Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2010)

2010/07/21 - UNICEF Terörle Mücadele Kanunu'nda Yapılan Düzenlemeleri Heyecanla Karşılıyor


Terörle Mücadele Kanunu'nda yapılan düzenlemelerin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmiş olması UNICEF Türkiye Ofisi tarafından heyecanla karşılanmıştır.

18 yaşından küçük çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanmasının yolunu açan yasal düzenlemelerin kabulü çok önemli bir gelişmedir. Yapılan düzenlemeler sayesinde çocuklar ‘propaganda suçu işleseler dahi terör suçlusu sayılmayacak,’ ‘örgüt üyesi gibi cezalandırılmayacak’ ve ‘ceza arttırımına yönelik hükümler çocuklar için uygulanmayacaktır.’

UNICEF, gösterilere katıldıktan sonra kanunla ilişki haline giren ve kamuoyunda “taş atan çocuklar” olarak bilenen çocukların durumunu dikkatle izlemektedir. Bu genç insanların çoğunun maruz kaldıkları ağır cezalara ek olarak, Terörle Mücadele Kanunu çerçevesinde yetişkinler gibi yargılanmaları bizi kaygılandırmaktaydı. İzlenen bu yol, 18 yaşından küçük herkes için ayrı çocuk adaleti usulleri öngören Çocuk Haklarına dair Sözleşme (ÇHS) ile de çelişmekteydi.

Düzenlemelerin TBMM tarafından kabulü, ülkede artan şiddetin hepimizi sarstığı bir zamana denk gelmiştir. UNICEF olarak terör mağdurlarının yasını tutuyor,   ailelerine ve tüm ulusa başsağlığı diliyoruz. Bu durumda, TBMM üyelerini - salt çevrelerindeki olayların ortasında kalmış - bu genç insanların yararını gözetmekten geri durmadıkları için takdir ediyoruz.  

ÇHS’nin yirmi yıl önce imzalanmasından ve 2005 yılında Çocuk Koruma Kanunu’nun kabulünden bu yana, Türkiye kanunla ilişki halindeki çocukların haklarına gerekli saygının gösterilmesini sağlayacak birçok adım atmıştır.

UNICEF Türkiye Temsilci Vekili Regina De Dominicis gelişmeleri, “Artık yasal çerçeve oluşturulduğuna göre düzenlemelerin yürürlüğe geçirilebilmesi için yetkililerin gerekli altyapıyı oluşturacaklarına, örneğin; çocuk mahkemelerinin sayısının arttırılacağına, tutukluluk sürelerinin kısaltılacağına ve özgürlüğü kısıtlamaya yönelik alternatif tedbirlerin daha yaygın kullanılacağına güvenimiz tamdır. UNICEF tüm bu alanlarda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni desteklemeye hazırdır,” diye yorumladı.