Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2010)

2010/10/12 - Erken çocukluk gelişimi: ne kadar erken, o kadar iyi


Ankara, 12 Ekim 2010 - Erken Çocukluk Gelişimi Konferansı, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın katılımı ile bugün Ankara'da başladı.
2010/10/12 -  Erken çocukluk gelişimi: ne kadar erken, o kadar iyi
 

Dünya Bankası ve UNICEF tarafından birlikte düzenlenen iki günlük Erken Çocukluk Gelişimi (EÇG) konferansının sloganı “[Erken] eğitim yoksulluğa karşı en iyi sigortadır". Konferansa uluslararası uzmanlar, akademisyenler, kamu kurumlarından ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve erken çocukluk gelişimi alanındaki uygulayıcılar katılıyor.

Dünya Bankası İnsani Kalkınma Sektörü Yöneticisi  Jesko Hentschel, konferans ile ilgili olarak şunları söyledi:  Bugün, çocuk refahı, çocukların ilköğretime hazırlanması, güvenli bir eğitim hayatı ve daha sonrasında sağlıklı ve üretken bir yaşam sürebilmeleri için yaşamın ilk yıllarının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ayrıca, erken çocukluk müdahalelerindeki gecikmelerin yaşamın ilerleyen yıllarında telafi edilmesi oldukça güçtür ve maliyetlidir."

UNICEF’in Bölge Direktör Yardımcısı Kirsi Madi ise eşitsizliklerin giderilmesinde erken çocukluk programlarının önemini vurgulayarak şunları söyledi: “EÇG, tüm çocuklar için ilköğretime başlamadan önce fırsat eşitliği sağlayarak sosyo-ekonomik eşitsizliklerin giderilmesine yardımcı olan güçlü bir dengeleyici unsurdur. EÇG programlarına yatırım yapmak, daha sonra yaşamın ilerleyen dönemlerinde kötü sağlık durumu, okul terk ve çocuk suçları gibi sorunların ele alınması için yapılacak çalışmalardan daha maliyet etkindir. Dolayısıyla, bu konferansın ana konusu sadece çocukların erken yıllarına yatırım yapma ihtiyacı değil, aynı zamanda Her Çocuk için Fırsat Eşitliği sağlama ihtiyacıdır.”

Türkiye son zamanlarda 5 yaş altı ölüm oranı da dahil olmak üzere çocuk gelişimi sonuçlarında önemli iyileşmeler kaydetmiştir. Erken Çocukluk Gelişimi (EÇG) Türkiye için en yüksek önceliklerden birisi haline gelmektedir. Türkiye Hükümeti çocuk gelişimi ile ilgili olarak iddialı hedefler belirlemekte ve 2014-2015’e kadar anaokullarında evrensel kayıt oranına ulaşmaya ve okul öncesi eğitimde okullaşma  oranını yüzde 50’ye yükseltmeye yönelik program gibi önemli yeni girişimler başlatmaktadır.

Bu çerçevede, iki günlük konferans sırasında, Türkiye’de EÇG sonuçlarının ve politikalarının mevcut durumunun değerlendirilmesinin yanı sıra, Türkiye’nin dünyadaki EÇG politikaları ile ilgili en iyi uygulamalara ve çıkarılan derslere dayalı olarak erken çocukluk gelişimini yaygınlaştırmasının ve iyileştirmesinin yolları araştırılacaktır.