Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2014)

Çocuk felcinin yok edilmesi kampanyası kapsamında on milyon kişinin çocukluk döneminde engelli olması önlendi - UNICEF


NEW YORK, 23 Ekim – Çocuk felcinin yok edilmesi için 26 yıldır küresel düzeyde gösterilen gayret sayesinde her gün yaklaşık bin çocuk engelli olmaktan korunuyor. Dünya Çocuk Felci Günü arifesinde yaptığı açıklamada UNICEF, küresel çaptaki kampanya kapsamında dünyanın çeşitli bölgelerinde daha önce ulaşılmamış olan milyonlarca çocuğun bu hastalığa karşı aşılandığını belirtti. 

Çocuk felci aşısı kampanyaları bugün yaklaşık 10 milyon kişinin felç olmasını önlemiş, bu kampanyaların bir parçası olarak gerçekleştirilen rutin A vitamini uygulamaları da 1.5 milyon kişinin hayatını kurtarmıştır.
 
1988'de yıllık 350,000 olan çocuk felci vakası sayısı 2013'te 416'ya, bu yıl şu ana kadarki dönemde de 243'e kadar düşmüştür. Bu durum olağanüstü olarak nitelendirebilecek yüzde 99'un üzerinde bir düşüştür. Afganistan, Nijerya ve Pakistan hariç, çocuk felcinin en fazla görüldüğü ülkelerin tümü virüsü kendi ülke sınırları dahilinde tamamen yok etmeyi başarmıştır. Ayrıca son 26 yılda meydana gelen çok sayıda salgın da kontrol altına alınmıştır.
 
Konuya ilişkin değerlendirmesinde UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake “1988'de çocukluk döneminde görülen sakatlıkların en önemli sebeplerinden biri çocuk felciydi. O zamandan bugüne pek çok ülkede çocuk felcinden korkmadan büyüyen bir nesil olduğunu görüyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Lake ayrıca şunları kaydetti: “Çocuk felcini ortadan kaldırma yolunda elde edilen başarı, en geri kalmış toplumlarda, en tehlikeli koşullar altında yaşayanlar da dahil olmak üzere dünyadaki tüm çocuklara ulaşmanın mümkün olduğunun açık bir kanıtıdır. Çocuklar konusundaki en iddialı ve cesur hedeflerimize ulaşmamız mümkün. Eğer bu mümkün diyebiliyorsak, bu hedeflere ulaşmak şarttır demeliyiz.”
 
Nijerya'da 2013 yılında 49 olan vaka sayısı bu yıl 6'ya kadar düşmüştür. Afganistan'da hastalığın bulaşma oranı çok düşük seviyelere gerilemiş, görülen vakarın büyük çoğunluğu Pakistan bağlantılı olarak ortaya çıkmıştır. Bu yıl, şu ana kadarki dönemde kayıtlara geçen 206 çocuk felci vakasıyla Pakistan dünyada bu hastalığın en sık görüldüğü ülkedir.
 
Çocuk felci yalnızca üç ülkede yöresel hastalık (endemi) şeklinde görülmekte ve başta Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Ukrayna gibi rutin aşılamaları öncelik haline getirmemiş olan ülkelerde yaşayanlar olmak üzere tüm çocuklar için tehdit oluşturmaya devam etmektedir. Suriye, Irak, Kamerun, Ekvator Ginesi ve Somali'de ortaya çıkan salgınların kaynağını Pakistan ve Nijerya'ya dayandırmak mümkündür.
 
UNICEF her yıl 500 milyon çocuğa ulaşmak amacıyla 1.7 milyar doz ağız yoluyla verilen çocuk felci aşısı satın almaktadır.  Ayrıca UNICEF’in sosyal seferberlik çalışmaları ailelerin kendilerine ulaştırılan aşıları kabul etmeye ikna edilmesi konusunda fayda sağlamaktadır. Son on yılda, çocuk felcinin yöresel hastalık olarak görülmeye devam ettiği ülkelerde dahi aşının kabul ettirilmesi yönünde çok yoğun çabalar sarf edilmiştir.
 
Lake'in sözleriyle “Dünya çocuk felcinin tamamen yok edilmesi yolunda ancak nesilde bir görülecek bu fırsatı yakalamaya hiç bu kadar yakın olmamıştı. Her çocuk, çocuk felcinden arınmış bir dünyada yaşamayı hak eder.”
 
 
###
 
 
UNICEF Hakkında
UNICEF, yaptığı her işte tüm çocukların haklarını ve refahını gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çabalarımızı özel olarak en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara yoğunlaştırıyoruz.
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için www.unicef.orgadresini ziyaret ediniz.
 
Bizi Twitterve Facebook'tan takip edin.
 
Daha fazla bilgi için:
Najwa Mekki, UNICEF New York, Tel: +1 212 326-7448, Cep Tel: + 1 917 209 1804, nmekki@unicef.org
 
Sarah Crowe, UNICEF New York, Tel: +1 212 326-7206, Cep Tel: +1 646 209-1590, scrowe@unicef.org.

Sema Hosta, UNICEF Türkiye, shosta@unicef.org, Tel:+90 312 454 10 10

Tülay Güler, UNICEF Türkiye, tguler@unicef.org, Tel: +90 312 454 10 10