Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2012)

UNICEF Sahel'de çocukları etkileyen afetler döngüsünün kırılması için hemen harekete geçilmesi çağrısında bulunuyor


N'DJAMENA, Çad, 4 Nisan 2012 - En azından 1 milyon çocuğu riske atan yetersiz beslenme Sahel'de acil durum yaratırken bölgeyi ziyaret etmekte olan UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake krizi ve afetler döngüsünü durdurmak için insani yardımların acilen artırılması çağrısında bulundu. UNICEF-Çad, Sağlık Bakanlığı ile birlikte 261 beslenme rehabilitasyon merkezi açmıştır ve önümüzdeki iki ay içinde bu sayıyı iki katına çıkarmayı planlamaktadır. Çad Afrika’da çocuk felci vakalarının en fazla görüldüğü ülkedir ve bu hastalığın yaygınlığı açısından dünyada Pakistan’dan sonra ikinci sıradadır. Ülkede şu sıralarda bir de menenjit salgını görülmektedir.

Çad’ın batı bölgesini ziyaret eden Lake şunları söyledi: “Burası her zaman krizin eşiğinde bulunan bir bölgedir. Aileler ve çocuklar 2005 ve 2010 yıllarındaki kuraklıktan fazlasıyla etkilenmiştir. Şimdi, yerlerinden olan yüz binlerce insanıyla, artan gıda maddeleri fiyatlarıyla ve kötü giden hasatla birlikte bölgedeki ülkelerden bazılarında tehlike giderek büyümektedir.

Artık çocuklar için kendilerini toplamak, çocuk felci, kızamık ve kolera gibi diğer hastalıklara karşı direnmek daha güçtür. Sahel halkı ise risk altındaki bir milyon çocukla felaketin eşiğindedir.”

Krize hazırlık olarak UNICEF, kuraklıktan etkilenen tahmini 15 milyon insanıyla Sahel bölgesindeki 8 ülkenin hepsinde beslenme uzmanlarını harekete geçirmiş, yüzlerce beslenme rehabilitasyon merkezi kurmuştur. Bu yılın Ocak ve Şubat aylarında bu beslenme merkezlerinde ileri derecede akut yetersiz beslenme tedavisi uygulanmıştır. Lojistiğin güçleştiği zorlu bir ortamda, geleneksel olarak yılın en kötü dönemi sayılan ‘mahsulsüz mevsimin’ de başlamasıyla bu merkezler çocuklarla dolup taşmaktadır.

Sahel’de alarm çanları beslenme kriziyle birlikte 2011 yılının Aralık ayında çalmış, ancak verilen yanıtlar ihtiyaçların gerisinde kalmıştır. Bu hafta, UNICEF’in 36 ülkedeki Milli Komiteleri, acil durum yardımları ve bölgedeki çocukların içinde bulundukları duruma müdahale için ülkeleri harekete geçirmek amacıyla yaygın bir sosyal medya kampanyası başlatmıştır.

UNICEF bugünkü krizi, yaygın ve kronik yetersiz beslenmenin nedenlerini ortadan kaldırmak için yeni bir fırsat olarak değerlendirmektedir. Bu amaçla, iyi işleyen sağlık sistemleri oluşturmalarında, sosyal hizmetler, sosyal güvenlik gibi alanlarda hükümetlere ve toplumlara yardımcı olacak, sürdürülebilir geçim fırsatları ve davranışsal değişim sağlanması çabalarına destek verecektir.

UNICEF üçlü tehdidin (Sahel’in belirli bölgelerinde kuraklık nedeniyle kötü hasat, besin maddelerinin yüksek fiyatları ve gıda güvensizliği) pençesindeki çocukların ve kadınların yaşamlarını kurtarmak için gereken 120 milyon doların yaklaşık yarısını temin etmiş bulunmaktadır.  

UNICEF Genel Direktörü Lake sözlerini şöyle sürdürmüştür: “Mesele yalnızca bugün için yaşam kurtarmak değildir. Gündemdeki mesele, özellikle 3 yaşından küçük çocuklar söz konusu olduğunda doğru zamanda doğru beslenme ile yarın ortaya çıkabilecek yeni kriz durumlarını önlemektir. İyi işleyen sağlık sistemlerini bugünden oluşturup yaygınlaştırmalıyız ki yeni bir trajik durumu önleyebilelim ve çocuklar sonunda beslenme merkezlerine yönelmek zorunda kalmasınlar.

Bu ülkeler, iklim ve coğrafi koşulları zorlu, denizlere kıyısı olmayan ülkelerdir. Krizlerin öncesinde de sonrasında da yardıma ihtiyaçları vardır. “

Daha fazla bilgi için:

Sarah Crowe, Kıdemli Medya Danışmanı (6 Nisan Cuma gününe kadar N’Djamena’de bulunacaktır), Cep:+1 646 209 1590 ,scrowe@unicef.org

Hector Calderon, C4D ve Stratejik İletişim Başkanı, N’Djamena, Cep:+235 66 36 00 42, hcalderon@unicef.org       

Peter Smerdon, UNICEF New York, Cep: +1 9172135188,Tel:+1 212 3037984, psmerdon@unicef.org         

Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Sorumlusu, (0312) 4541000, shosta@unicef.org