Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2016)

UNICEF: İki yaşından küçük her altı çocuktan beşi büyüme ve beyin gelişimi açısından yeterince beslenemiyor


Nijer'in başkenti Niamey'de minik bir çocuk annesinin kucağında karpuz yiyor. Fotoğraf: © UNICEF/UNI116106/Pirozzi
NEW YORK, 14 Ekim 2016– UNICEF tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre 2 yaşından küçük her altı çocuktan beşi yaşlarına göre yeterli beslenemiyor, bunun sonucunda da fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin en kritik aşamasında ihtiyaç duydukları enerjiden ve besinlerden yoksun kalıyor.

UNICEF Kıdemli Beslenme Danışmanı France Begin konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer veriyor: “Bebek ve küçük çocukların besin ihtiyacı, bir insanın hayatının diğer dönemlerinden çok daha fazladır. Milyonlarca küçük çocuğun bedenleri ve beyinleri çok az gıda aldıkları ve çok geç beslendikleri için tam potansiyeline ulaşamıyor. Bu kadar küçük yaşlarda yetersiz beslenilmesi, çocuklarda ileride telafisi mümkün olmayan zihinsel ve bedensel zararlara yol açıyor.”
 
UNICEF verileri, katı yiyeceklerin geç verilmesi, düzensiz beslenme ve gıda çeşitsizliği dâhil olmak üzere yetersiz beslenmenin yaygın olduğunu göstermektedir. Bu durum çocukların en çok ihtiyaç duydukları yaşlarda beyin, beden ve kemik gelişimi açısından büyük önem taşıyan besinlerden yoksun kaldığını ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular şunlara işaret etmektedir:
  • Küçük çocuklar ilk katı gıdalarını çok geç almaktadır. Her beş bebekten biri 11 aylık oluncaya kadar katı gıda ile beslenmemektedir.
  • Altı ay ile iki yaş arasındaki çocukların yarısına yaşlarına göre ihtiyaç duydukları asgari öğün sayısından daha az yemek verilmektedir. Bu da bu çocukların büyümeme riskini artırmaktadır.
  • Bu yaş grubundaki çocukların üçte birinden azı ise günde dört ya da daha fazla farklı gıda grubunu içeren çeşitli bir beslenme düzenine sahip olduklarından dolayı bazı vitamin ve minerallerden mahrum kalmaktadır.
  • Okul başlama yaşına gelmemiş çocukların neredeyse yarısı anemi hastasıdır.
  • 6-11 aylık çocukların sadece yarısı balık, et, yumurta ve süt ürünleri dâhil olmak üzere hayvansal gıda alabilmektedir. Bu gıdalar çinko ve demir alımı açısından büyük önem taşır.
  • Hayvansal gıdaların yüksek maliyeti nedeniyle en yoksul durumdaki aileler çocuklarının daha iyi beslenmesini sağlayamamaktadır. Afrika’da Sahra’nın güneyinde ve Güney Asya’da en yoksul ailelerin 6-11 aylık çocuklarının ancak altıda biri asgari düzeyde çeşitlilik içeren besinler alabilmektedir. En varlıklı ailelerin çocuklarında ise bu oran üçte birdir.
  • Küçük çocukların daha iyi beslenmeleri sağlanırsa yılda 100 bin kişinin hayatı kurtarılabilir.
En yoksul çocukların besleyici gıdalara erişebilmelerini ve maliyetini karşılayabilmelerini sağlamak için hükümetlerin ve özel sektörün daha güçlü ve hedefe yönelik yatırımlar yapması gerekmektedir. Zor durumdaki ailelere nakit ya da benzeri yardımlar, mahsul çeşitlendirme programları ve temel gıdaların besin öğeleri yönünden zenginleştirilmesi çocukların daha iyi beslenmesini sağlamak için büyük öneme sahiptir. Bunların yanı sıra, çocuklara bakan kişilerin beslenme konusunda iyi uygulamaları öğrenmelerini sağlayacak toplum temelli sağlık hizmetleri ile çocukların ishal olmasını önlemek için ihtiyaç duyulan temiz su ve sanitasyon da hayati önem taşımaktadır.
 
Begin, açıklamasında konuya ilişkin şu ifadeleri kullanmıştır: “Küçük çocukların daha iyi beslenmelerini sağlamak konusunda başarısızlığa uğrama gibi bir lüksümüz yok. Bu çocukların büyümeleri, öğrenmeleri ve ülkelerinin geleceğine katkıda bulunmaları buna bağlı.”
 
###
 
Editörlere not:
UNICEF’in Yaşamın ilk Saatinden İtibaren başlığını taşıyan raporu bebek ve küçük çocuk beslenmesine ilişkin küresel bir harita çalışması sunmaktadır. 29 Temmuz’da yayınlanan I. Bölüm’de anne sütüyle beslenmeye odaklanılırken, 14 Ekim’de yayınlanan II. Bölüm’de ise altı ay ile iki yaş arası çocukların tamamlayıcı beslenme konusu mercek altına alınmıştır.
 
Dünya Gıda Günü, yetersiz beslenme konusunda farkındalığı artırmak ve açlığın her türüne son verme konusundaki kararlılığı yinelemek amacıyla her yıl 16 Ekim’de kutlanmaktadır
 
###
 
Yayın kalitesinde fotoğraflar ve video indirmek için burayı tıklayın.
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
 
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
Bizi Twitter ve Facebook’tan takip edin.

Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye,shosta@unicef.org, + 90 312 454 1010
Tamara Kummer, UNICEF New York, tkummer@unicef.org,+1 (617) 331 4305