Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2014)

UNICEF: Eğitimin evrenselleşmesi için eylem ve yatırım gerekiyor

BRÜKSEL, 26 Haziran 2014– Son dönemin verileri, eğitimi gerçekten evrensel ve kapsayıcı hale getirmede sergilenen ilerlemenin ve bunun için gerekli yatırımların duraksama içinde olduğunu gösteriyor. Eğitim için Küresel Ortaklık (GPE) İkinci Yenilenme Konferansı uluslararası topluluğa tüm çocukların okula ve öğrenmeye erişimini sağlama çağrısında bulundu. 


devamı

DÜNYA MÜLTECİ GÜNÜ UNICEF AÇIKLAMASI: Kaçış yollarında ve risk altında


NEW YORK, 20 Haziran 2014 – “Şiddet Suriye’de ve bölgedeki diğer ülkelerde kol gezerken yerlerinden olmuş rekor sayıda çocuk Avrupa’da sığınacak yer aramaktadır. Şimdi bu çocuklar, gerek Akdeniz’deki geçiş yolları gerekse varacakları ülkelerdeki belirsizlikler nedeniyle daha büyük riskler altındadır. ‘Tekne mevsimi’ zorlu yolculuğa çıkma girişiminde bulunanların sayısını artıracağından önümüzdeki dönem daha fazla sayıda çocuk mülteci beklenmektedir.  

devamı

UNICEF'in Çocukların Silah Altına Alındığına Dair Haberlere İlişkin Basın Açıklaması

ANKARA,  13 Haziran 2014 – Çocukların PKK içerisinde silah altına alındığına ilişkin son günlerde kamuoyuna yansıyan haber ve açıklamalar son derece kaygı vericidir. 
devamı

Çocuk felci aşısı kampanyası bu kez İstanbul'da

ISTANBUL, Haziran 2014 -Sağlık Bakanlığı tarafından UNICEF’in desteği ile yürütülen çocuk felci aşı kampanyası kapsamında İstanbul’ da aşılama faaliyetleri gerçekleştirildi. Ulaşılması hedeflenen çocuk sayısının 290 bin olarak belirlendiği kampanyada, Ümraniye, Sancaktepe, Esenyurt, Sultangazi, Fatih ve Küçükçekmece ilçelerinde yaşayan 5 yaş altı çocuklar aşılandı.
devamı

Dünya Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadele Günü


Sema 8 yaşında ve 2014’ün Haziran ayı itibariyle son dört aydır okula gitmiyor. Ailesiyle birlikte mevsimlik tarım işçisi olarak çalışıyor. İşe sabah saat 5'te başlayıp gün batana kadar çalıştığını söylüyor.Yusuf 6 yaşında ve saat on buçukta kaldırımda beklediği baskülün başında uyuya kalıyor.  Yoldan geçen insanların kilosunu ölçerek para kazanıyor.Kemal 13 yaşındaki ve tamircide çalışıyor. 8. sınıf öğrencisi ama annesine bakmak zorunda olduğu için okula neredeyse hiç gitmiyor.  devamı

UNICEF İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün, Suriyeli çocukları ziyaret etti

KİLİS, Türkiye - 4 Haziran 2014- Sinema ve dizi oyuncusu ve UNICEF İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün Kilis’teki okula gelirken Suriyeli çocuklar "Lamis, Lamis, Lamis" diye tezahürat yapıyordu. Orada bulunan bir kadın ise "Onun adı Tuba" diye çocuğun birini düzeltmek istedi ancak çocuk ısrarla "Ben onu sürekli televizyonda görüyorum. Onun adı Lamis" diyordu.
devamı

Türkiye'de yaşayan Suriyeli çocuklar için yeni okullar açılıyor

KİLİS, Türkiye – 4 Haziran 2014 – Kilis, "tarihte görülen en temiz, insani ihtiyaçlar açısından en iyi koşullara sahip ve en etkili şekilde yönetilen mülteci kamplarından bir tanesine" ev sahipliği yapıyor.* Kilis aynı zamanda oldukça canlı bir şehir ve sokaklarında yürürken günün hangi saatinde olursa olsun Arapça konuşan çocukların sesini duyabiliyorsunuz.
devamı

Türkiye çocuk felci aşısı kampanyasının kapsamını genişletiyor

VAN, Türkiye - Haziran 2014 - Kırk yaşındaki Halepli Nuri İsa, “Televizyonlardan ve çevremdeki insanlardan Suriye’de çocuk felci vakaları görüldüğünü duymuştum. Oradayken çocuklarıma hiç aşı yapılmamıştı. İlk kez burada aşılarını oldular. O yüzden bir baba olarak mutluyum.” diyor. O, krizden sonra ülkesini terk etmek zorunda kalan ve yaklaşık bir sene önce ailesi ile birlikte Türkiye’nin doğusundaki Van’a yerleşen Suriyeli bir baba.
devamı