Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2014)

John Lennon klasiğinin UNICEF "dünya versiyonu" herkesi çocuklar için daha iyi bir dünya hayal etmeye çağırıyor

CAPE TOWN/LONDRA/RIO DE JANEIRO/NEW YORK, 31 Aralık 2014 – Yeni yıl gecesi, John Lennon’ın umut ve barış şarkısı Imagine her çocuk için daha iyi bir geleceği hedefleyen küresel bir harekete esin vermek üzere tüm dünyadaki başkentlerde gündemin merkezine oturacak. 
devamı

Türkiye'deki Suriyelilere yönelik aile eğitim programı

ADANA, Türkiye, Aralık 2014 – “Çocukların, özellikle de kız çocuklarının psikolojik açıdan sıkıntıları var. Kendi ailelerine de bu sorunları anlatamıyorlar. Onları yönlendirecek kimse olmadığı için de sorunlar büyüyor. Gençler kamplarda yapacak bir şeyleri olmadığından dolayı boşluğa düşüyorlar. Diğer önemli bir sorun erken yaştaki evlilikler ve sonrasındaki boşanmalar. Çocuk yaşta annelik diğer bir sorun. Dokuzuncu sınıfta iken hamile kalan öğrenciler bile var.” Bu sözler Kilis Elbeyli Kampı’nda eğitmen olarak görev yapan Danya Hamışlı’ya ait. 
devamı

Her Çocuk Önemli - Her Ses bir Katkıdır...


Dünya Çocuk Haklarına Dair Sözleşmenin 25. Yılını kutlarken

İyi Niyet Elçimiz Kıvanç Tatlıtuğ hepimizi “IMAGINE” şarkısını söylemeye davet ediyordevamı

Yeni bir hayat yeni bir dil hikayesi: Lazkiyeli Azize

MERSİN, Türkiye, Aralık 2014 – Mutlu, huzurlu ve sakin bir hayattı onunkisi…Tıpkı tüm sıradan çocuklar gibi…Annesi, babası ve 7 kardeşi ile birlikte “normal” bir yaşam sürüyorlardı. Hem Lazkiye’de hem de şehirden 1,5 saatlik uzaklıktaki köylerinde bir evleri vardı.
devamı

Suriye'ye yönelik 2015 yılı Stratejik Müdahale Planı (SMP) ve 2015-2016 Bölgesel Mülteci ve Güçlendirme Planı (3RP)

Suriyeye yönelik 2015 yılı Stratejik Müdahale Planı (SMP) ve 2015-2016 Bölgesel Mülteci ve Güçlendirme Planının (3RP) Yürürlüğe Konmasına İlişkin UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge DirektörüMaria Calivis tarafından Yapılan Basın Açıklaması 

 

AMMAN, 18 Aralık, 2014 -“Suriye krizi, çocukların son zamanlarda karşıkarşıya kaldığıen büyük tehdittir. 2015 yılının sonuna kadar bölgedeki çatışmalardan etkilenen ve göçetmek zorunda kalan çocukların sayısı8,6 milyonu aşacaktır. Bu sayıdaha bir ay kadar önce 7 milyondu.   

devamı

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in Pakistan'ın Peşaver kentinde çocukların öldürülmesiyle ilgili açıklaması

NEW YORK, 16 Aralık 2014– Bugün Pakistan’ın Peşaver kentinde yüzden fazla çocuğun dehşet verici biçimde acımasızca öldürülmesi dünyanın vicdanını yaralamanın ötesine geçen bir olaydır.Bu olay aynı zamanda bizlere yönelik bir çağrıdır da: Pakistan’da çocukları için en iyi eğitimi isteyen ana babalara ve bu eğitimi sağlamak için çalışanlara daha fazla destek…UNICEF yitirilen çocukların ailelerine içten üzüntülerini iletir. Onlarla birlikte çocukların yasını tutacağız. 

devamı

Ekonomik kriz gelişmiş ülkelerde yaşayan çocukların iyi olma halini etkiliyor mu?

ANKARA, 11 Aralık 2014-Gençlerin katılımıyla gerçekleşen “Ekonomik Durgunluk Zamanında Çocuk ve Genç Olmak” paneli, Volkan Yılmaz’ın (Bilgi Üniversitesi) moderatörlüğünde, 12.Innocenti Raporu verileri üzerinden ekonomik durgunluk zamanında gençlerin yaşadığı sorunlar ve fırsatlara odaklanarak, gençlerin kendilerini etkileyen kararlara katılımlarını artırmayı hedeflemektedir.
devamı

ACI KAYBIMIZ

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı, Prof. Talat Sait Halman’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.
devamı

Önemli çatışmaların pençesindeki 15 milyon çocuk karşısında UNICEF 2014 yılını çocuklar için yıkıcı bir yıl ilan etti

NEW YORK/CENEVRE, 8 Aralık 2014 – UNICEF bugün yaptığı bir açıklamada, dünyanın çeşitli bölgelerinde daha da tırmanan çatışmalarda savaşan tarafların başvurdukları aşırı şiddet, bunun yol açtığı sonuçlar, çocukların zorla silah altına alınmaları ve hedef seçilmeleri gibi nedenlerden dolayı 2014 yılının milyonlarca çocuk açısından bir dehşet, korku ve umutsuzluk yılı olarak hatırlanacağını belirtti. Kuruluş, bir uyarıda bulunarak bu tür pek çok krizin artık dünyanın dikkatlerini üzerine çekmediğine işaret etti. 
devamı

Roya'nın hayali akıllı telefon


SURUÇ, Türkiye, Aralık 2014 - 15 yaşındaki Roya, hayatta payına düşen zorlukları çoktan yaşamış. Altı aylıkken başına gelen bir kaza sonrası felç olan genç kız, şimdi de Kobani olarak da bilinen memleketi Ayn el-Arap’taki çatışmalardan kaçmak zorunda kalmış. devamı

Çocuk Forumu'nda acil durumlarda çocukların hakları ve rolü tartışıldı

ANKARA, Türkiye, Aralık 2014 – Başkent Ankara’nın dışında bir otel özel bir toplantı için çocuklara ev sahipliği yapıyor...Genellikle siyasi parti, üniversite veya sivil toplum kuruluşlarına üye yetişkinlerin kongre ve konferanslar için kullandığı bu otelin toplantı salonundaki masaların etrafında bu kez çocuklar bir araya geliyor. 
devamı