyallerinde kullanılacak, tüm dünyada yayına verilecek ve online kanallara dağıtılacaktır. 
Kazanan kişinin ödülü SONY HDV Flipcam olacaktır.

Son teslim tarihi: Aralık 2012.

Kriterler

 •  
  • Videonun içeriği engellilik durumlarıyla ilgili olmalıdır; bu kişisel bir deneyimin aktarılmasıyla ya da engellilerin hakları ve karşılaştıkları güçlükler hakkında yorum yapılmasıyla gerçekleştirilebilir (yukarıda “Esinlendirici Düşünceler”e bakınız).
  • Videolar içerdikleri sözcükler ve görüntüler, insanların nasıl sunuldukları bakımından saygılı olmalıdır. 
   Videolardaki seslendirme her dilden olabilir: ancak İngilizce olmayan videolar için senaryonun veya alt başlıkların İngilizce çevirisi gerekmektedir.
  • Çekimlerin hepsinin uzunluğu bir dakika (60 saniye) olmalıdır.
   Katılımcılar 25 yaşından küçük olmalıdır.
  • Videolar kişisel olarak veya grup halinde gönderilebilir; kuruluşlar veya şirketler bunların sponsorluğunu üstlenebilir.
  • Her kişi veya grup yalnızca bir çekim gönderebilir.
  • Çekimlerde telif hakları sorunu olmamalı, yazılar veya müzik sahibinin izni olmadan kullanılmamalıdır. Bu durumda internetten veya televizyondan klip alıp bunları videonuzda kullanamazsınız.

Nasıl göndereceksiniz?

  • Videoların belirtilen şu video paylaşım sitelerinden birine yüklenmesi gerekmektedir: YouTube, Blip, Dailymotion veya Vimeo
  • Videonuzu yukarıda belirtilen sitelerden birine yükledikten sonra UNICEF’inunicef.youthvideocontest@gmail.com adresine aşağıdaki bilgileri içeren bir e-posta göndermeniz gerekmektedir: 
   Ad
   Yaş
   Film yükleme bağlantısı 
   Filmin adı
  • Posta adresi (ülkeyle birlikte) 
   E-posta adresi (varsa)
   Telefon
  • Yukarıda belirtilen sitelere erişiminiz yoksa bir CD/DVD’de an.mov dosyası olarak aşağıdaki adrese normal posta yoluyla gönderebilirsiniz: 
   International Children’s Day of Broadcasting
   UNICEF
   Room 933
   3 UN Plaza
   New York, NY 10017
   USA

Kısa listeye seçilen videolar hakkında 15 Ocak 2013’e kadar bilgi verilecektir.

Kısa listede yer alan filmlerin sahiplerinden, asıl kopyayı sıkıştırılmamış MOV dosyası ya da DVcam veya MiniDV bandı olarak postayla veya dijital yüklemeyle göndermeleri istenecektir.

Sorularınız varsa şu adrese bir mail gönderin:  unicef.youthvideocontest@gmail.com.

İyi çekimler!