Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2010)

2010/10/07 - Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi - Bilgilendirme Toplantısı


5 Ekim 2010 - Ankara - UNICEF'in teknik desteği, Avrupa Birliği'nin maddi katkısı ve Milli Eğitim Bakanlığı liderliğinde yürütülen Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi Bilgilendirme Toplantısı, 5 Ekim 2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu liderliğinde gerçekleştirildi.
2010/10/07 - Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi - Bilgilendirme Toplantısı
 

Toplam 16,86 milyon Avro bütçeli ve 36 ay sürecek olan proje ile, dezavantajlı çocuklar ve aileleri için gündüz çocuk bakımı ve okul öncesi eğitimi hizmetlerine erişimin artırılması hedeflenmektedir.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu açılış konuşmasında okul öncesi eğitimin kaçırılmayacak bir fırsat olduğunun altını çizdi: "Okul öncesi eğitim çocuğun gelişmesinde ve sosyalleşmesinde büyük öneme sahiptir. Zihinsel kabiliyetin %80’i 6 yaşından önce oluşur. Bu nedenle ülkemizdeki her çocuğun okul öncesi eğitim alması çok önemlidir. Okul öncesi eğitimi alan çocuklar hem akademik hayatlarında, hem de ilerde kariyerlerinde daha başarılı olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır," dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Projeler Koordinasyon Merkezi Başkanı Ünal Akyüz, "Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi’nin Milli Eğitim Bakanlığı’nın öncü projelerinden biri olduğunu vurguladı, "Türkiye’de önümüzdeki 10 yılda tüm çağ nüfusu çocukların okul öncesi eğitimden yararlanması için gerekli çalışmaları yapacağız. Getirileri bu kadar önemli olan bir eğitimden hiçbir çocuk mahrum bırakmayı göze alamayız.”

Türkiye?de Okul Öncesi Eğitimin Gelecek 10 Yılı

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Tibor Varadi konuşmasında, “Türkiye okul öncesi eğitim okullulaşma oranlarında son yıllarda hızlı bir artış sağladı ve önümüzdeki yıllarda da bu ivmenin devam etmesini bekliyoruz,” diyerek okul öncesi eğitimin bundan sonra Türkiye için en önemli konularından birisi olduğunu vurguladı. 

UNICEF Türkiye Temsilcisi Vekili Regina De Dominicis konuşmasında erken çocuk eğitimi fırsatlarının eşitsizlikleri azaltma yolunda önemini vurguladı. De Dominicis, en yoksul ve en zor durumdaki çocuklara ulaşmak herzaman UNICEF’in misyonunun temelini oluşturmuştur. Dezavantajlı çocuklara ulaşıp onlara erken çocukluk eğitimi fırsatları sunmak, çocuk gelişimi konusunda aynı ülke içinde farklı bölgelerde yaşayan çocuklar arasındaki farklılıkların azaltılması açısından önemlidir, dedi.