Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2014)

Suriyeli çocukların 23 Nisan Çocuk Bayramı coşkusu

GAZİANTEP, Türkiye, 24 Nisan 2014 - UNICEF Türkiye ve AFAD, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çocukları sevindirmeyi ihmal etmedi. Gaziantep Masal Park’ta düzenlenen kutlamalarda açılan standda çocuklara hediye paketleri ve balonlar dağıtıldı. Özellikle balonlara büyük ilgi gösteren çocukların mutluluğu görülmeye değerdi. 36 ülkeden çocukların bir araya geldiği kutlamalar kapsamında Suriyeli çocuklar da Karataş Spor Salonu’nda folklor gösterisi sergilediler.

 

devamı

Suriyeli çocuklar Almanya Cumhurbaşkanı'nı ağırladı

KAHRAMANMARAŞ, Türkiye, 28 Nisan 2014 - Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile partneri ve aynı zamanda UNICEF Almanya Onursal Başkanı Daniela Schadt, resmi Türkiye temasları kapsamında, 27 Nisan tarihinde Kahramanmaraş Kampı’nda bulunan UNICEF Çocuk Dostu Alanı ziyaret ettiler.

 

Cumhurbaşkanı Gauck ve beraberindeki heyet burada Suriyeli çocuklar tarafından sergilenen oyunu ilgiyle izlediler. Ayrıca, konuklara UNICEF tarafından dünyanın birçok farklı bölgesinde de hayata geçirilen ve geçtiğimiz hafta Kahramanmaraş kampında Türkiye ayağı yapılan “One Minute Junior Video” faaliyetine katılan Suriyeli çocukların çektiği videoların gösterimi de gerçekleştirildi. Videoların ardından Cumhurbaşkanı Gauck, Suriyeli çocuklar tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

 

Etkinliğin sonunda ise Cumhurbaşkanı Gauck ve Bayan Schadt çocuklara yanlarında getirdikleri boya kalemi setlerini dağıttılar. Ziyaret süresince, Cumhurbaşkanı Gauck ve Bayan Schadt’a eşlik edenUNICEF Türkiye Temsilcisi Dr.Ayman Abulaban Suriyeli çocuklar için UNICEF tarafından yürütülen faaliyetler hakkında detaylı bilgi verdi.

 

devamı

BM insani yardım kuruluşları başkanlarının Suriye ile ilgili ortak açıklaması


NEW YORK, CENEVRE, ROMA, 23 Nisan 2014Bir yıl önce, Suriye krizinin giderek ağırlaşan insani etkileriyle baş etme uğraşı veren BM kuruluşlarının liderleri olarak, yaşamları ve gelecekleri bıçak sırtında olan milyonlarca insan adına acil bir çağrıda bulunmuştuk: Yeter, demiştik; artık yeter!

devamı

Kamu Denetçiliği Kurumu çocuk haklarını, çocuklarla beraber savunacak

ANKARA, 22 Nisan 2014 - Çocuklara, idarelerin (okul, hastane, aile hekimliği, yurt, valilik, kaymakamlık, karakol, belediye gibi) her türlü haksız eylem ve işleyişleri ile tutum ve davranışlarına karşı şikâyet hakkı tanımak ve idarenin uygulamaları karşısında çocukların haklarını savunabilmesine yardımcı olabilmek amacıyla Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) ve UNICEF tarafından hazırlanan “KDK Çocuk” internet sayfası 22 Nisan 2014 tarihinde gerçekleşen toplantıyla açıldı.
devamı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un Dünya Günü Mesajı

Birleşmiş Milletler  Genel Sekreteri Ban Ki-moon, her yıl Dünya Gününde, insanlığa yaşam sağlayan gezegenimizle olan ilişkimizi gözden geçirme fırsatı bulduğumuzu söyledi. Ban, "Soluduğumuz hava, içtiğimiz su ve gıdalarımızı yetiştirdiğimiz toprak, insan faaliyetleri nedeniyle giderek artan oranda baskı altına alınan hassas küresel ekosistemin parçalarını oluşturuyor. Tropik alanlardaki ormanların yol edilmesinden, denizlerde balıkların kıtlaşmasına, dünyanın dört bir yanında içme suyunda görülen azalmadan biyoçeşitlilikte yaşanan hızlı düşüşe ve kirlenen hava ve denizlere kadar bir çok gelişmenin insanların faaliyetleri nedeniyle ortaya çıktığını görebiliyoruz" dedi. 


devamı

UNICEF İyi Niyet Elçisi Orlando Bloom Suriyeli çocuklarla buluştu

NEW YORK/AMMAN, Ürdün, 12 Nisan 2014 – UNICEF İyi Niyet elçisi Orlando Bloom bu hafta Ürdün’e yaptığı ziyarette, dördüncü yılına giren Suriye’deki çatışmalar yüzünden yaşamları yıkıma uğrayan Suriyeli çocuklar ve aileleriyle buluştu. 
devamı

İngiltere Büyükelçisi'nden UNICEF Okulu'na Ziyaret

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, 10 bini aşkın Suriyeli sığınmacının yaşadığı Gaziantep'in İslahiye İlçesi'ndeki çadır kenti ziyaret etti. Ziyarette Büyükelçi Moore’a UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban, WFP Türkiye Temsilcisi Jean-Yves Lequime, AFAD ve Türk Kızılayı eşlik etti.
devamı

Irak'taki çocuk felci vakasının ardından ilk toplu aşı kampanyası başlatıldı

Amman, 6 Nisan 2014 – Suriye, Irak ve Mısır'da bugün başlatılan çocuk felci aşı kampanyaları önümüzdeki beş gün içerisinde 20 milyondan fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyor. 
devamı

UNICEF: Avrupa'da Romanların kapsanmasını hızlandırmak için çocuklara öncelik

BRÜKSEL/CENEVRE, 3 Nisan 2014 - UNICEF bugün Brüksel’de gerçekleştirilecek üçüncü Roman zirvesi öncesinde Avrupa hükümetlerine Romanları kapsama politikalarının merkezine çocukları yerleştirmeleri çağrısında bulundu. 


devamı

Rezzan'ın en büyük hayali kırmızı elbisesine yeniden kavuşmak

ADANA, Türkiye, Mart 2014 - Ülkesinden ayrılıp komşu bir ülkeye sığınmak zorunda kalan Suriyeli çocuklar, en güzel anılarının yanı sıra bir zamanlar çok sevdikleri eşyalarını da geride bıraktılar. Onları çok mutlu eden bir elbise, bir kitap ya da bir oyuncak şimdilerde sadece anılarda kaldı. Maddi değeri çok yüksek olmayan ancak manevi değeri asla ölçülemeyecek küçük eşyalar bunlar…Ve şurası kesin ki yıllar geçse de asla unutulmayacaklar!
devamı