Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2010)

2010/07/28 - UNICEF Genel Direktörü'nün Güney Kırgızistan'da Devam Eden Durumla İlgili Açıklaması


New York Güney Kırgızistan'da politik durum sakinleşti. Ancak Kırgızistan'daki çocukların durumu için aynı şey söylenemez. Onlarla ilgili hikayeler manşetlerde taşınmadığı için güvenliklerinin arka plana atılma riski ile karşı karşıyayız.

Bu durumun şiddet yüzünden yerlerinden edilmiş 100,000 çocuğu tehdit etmesine izin veremeyiz. Eylül ayında okula başlayacak 400,000 çocuğun okullarını zarar görmüş veya tamamen yıkılmış bir halde bulmalarına da izin veremeyiz.

Şu anda, UNICEF bu çocukların ihtiyacı olan 11.8 milyon doların yüzde 40’ını sağlamış durumda.

Bu güne kadar, UNICEF 200 metrik tonluk UNICEF malzemesini bölgeye hava yolu ile ulaştırmış, yerlerinden edilmiş ailelere su ve sanitasyon kitleri sağlamış ve sağlık merkezlerine gerekli anne ve çocuk bakım malzemeleri temin etmiştir.

Ancak kış geliyor. Kırgızistan’da yaşayan çocukların acilen ekstra desteğe ihtiyacı var. Eğer şimdi harekete geçmezsek, bölgede görülen ağır kış şartları, zaten psikolojik travma ve sağlık sorunları yaşayan çocukların daha fazla zarar görmesine neden olacak.

UNICEF ve ortakları farklı toplumlardan gelen çocukların kendilerini güvende hissedebilecekleri, destek alabilecekleri ve kadınların da psikolojik yardım alabilecekleri çocuk dostu alanlar yaratmak için çalışmaktadır. Bu yaratılan alanlarda gerekli sağlık hizmetleri de verilebilir.

Acil insani destek ve iyileştirme uygulamalarının yanında, UNICEF farklı grup ve toplumlar arasında güveni yeniden sağlamak için çalışmaktadır. Şimdiden farklı toplumlardan gelen insanlar yardım ve barınma için bir araya gelmiştir. Bu, daha geniş çaplı bir uzlaşma yolunda iyi bir model oluşturabilir.

Kırgızistan’daki çocukları korumak için adımlar atmalıyız. Şimdi harekete geçme zamanıdır. Eğer başarılı olabilirsek, yalnızca bu çocukların hayatlarını kurtarmakla kalmayacak, bölgede barışın sağlanması yolunda da önemli bir adım atmış olacağız.

 

Daha fazla bilgi için temasa geçilecek adresler: 

Christopher de Bono, UNICEF Media, New York, + 1 212 303-7984, cdebono@unicef.org

Patrick McCormick, UNICEF Media, New York, + 1 212 326-7426, pmccormick@unicef.org

John Budd, UNICEF Geneva, + 41 22 909-5429, jbudd@unicef.org

Sema Hosta, UNICEF Türkiye, + 90 312 454 1000 shosta@unicef.org