Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2014)

UNICEF'in Gazze ve İsrail açıklaması: "Zulüm olağan hale geldi"


UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake’in Açıklaması
NEW YORK, 30 Temmuz 2014- “Gazze’de bir okul daha ateş altında kaldı. Çocukların Çatışmalarda öldürülmesi ve zulüm olağan hale geldi” 
“Gazze’de çocuklar 23 gündür korku ve çaresizlik içinde yaşıyor. Su kaynakları kurudu, kanalizasyon sokakları bastı, sağlık çalışanları sınırlı elektrik ve yetersiz tıbbi malzemeye rağmen hayatları kurtarmaya çalışıyor. Çatışmanın başından beri en az 245 çocuk hayatını kaybetti.


devamı

UNICEF Gazze konusunda açıklama yaptı: Okul binalarının kullanılması ya da buralara saldırılması kabul edilemez

Gazze’deki bir UNRWA okulunun uğradığı saldırı dolayısıyla UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Calivis tarafından yapılan açıklamaAMMAN, 25 Temmuz 2014 – "Beit Hanoun’daki A ve D ilkokuluna dün yapılan saldırı –bu hafta içinde saldırıya maruz kalan üçüncü okul- masum çocukların korunması için daha çok şey yapılması gerektiğini göstermiştir.

devamı

Suriye, Irak ve bölgedeki diğer ülkelerde yaşayan çocukları çocuk felcine karşı korumak için küresel düzeyde harekete geçilmesi gerekmektedir

AMMAN / KAHİRE, 22 Temmuz 2014– WHO ve UNICEF bugün yayımlanan raporda, Orta Doğu tarihinde gerçekleştirilen en kapsamlı çocuk felci aşı kampanyasının ilk aşamasının tamamlandığını duyurdu. Kampanya kapsamında, 37 turda beş yaşın altındaki yirmi beş milyon çocuğa ulaşıldı.Ulaşılması zor bölgelerde yaşayan 765,000 Suriyeli çocuktan 38’inin çocuk felcine yakalandığı teyit edilmiştir.

 

 

devamı

Kaybedilecek zaman yok: Yeni UNICEF verileri kadınlarda genital mutilasyon ve çocuk evlilikleri konusunda hemen harekete geçilmesi gerektiğini gösteriyor


LONDRA/NEW YORK, 22 Temmuz 2014 – Birleşik Krallık (BK) ve UNICEF bugün, ilk kez toplanacak olan kız çocuklar zirvesine ev sahipliği yapıyor. Amaç, tüm dünyada milyonlarca kız çocuğu etkileyen iki uygulamaya, kadınlarda genital mutilasyona ve çocuk evliliklerine daha çabuk son verilmesi yönünde destek sağlanması. 
Bugün açıklanan UNICEF verilerine göre bu iki uygulamanın yaygınlığı son otuz yıl içinde biraz azalmış olsa bile, uygulamaların en yaygın olduğu ülkelerdeki nüfus artışı karşısında çok daha hızlı bir ilerleme kaydedilmesi gerekmektedir. 


devamı

Nizip kampındaki Suriyeli ikizlerin duygulandıran kardeşlik bağı

NİZİP, Türkiye, Temmuz 2014 - Fırat nehri üzerinde kurulu Birecik Barajı’nın hemen yanı başında yer alan Nizip-2 konteyner kenti; düzenli ve temiz sokakları, Suriyeli aileler için hazırlanan ferah yaşam alanları, sosyal donatıları, okulları, kliniği, marketi ile bir kamptan çok küçük bir kenti çağrıştırıyor.
devamı

Gazze'de saldırı altındaki çocuklara yönelik temel hizmetler

NEW YORK, 18 Temmuz 2014 – UNICEF, Gazze’deki şiddetin her geçen gün daha çok sayıda çocuğun ölümüne yol açtığı ve her iki taraftan çocukların daha ağır bedeller ödediği bir ortamda çocuklara yönelik temel hizmetlerin de saldırı altında olduğunu belirtti.Gazze’deki su ve sanitasyon altyapısı çatışmalardan kalıcı hasar görmüştür ve bu da suyla geçen hastalıkların yaygınlaşması tehlikesini artırmaktadır. Kanalizasyon ve atık su arıtma sistemlerinin yaklaşık yarısı çalışmaz durumdadır ve yaklaşık 900 bin kişi şebeke suyundan yoksundur. 

devamı

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in şiddetin Gazze ve İsrail'deki çocuklar üzerindeki etkisine ilişkin açıklaması


NEW YORK, 13 Temmuz 2014 – Son günlerde Gazze’de 33 çocuk öldürülür ve daha yüzlercesi yaralanırken, Gazze ve İsrail’de giderek artan şiddetin bedelini en ağır biçimde çocuklar ödüyor. 
Hiçbir çocuk böylesine bir şiddetin korkunç etkilerine maruz bırakılmamalıdır. 


devamı

BM raporu: 2015 yılı sonuna kadar daha fazla Binyıl Kalkınma Hedefi gerçekleşmesi için ivme sağlanıyor


Pek çok BKH hedefine ulaşılmışken ve yardımlar rekor düzeye çıkarken, gerisinde kalınan diğer hedefler sonuçları ve mevcut çözümleri pekiştirmek için son bir hamle daha gerektiriyor devamı

Suriyeli gençlerin Türkçe sertifikası heyecanı

NİZİP, Gaziantep, Temmuz 2014 - Konteyner kentinin sosyal tesislerinde sıradışı bir hareketlilik var o gün. Protokol üyeleri birer birer toplantı salonuna gelirken, Suriyeli öğrenciler arka sıralarda sakin ama heyecanlı bir şekilde oturuyor. Kendi aralarında Arapça’nın yanısıra Türkçe konuştukları da duyuluyor.
devamı

Yardıma muhtaç Suriyeli çocukların sayısı 2 milyon artarken UNICEF'te finansman krizi yaşanıyor

AMMAN - 5 Temmuz 2014- Birleşmiş Milletler'in yeni yayımlanan verilerine göre, Suriye'de yaşanan kriz dördüncü yılına girerken çocukların üzerindeki yıkıcı etkisi de giderek artmaktadır.Birleşmiş Milletler'in bölge genelinde yapılan müdahaleler için finansman desteği çağrısında bulunduğu bu verilere göre hem ülke içinde hem de mülteci olarak sığınılan diğer ülkelerde 6.5 milyon Suriyeli çocuk acil insani yardımlara ihtiyaç duymaktadır. Bu sayı, sadece bir sene öncesine göre iki milyondan fazla artış göstermiştir.
devamı

UNICEF Irak'ın Sincar'daki yerlerinden edilmiş çocuklara ulaştı

DOHUK, 2 Temmuz 2014 – UNICEF bugün yaptığı bir açıklamada temel insani yardımların ilk partisinin Sincar’a ulaştığını belirtti. Sincar, Irak’ın Ninova bölgesinin batısında yer alan ve son birkaç gün içinde binlerce kişinin evlerini bırakıp sığındıkları bir kasaba. 
devamı